Czy brak domu jednorodzinnego lub odpowiedniego dachu, zawsze musi oznaczać brak możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych? Niekoniecznie, bo można wykorzystać także przestrzeń na podjeździe. Carporty fotowoltaiczne to świetna alternatywa dla tradycyjnej instalacji paneli PV!
Co to są carporty fotowoltaiczne?
Carport to nic innego jak wiata fotowoltaiczna, czyli zadaszenie, które chroni samochód przed deszczem, śniegiem czy palącym słońcem. Montując na niej panele PV, można zyskać coś więcej niż tylko osłonkę, a mianowicie mini elektrownię słoneczną.
Taki zestaw produkuję energię z promieniowania słonecznego, które można od razu wykorzystywać w domu, np. do ładowania samochodu elektrycznego. Polecamy także połączenie fotowoltaiki z magazynem energii, by móc mieć dostęp do prądu podczas blackoutów, lub by cieszyć się po prostu niższymi rachunkami! Decydując się na carporty fotowoltaiczne, nie trzeba kombinować z instalacją na dachu domu. Wystarczy miejsce obok budynku. Proste? Bardzo!
Dlaczego warto zainwestować w wiaty fotowoltaiczne?
Wiele osób sceptycznie podchodzi do nowości w branży odnawialnych źródeł energii (OZE), sądząc, że ta chwilowa moda na ekologię zaraz przeminie, a proponowane przez nas rozwiązania wcale realnie nie obniżają miesięcznych rachunków za prąd.
Nic bardziej mylnego, a dlaczego, omówimy zaraz na konkretnym przykładzie. Roczna produkcja energii z carportu o mocy ok. 5-6 kWp to nawet 6 000 kWh. Dla przeciętnego gospodarstwa to bardzo duża część zapotrzebowania. Co to oznacza? Mniejsze rachunki za prąd. A jeśli dołączysz ładowarkę do samochodu elektrycznego, możesz praktycznie za darmo „tankować” auto – codziennie, u siebie, bez kolejek.
Ponadto carporty są niezwykle praktycznym rozwiązaniem do domu, ponieważ można je wykorzystać jako:
- zadaszone miejsce parkingowe (brak nagrzanego wnętrza samochodu latem, a zimą mniej skrobania szyb),
- przydomową stację ładowania pojazdów,
- zadaszony składnik drewna lub innego opału,
- altankę do wspólnego biesiadowania z rodziną.
Ta wszechstronność zastosowania sprawia, że carporty fotowoltaiczne są coraz częstszym wyborem do domów prywatnych, gdzie każdy może wykorzystywać je według własnego uznania.
Warto również pamiętać o klimacie. Panele PV redukują emisję CO2. Jeden carport może zmniejszyć jego wydzielanie nawet o kilka ton rocznie! W tym przypadku naprawdę nie ma mowy o chwilowej modzie na bycie „eko”, tylko o realnej pomocy naszej planecie.
Czy carporty fotowoltaiczne są rozwiązaniem dla Ciebie?
Część naszych klientów zaczynało od klasycznej instalacji fotowoltaicznej na dachu, a dopiero potem zdecydowali się rozbudować ją o system carport. Inni z kolei od razu postawili na wiatę fotowoltaiczną z panelami PV.
Skąd więc wiedzieć, kiedy inwestycja w carport będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?
- Dach Twojego domu nie nadaje się do montażu instalacji fotowoltaicznej (zła ekspozycja, słaba konstrukcja) lub po prostu nie chcesz niczego na nim montować.
- Chcesz wykorzystać przestrzeń koło swojego domu.
- Myślisz o zakupie samochodu elektrycznego – teraz lub w przyszłości.
- Chcesz więcej niezależności energetycznej.
- Chcesz połączyć funkcję „użytkową” wiaty z możliwością produkcji energii.
Warto mieć na uwadze, że w SM Project nie działamy na oślep, a inwestując z nami w OZE, masz pewność, że wybierasz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Każdorazowo przeprowadzamy audyt energetyczny, który pozwala nam oszacować potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego.
Latem kierownica samochodu nie parzy rąk, a zimą nie zamarzają szyby. Do tego panele nad pojazdem produkują prąd, który możesz wykorzystać w domu lub do ładowania tzw. elektryka. Carport fotowoltaiczny to nie tylko ekologiczna fanaberia. To praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy myślą przyszłościowo!
Wiata fotowoltaiczna produkuje prąd w zależności od ilości kw, np przy 10 kw jest w stanie wyprodukować 10 000 kwh rocznie, przy 5 kw może wyprodukować 5 000 kwh rocznie, zaś przy 3kw może wyprodukować 3 000 kwh rocznie.
Produkcja energii zależy od wielu czynników, takich jak m.in nasłonecznienie – im większe tym więcej energii produkuje, kąt nachylenia paneli – optymalny kąt nachylenia wynosi 20-40 stopni, ale i ich efektywność – Sprawność paneli wpływa na ich efektywność.
Carport fotowoltaiczny zajmuje do 50m2 powierzchni. Uwzględniając tą wielkość należy zwrócić uwagę na liczbę samochodów, które mają się pomieścić. Im większa powierzchnia carpotu tym więcej paneli fotowoltaicznych można zainstalować.
Cena zależna jest od wielu czynników i ciężko jednoznacznie określić koszt caportu o danej mocy, np szacowana cena za carpot 10kW to ok 55 tys bez magazynu energii. Jednak ta cena może być niższa bądź wyższa w zależności od modelu, wyposażenia, sposobu montażu.
Jeżeli wiata jest do 50m2 po obrysie dachu nie jest wymagane zgłoszenie, nia pozwolenie na budowę. Natomiast w przypadku, gdy wiata ma powyżej 50m2 jest wymagane zgłoszenie do zakładu energetycznego w celu uzyskania prawa do odbioru nadwyżek energii.
Instalacja fotowoltaiczna może produkować dziennie do 50 kWh. Jest to zależne od pory roku i nasłonecznienia. W słoneczny dzień będzie osiągała do 50 kWh, zaś zimą, kiedy dni są krótsze i mniejsze nasłonecznienie, ta moc będzie mniejsza.