Termomodernizacja domu i budynku

Z artykułu dowiesz się:

Wysokie rachunki za prąd obciążają Twój domowy budżet? Jest to dosyć poważny problem, szczególnie w przypadku starych, nieefektywnych systemów grzewczych. By realnie obniżyć koszty, można zdecydować się na kompleksową termomodernizację domu. Dowiedz się, jak zrobić to mądrze i efektywnie, korzystając z dostępnych programów dotacyjnych.

Czym jest termomodernizacja budynku i dlaczego warto ją wykonać?

Termomodernizacja to kompleksowe usprawnienie budynku, które ma ograniczyć straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja obniża koszty ogrzewania nawet o 40%, a co więcej, podnosi komfort mieszkania, poprzez eliminację problemu chłodu, wilgoci i przeciągów.

Osoby, które planują w przyszłości sprzedaż nieruchomości, również powinny zainteresować się tematem termomodernizacji, ponieważ ta podnosi wartość domu. Nawet jeśli początkowe koszty wydają się stosunkowo wysokie, w dłuższej perspektywie to opłacalna inwestycja, która zwraca się nie tylko w oszczędnościach widocznych na rachunkach, ale również w podwyższonym standardzie życia mieszkańców. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych, czy rodzin z małymi dziećmi.

Od czego zacząć termomodernizację domu?

Nie każde rozwiązanie jest dla każdego i tylko nieuczciwe firmy „wciskają” klientom różne rozwiązania, bez wcześniejszego zebrania najważniejszych informacji.
W SM-Project stawiamy na transparentną współpracę, dlatego pierwszym krokiem jest przeprowadzenie audyty energetycznego domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić, które elementy budynku powodują największe straty ciepła. Najczęściej problemem są niedostatecznie ocieplone ściany, stropy, dach, a także nieszczelne okna czy drzwi, ale tylko rzetelny audyt pozwoli nam poznać faktyczny stan domu. To właśnie dlatego nie warto ufać firmom, które bez jego przeprowadzenia, proponują gotowe rozwiązania.

Skuteczna termomodernizacja obejmuje:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem lub wełną mineralną,
  • docieplenie dachu i stropów,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną,
  • montaż nowoczesnego systemy grzewczego.

Kompleksowe podejście sprawia, że unikniesz późniejszych poprawek i dodatkowych kosztów.

Dofinansowanie termomodernizacji – nowe zasady programu „Czyste Powietrze” w 2025 roku

By zmniejszyć koszty związane z termomodernizacją nieruchomości, można skorzystać z programów rządowych i dofinansowań. Najpopularniejszym jest program „Czyste Powietrze”, jednak warto wiedzieć, że od kwietnia 2025 roku zajdą w nim istotne zmiany.
Główną różnicą jest brak możliwości uzyskania dotacji na fotowoltaikę. Obecnie Państwo kładzie nacisk na poprawę efektywności energetycznej i wymianę źródeł ciepła.

Uwaga! Wymiana starych pieców węglowych na nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze jest obecnie obowiązkowa, by skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu.

Na co można dostać dofinansowanie na termomodernizacje z programu „Czyste Powietrze”?

  • Wymianę źródeł ciepła (pompa ciepła, kocioł na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne, podłączenie do sieci ciepłowniczej, systemy hybrydowe).
  • Termomodernizację budynku (ocieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej).
  • Modernizację systemu wentylacji.
  • Wymianę instalacji grzewczej (modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż nowych grzejników lub ogrzewania podłogowego).
  • Dokumentację techniczną (dofinansowanie na wykonanie audytu energetycznego i dokumentacji projektowej).

Program przewiduje dotacje nawet do 60% kosztów kwalifikowanych, a dla osób mniej zamożnych nawet do 90%.

Jak przeprowadzić termomodernizację domu krok po kroku?

Audyt energetyczny domu

Specjaliści z SM Project przeprowadzają audyt, podczas którego wykonujemy termowizję budynku i wskazujemy, w których obszarach odnotowuje się największą utratę ciepła. Ten krok pozwala racjonalnie planować kolejne etapy termomodernizacji.

Ocieplenie budynku

Najczęściej stosowanymi materiałami są styropian i wełna mineralna. Izolacja powinna mieć minimum 15-20 cm dla ścian oraz 25-30 cm dla dachów.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Najlepiej wybierać szczelne okna z trzyszybowymi pakietami, wyposażone w nowoczesne uszczelki. Przy wymianie drzwi, warto także zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła – im niższy, tym lepszy.

Nowoczesne ogrzewanie

Pomagamy wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Ostatnio popularne są pompy ciepła – ekologiczne, energooszczędne, niemal bezobsługowe. Inne opcje to piece gazowe kondensacyjne czy kotły na biomasę.

Po dociepleniu domu należy zadbać o odpowiednią wymianę powietrza, by uniknąć wilgoci i pleśni. Wiele osób decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Dzięki temu można odzyskać nawet 90% ciepła traconego z tradycyjną wentylacją.

Termomodernizacja budynków z SM-Project

Termomodernizacja budynków to inwestycja, która realnie przekłada się na niższe rachunki, wyższy komfort życia i zwiększoną wartość nieruchomości, a dzięki dostępnym dotacjom nie musisz ponosić pełnych kosztów samodzielnie. Skontaktuj się ze specjalistami SM Project, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby