Rozwój energetyki zmierzający w stronę wyeliminowania nieodnawialnych źródeł energii, a także rosnące wymagania ze strony Unii Europejskiej, skłaniają polskie władze do przygotowywania rozmaitych programów dofinansowania fotowoltaiki. Aktualnie osoby fizyczne, które chcą otrzymać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, mogą skorzystać z programu Mój Prąd. W ramach dotacji Mój Prąd państwo oferuje wsparcie w zakresie dofinansowania zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych wraz z całym osprzętem.
Czym jest rządowy program Mój Prąd?
Założeniem programu Mój Prąd jest wsparcie rozwoju energetycznego Polski, a także sprostanie wymogom Unii Europejskiej względem czystości energetycznej. Dotacja Mój Prąd to dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW. Wsparcie przeznaczone jest dla osób fizycznych i może wynieść nawet do 50% wartości zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych wraz z całym osprzętem.
Jak otrzymać dotację Mój Prąd?
Jeżeli chodzi o program Mój Prąd, dofinansowanie polega na zwrocie części kosztów inwestycji poniesionych w ramach zakupu i montażu fotowoltaiki. Tym samym, aby otrzymać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, najpierw trzeba je zamontować. Droga do otrzymania dofinansowania fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd przebiega w następujących krokach:
- Zamówienie i instalacja paneli fotowoltaicznych.
- Zgłoszenie instalacji PV do OSD
- Montaż licznika dwukierunkowego przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.
- Otrzymanie aneksu do umowy o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej (aneks przychodzi pocztą).
- Zgłoszenie do programu Mój Prąd. Wniosek należy złożyć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Po zaakceptowaniu wniosek automatycznie staje się umową o dofinansowanie fotowoltaiki.
Mój Prąd – wniosek i pozostałe dokumenty
Aby uzyskać dofinansowanie w ramach rządowego programu Mój Prąd, należy złożyć wniosek wraz z plikiem stosownych dokumentów. Niezbędne będą następujące dokumenty:
- faktury lub kopie faktur wystawionych za zakup oraz montaż fotowoltaiki
- dowód zapłaty za wymienione powyżej faktury
- zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika dwukierunkowego. W zaświadczeniu powinien się znaleźć numer Punktu Poboru Mocy.
- RODO od wykonawcy
Wszystkie niezbędne dokumenty wraz z wnioskiem należy złożyć NFOŚiGW. Istnieje również możliwość skorzystania z profilu zaufanego, złożenia wniosku przez Internet i otrzymania dofinansowania bez wychodzenia z domu.

Mój Prąd – dofinansowanie i warunki jego otrzymania
Z założenia program Mój Prąd ma wspierać osoby fizyczne. Skorzystać może z niego każda osoba fizyczna, która spełni określone, mało restrykcyjne warunki. Przede wszystkim Mój Prąd to program, który nie łączy się z innymi projektami, w których można wziąć udział poszukując dotacji do fotowoltaiki. Jak możemy przeczytać na stronie rządowej:
“Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu Mój Prąd”.
Jednak to nie jedyny warunek, który trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do rządowego programu Mój Prąd. Według szczegółowych założeń programu Mój Prąd, opublikowanych na stronie https://www.gov.pl/, dotacje do fotowoltaiki są przyznawane, jeśli spełnione zostały wszystkie poniższe wymagania:
- wniosek został złożony po zakończeniu projektu tj. po podpisaniu umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej,
- projekt nie został zakończony przed ogłoszeniem terminu naboru dla potencjalnych beneficjentów programu Mój Prąd,
- montowany sprzęt jest nowy.
Fotowoltaika – dotacje otrzymane z pomocą Solars Masters Project
Pozyskanie dofinansowania na fotowoltaikę nie jest szczególnie trudne, jednak wymaga załatwienia wielu formalności. Realizując projekt montażu paneli fotowoltaicznych z naszą firmą, Klienci mogą zupełnie zapomnieć o formalnościach. Dbamy o to, aby wszelkie tego typu kwestie zostały dopilnowane, a proces ubiegania się o dotację Mój Prąd przebiegł szybko i sprawnie.