Odnawialne źródła energii to coraz popularniejsze rozwiązania w polskich domach. W dużej mierze jest to spowodowane wzrostem świadomości na temat ekologii. Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę przynosi wiele korzyści, zarówno właścicielom ziemi, jak i środowisku. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tak zwanym farmom fotowoltaicznym.

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę

Budowa farm fotowoltaicznych wiąże się przede wszystkim z pojawieniem się stałego źródła dochodu. Bardzo często osoby mieszkające na terenach wiejskich utrzymują się głównie lub wyłącznie z uprawy ziemi. Obecnie jednak w naszym kraju rolnicy zmagają się z coraz większymi przeszkodami, które mają bezpośredni wpływ na przychody wynikające z hodowli zwierząt czy też uprawy roli. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób posiadających grunty decyduje się na ich dzierżawę pod farmy fotowoltaiczne. Warunki pogodowe w Polsce pozwalają na używanie paneli fotowoltaicznych w zasadzie przez cały rok. Jest to zatem stałe źródło dochodu, które może zasilić budżet domowy w miesiącach, w których zyski z rolnictwa są nieco niższe. Warto jednak pamiętać, że aby zakwalifikować się do montażu farmy fotowoltaicznej, dany grunt musi spełniać wymagania, jak np. nie znajdować się na terenie zalewowym czy zalesionym.

Dzierżawa gruntów rolnych pod budowę farm fotowoltaicznych – ile można zarobić?

Korzyści finansowe płynące z farmy fotowoltaicznej zależą od wielu czynników, zatem trudno jest podać dokładną kwotę, jaką można osiągnąć. Przede wszystkim istotna jest wielkość działki, na której ma zostać postawiona farma, ponieważ determinuje to jaką ilość paneli można na niej ustawić. Szacunkowo instalacja o mocy 1MW jest w stanie zasilić nawet do 460 gospodarstw. Aktualne ceny rynkowe czynszu dzierżawionych gruntów obejmują przedział od 8000 do 12000 zł rocznie za hektar. Nie są to jednak stałe kwoty, ponieważ wiele zależy od klasy ziemi, jej powierzchni oraz innych czynników. Dlatego też ostatecznie więc całkowity zysk będzie można określić przy zawieraniu umowy dzierżawy.

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne – co warto wiedzieć

Przede wszystkim, osoba decydująca się na wynajem działki pod dzierżawę powinna szczegółowo przeczytać zaproponowaną umowę. Dzięki temu można uniknąć późniejszych problemów. Zawsze warto wiedzieć co znajduje się w umowie, a tym bardziej jeśli dotyczy ona tak wartościowej własności, jak ziemia. Znajomość warunków zawartych w umowie to zabezpieczenie, które pozwala wybrać odpowiedniego inwestora, dzięki czemu przedsięwzięcie, którym jest dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę, będzie bezpieczne, pewne i zyskowne przez cały okres trwania umowy. Podsumowując, dzierżawa gruntów rolnych pod budowę farm fotowoltaicznych to korzystne rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy grunt nie jest uprawiany ani nie ma na nim hodowli zwierząt. W takim przypadku działka zamiast leżeć odłogiem, przynosi stałe zyski, które mogą znacząco wspomóc budżet domowy. Dodatkowo, wybór rzetelnego inwestora to pewność, że ziemia będzie w dobrych rękach. Kontakt
św. Huberta 63, 35-212 Rzeszów
Infolinia: +48 733 707 433
W twoim domu

To się opłaca!

Fotowoltaika

Jest wiele powodów, dla których fotowoltaika się opłaca. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy rozważają produkcję własnej energii, będą przede wszystkim mieli zapewniony długoterminowy zwrot inwestycji. Regularne i bezpieczne dochody, sprawiają, że fotowoltaika to dzisiaj jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Maksymalne zużycie własne sprawia, że już na wstępie oszczędza się dużą kwotę, a osoba, która posiada panele słoneczne, jest chroniona przed wzrostem cen za energię przez długi czas.

Korzystając z usług Solar Masters Project, otrzymujesz wsparcie na każdym etapie projektu. Nasi specjaliści oferują pomoc od oszacowania możliwości solarnych domu, poprzez wypełnianie niezbędnych formularzy, aż do ostatniego etapu montażu instalacji fotowoltaicznej. Oferujemy odpowiednie rozwiązanie dla każdego zastosowania systemów solarnych.

Umów się na bezpłatną konsultację
+48 575 704 605

    Sprawdź też

    Gdzie działamy?

    Gdzie działamy?