Częste pytania

Poznaj najczęściej zadawane pytania.

FAQ

1.Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to urządzenie stosowane do ogrzewania budynków wyposażonych w niskotemperaturowe instalacje grzewcze (np. ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe) oraz do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła pozyskuje energię ze źródeł odnawialnych, najczęściej takich jak powietrze lub grunt.

2.Jak działa pompa ciepła?

Budowa pompy ciepła opiera się na technologii, która umożliwia wymuszony przepływ (wypompowanie) ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Jest to tzw. obieg Lindego, wykorzystywany również w tradycyjnych chłodziarkach.

3.Jaką pompę ciepła wybrać?

Dobór pompy ciepła zależy od wielu czynników. Począwszy od decyzji dotyczącej rodzaju pompy ciepła, po określenie mocy pompy, która musi być dostosowana do kubatury ogrzewanego budynku oraz jego efektywności energetycznej.

4.Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła zależy od jej zaawansowania technologicznego, mocy, a także typu, co z kolei wiąże się z takimi kwestiami jak montaż pompy ciepła. W zależności od wybranego rodzaju urządzenia, instalacja pompy ciepła przebiega nieco inaczej, a to wpływa na ostateczny koszt całej inwestycji – np. powietrzna pompa ciepła może być tańsza niż gruntowa.

5.Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

wpływie klimatyzacji na zdrowie krąży wiele opinii. Prawdą jest, że nieprawidłowo użytkowana klimatyzacja wysusza powietrze, co może powodować suchość skóry i śluzówek. Jeśli jednak odpowiednio ustawimy parametry temperatury i wilgotności, a także zadbamy o systematyczne czyszczenie klimatyzacji oraz okresową wymianę filtrów, to będzie ona w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia.

6.Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja to urządzenie wentylacyjno-chłodzące lub wentylacyjno-chłodzące z funkcją ogrzewania. Klimatyzacja działa na podobnej zasadzie jak chłodziarka, pobierając energię w jednym miejscu i oddając ją w innym. Odbywa się to poprzez mieszany cykl obiegu czynnika chłodzącego, wywoływanego sprężarką.

7.Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Na cenę klimatyzacji wpływa przede wszystkim koszt klimatyzatora. Z kolei on zależy od mocy urządzenia i jego funkcji dodatkowych, takich jak np. możliwość ogrzewania czy wyposażenie w nowoczesny system sterowania. Koszt klimatyzacji do domu uzależniony jest także od jej typu (np. split, multi-split lub monoblok). Do tego doliczyć trzeba wydatki na sam montaż klimatyzacji – jeśli przeprowadzają go profesjonaliści. Tak wiele czynników powoduje spore zróżnicowanie w cenach klimatyzacji, dlatego trudno wskazać, ile kosztuje jej instalacja, ponieważ jest to kwestia niezwykle indywidualna.

8.Jaki klimatyzator do mieszkania?

Klimatyzacja domowa powinna być przede wszystkim odpowiednio dopasowana pod względem mocy do kubatury chłodzonych pomieszczeń. W przypadku klimatyzacji do domów jednorodzinnych bez problemu można zamontować instalację typu split lub multi-split. Często sprawdzają się one również jako klimatyzacja do mieszkania w blokach czy kamienicach. Jeśli jednak montaż klimatyzacji w mieszkaniu nie może obejmować jednostki zewnętrznej, wtedy warto rozważyć zakup klimatyzacji typu monoblok.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

SM-PROJECT najlepsi specjaliści dziedzinie:
fotowoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji.

Kontakt