AgroEnergia
“AgroEnergia” to program, dzięki któremu prowadzący gospodarstwo rolne mogą starać...
Budynki i tereny rolnicze zwykle zajmują duże powierzchnie, więc są doskonale przystosowane do działania systemu fotowoltaicznego. Fotowoltaika dla rolników stwarza możliwość zastosowania paneli na otwartej przestrzeni, a także na dachach budynków gospodarczych. Użycie połaci dachowych to najlepsze rozwiązanie w przypadku, kiedy rolnik nie chce przekształcać obszaru, który wykorzystuje do produkcji żywności. Dachy domów, stodół, magazynów zwykle oferują większą przestrzeń niż domy jednorodzinne. Natomiast gospodarstwa posiadające duże obszary przestrzeni, które w żaden sposób nie są wykorzystywane, mogą taką przestrzeń przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną. Wówczas niezagospodarowany teren również zaczyna przynosić dochody.
Branża rolnicza oparta na modułach słonecznych odnosi podwójne korzyści. Chroni uprawy przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a także zapewnia rolnikom źródło dochodu. Innymi słowy, panele fotowoltaiczne dla rolników są energooszczędne i zasobooszczędne, ponieważ wykorzystują zasoby naturalne.
Rolnictwo wspomagane fotowoltaiką przyczynia się także do transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Dzięki takim rozwiązaniom zarówno energia elektryczna, jak i żywność wytwarzane są w tym samym miejscu i czasie.
Fotowoltaika umożliwia farmom wytwarzanie energii elektrycznej bez konieczności ograniczania produkcji żywności.
w zależności od rodzaju działalności danego gospodarstwa. Panele fotowoltaiczne montowane na wysokich ramach mogą jednocześnie stanowić osłonę dla upraw rolnych. W uprawie owoców fotowoltaika poprawia jakość owoców, zmniejsza parowanie wody oraz obniża koszty produkcji. W niekorzystnych warunkach pogodowych może nawet zastąpić tunele foliowe.
Umów się na bezpłatną konsultację
+48 733 707 433
Rolnicy mogą skorzystać z licznych form dofinansowania. Programy, które promują poprawę efektywności energetycznej, oprócz dotacji oferują także usługi doradcze. Nowoczesne gospodarstwa mogą uzyskać dodatkowy dochód poprzez wynajem własnych powierzchni dachowych na budynkach gospodarczych bez konieczności obsługi instalacji fotowoltaicznej.
Dotacje na fotowoltaikę dla rolników można uzyskać korzystając z projektu AGROENERGIA. Jest to program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dedykowanego rolnikom indywidualnym, którego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Druga edycja programu rozpocznie się pod koniec października 2020 i odbywać się będzie w trybie ciągłym. Niewykorzystane środki przeznaczone w pierwszej edycji na pożyczki, fundusz zamierza przeznaczyć na dotacje dla rolników zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznych i/lub pomp ciepła.
“AgroEnergia” to program, dzięki któremu prowadzący gospodarstwo rolne mogą starać...
Dofinansowania dla prosumentów, czyli jak osoby fizyczne lub rolnicy mogą otrzymać zwrot...
Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolnika, w ramach projektu NFOŚiGW, będzie obejmowało instalacje o mocy zainstalowanej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW. W obszarze realizowanej instalacji fotowoltaicznej dofinansowaniu może podlegać towarzyszący magazyn energii elektrycznej, natomiast program nie będzie obejmował projektów polegających na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji.
O programie oraz jego warunkach, formach i budżecie dofinansowania można uzyskać wyczerpujące informacje pod adresem: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/agroenergia-2020/
System fotowoltaiczny generuje duży zwrot inwestycji przez cały okres użytkowania. Nawet jeśli początkowe inwestycje są stosunkowo wysokie —w dłuższej perspektywie są opłacalne, a programy dofinansowania umożliwiają rozwój gospodarstwa przy niewielkim kapitale własnym.
SM-PROJECT najlepsi specjaliści dziedzinie:
fotowoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji.
Prawidłowo zaprojektowana instalacja powinna nie tylko pokrywać bieżące zapotrzebowanie, ale także magazynować nadwyżkę prądu. Będzie ona mogła zostać odebrana z zakładu energetycznego, co przełoży się na większe oszczędności. Projekt fotowoltaiki dla rolnika powinien także uwzględniać przyszłe plany modernizacyjne, takie jak doposażenie gospodarstwa o dodatkowe urządzenia i instalacje oparte na poborze energii.
Nasze panele fotowoltaiczne dla rolnika zaczynają generować zysk już od momentu ich uruchomienia. To, jak szybko zwróci się koszt inwestycji, zależy od projektu instalacji, jej mocy i wielkości. Należy przy tym pamiętać, że spadek wydajności systemu np. w okresie zimowym, nie przyczynia się do dodatkowych opłat za prąd. Wówczas możesz korzystać z nadwyżek energetycznych i cały czas zasilać gospodarstwo w darmową energię.
Instalację montuje się w najdogodniejszym miejscu na otwartej przestrzeni, na której występuje obszar największego nasłonecznienia. Fotowoltaika dla rolnika może zostać przytwierdzona do dachów budynków gospodarczych, takich jak stodoła, kurnik czy garaż.
Innym rozwiązaniem jest montaż paneli na gruncie z możliwością wykorzystania nieużytków rolnych. Mogą one też pełnić funkcję zadaszenia dla upraw lub małych zwierząt gospodarskich, zapewniając ochronę przed deszczem i słońcem.
Co roku uruchamiane są nowe programy rządowe, z których można uzyskać dofinansowanie lub skorzystać z ulgi dla rolników. Fotowoltaika jako inwestycja w ekologiczne źródła odnawialnej energii, jest objęta wsparciem projektu AGROENERGIA.
Po spełnieniu warunków programu możesz złożyć wniosek o pożyczkę lub dotację na fotowoltaikę dla rolników i na termomodernizację gospodarstwa. Oprócz tego przysługuje Ci ulga inwestycyjna w podatku rolnym w wysokości 25% i na okres maksymalnie 15 lat.
Najprostszym sposobem jest odczytywanie z faktury ilości zużytej w ubiegłym roku energii elektrycznej. Możesz do tego użyć suwaka na naszej stronie, który automatycznie wyliczy zapotrzebowanie energetyczne i określi moc paneli fotowoltaicznych dla rolników. Na tej podstawie nasi doradcy dobiorą najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku Twojego gospodarstwa.