dla twoich potrzeb

Panele fotowoltaiczne dopasowane do Twoich potrzeb!

Fotowoltaika

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne. To właśnie od nich zależy wydajność i trwałość instalacji, a tym samym jej ekonomiczność. Wybór odpowiednich paneli słonecznych może być trudny, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że na rynku funkcjonuje bardzo dużo marek. A w tym przynajmniej kilkanaście z nich zaliczanych jest do solidnych i cenionych producentów, cieszących się zaufaniem zarówno branży fotowoltaicznej, jak i klientów. Jakie panele fotowoltaiczne mamy zatem do wyboru i które według nas są najlepsze?

Do wyboru

Jakie panele fotowoltaiczne mamy do wyboru?

Panele

Wśród dostępnych aktualnie na rynku paneli fotowoltaicznych najbardziej powszechne są panele: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Najlepszą sprawnością charakteryzują się panele monokrystaliczne, osiągające zazwyczaj wydajność w granicach 16-20%. Dla porównania panele polikrystaliczne mają sprawność na poziomie 14-16%, a amorficzne zaledwie 6-10%.

Wszystkie panele słoneczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych (ogniwo pv), wytwarzanych z płytek krzemowych. Pozostałą częścią konstrukcji paneli solarnych jest rama i powłoki zabezpieczające (np. folie, szkło hartowane), które mają na celu ochronić ogniwa przed czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Umów się na bezpłatną konsultację
+48 575 704 605

  czym się charakteryzuje

  Najlepsze panele fotowoltaiczne – czym się charakteryzują?

  Fotowoltaika

  Tym, co może zaskoczyć, jest to, że wydajność ogniw fotowoltaicznych nie jest najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę przy wyborze konkretnych paneli fotowoltaicznych. Najlepsze panele solarne to takie, które są dostosowane do naszych potrzeb i możliwości instalacyjnych oraz finansowych.

  To na co warto zwracać uwagę, to przede wszystkim niezawodność paneli, czyli ich wytrzymała konstrukcja, wiarygodność producenta i deklarowany gwarantowany uzysk mocy po np. 25 latach użytkowania. Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkie panele fotowoltaiczne z czasem tracą pewien procent swojej wydajności. Dobre panele solarne zachowują jednak swoją sprawność na poziomie powyżej 80%. Biorąc to wszystko pod uwagę, Solar Master Project stawia głównie na panele fotowoltaiczne takich marek jak: Ja Solar i QCells, w których jakość i niezawodność idzie w parze z bardzo dobrą ceną!

  montaż

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Fotowoltaika

  Panele fotowoltaiczne mogą być montowane zarówno na dachach, jak i na specjalnych konstrukcjach naziemnych. Duże znaczenie dla wydajności instalacji fotowoltaicznej ma kąt nachylenia, jej powierzchnia oraz usytuowanie paneli fotowoltaicznych względem słońca – gdzie z oczywistych względów najlepsze wyniki daje ekspozycja południowa, południowy-wschód oraz południowy-zachód. W przypadku Polski największą wydajnością odznaczają się instalacje fotowoltaiczne o kącie nachylenia 25-40 stopni. Przy czym optymalną wydajność paneli pv przez cały rok zapewnia kąt nachylenia oscylujący w granicach 35 stopni.

  Pytania

  Najczęściej zadawane pytania

  FAQ

  1.Dlaczego warto zainstalować panele fotowoltaiczne?

  Instalacja fotowoltaiczna pozwala zyskać większą niezależność energetyczną i znacząco ograniczyć koszty związane z pozyskiwaniem prądu. Przy czym jest to odnawialne źródło energii, którego stosowanie wspiera ochronę środowiska naturalnego.

  2.Jak działają panele fotowoltaiczne?

  Panele fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych – najczęściej krzemowych. Są to elementy półprzewodnikowe. Za ich pośrednictwem następuje konwersja promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to tzw. zjawisko fotowoltaiczne.

  3.Jak dobrać panele fotowoltaiczne?

  Najlepsze panele fotowoltaiczne to takie, które są w pełni dostosowane do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Przy ich wyborze istotna jest nie tylko sprawność paneli fotowoltaicznych, ale także jakość ich konstrukcji oraz wiarygodność producenta – co z kolei wiąże się z wieloletnią gwarancją i wsparciem technologicznym w przyszłości np. w sytuacji konieczności rozbudowy instalacji fotowoltaicznej.

  4.Jak montować panele fotowoltaiczne?

  Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przeprowadzony według wcześniej przygotowanego projektu instalacji, uwzględniającego m.in. usytuowanie paneli, kąt ich nachylenia oraz kierunek ustawienia. Panele fotowoltaiczne można instalować na dachu lub specjalnych konstrukcjach naziemnych.

  4.Jak myć panele fotowoltaiczne?

  Zabrudzenie paneli fotowoltaicznych może przełożyć się na ich mniejszą efektywność, jednak mycie paneli fotowoltaicznych bezpieczniej jest zlecić profesjonalnej firmie. Niezbędne są do tego specjalne środki czyszczące. A w przypadku montażu paneli na dachu, trzeba na niego wejść, co dla osób nieprzeszkolonych w pracy na wysokości i nieposiadających profesjonalnego sprzętu do takiej pracy, wiąże się z dużym ryzykiem.

  5.Fotowoltaika Podkarpacie - czy to się opłaca?

  Fotowoltaika Rzeszów, czy też w dowolnym innym miejscu na Podkarpaciu, to gwarantowana korzyść finansowa. Oczywiście na początku wymagana jest inwestycja. Jeśli chodzi o fotowoltaikę na Podkarpaciu, cena zwykle wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Jednak w dużej mierze kwota ta może zostać pokryta z dotacji, na przykład dzięki programowi Mój Prąd. Instalacje fotowoltaiczne Rzeszów oznaczają brak kosztów użytkowania prądu lub też koszt jest minimalny. W praktyce inwestycja zwraca się przeważnie po 5-7 latach użytkowania fotowoltaiki na Podkarpaciu.

  6.Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?

  W przeważającej części przypadków fotowoltaika Podkarpacie nie wymaga uzyskania zgody na budowę ani nawet zgłaszania faktu montażu instalacji fotowoltaicznej w Urzędzie Miasta. Fotowoltaika Rzeszów to nic innego, jak montaż urządzeń na konstrukcji budynku. Zgodnie z art. 28 ust.  1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.), tego typu czynności są wyłączone z wymienionych wyżej obowiązków, bez względu na to, czy to Warszawa, Kraków, czy Rzeszów. Fotowoltaika może jednak wymagać zgłoszenia faktu instalacji do odpowiedniego organu, jeśli panele fotowoltaiczne uzyskają wysokość powyżej 3 m. Konieczne jest również zgłoszenie nadbudowy lub rozbudowy, jeśli fotowoltaika wymaga ingerencji w strukturę budynku. Natomiast w każdym wypadku wymagane jest zgłoszenie montażu instalacji w zakładzie energetycznym. Uzyskując pełnomocnictwo Klienta, wypełniamy za niego ten obowiązek.

  7.Czy panele słoneczne można montować na każdym rodzaju dachu?

  Zasadniczo fotowoltaika w Rzeszowie to rozwiązanie, które można zastosować zawsze, niezależnie od rodzaju dachu. Niemniej jednak nie w każdym przypadku efektywność instalacji fotowoltaicznych będzie taka sama. Panele fotowoltaiczne Rzeszów najlepszą efektywność uzyskują na dachu o nachyleniu 30-35 stopni. Jednak nawet dach o nachyleniu 10 stopni nie stanowi przeszkody do montażu paneli, których efektywność staje się tylko nieznacznie niższa.

  8.Fotowoltaika Rzeszów dotacje - z jakich programów można skorzystać?

  Fotowoltaika Podkarpacie może być dotowana z coraz to nowych programów lokalnych, które pojawiają się regularnie. Istnieje również program rządowy Mój prąd, w ramach którego możesz otrzymać zwrot w wysokości do 5000 zł. Jeśli chcesz jak najwięcej zaoszczędzić na fotowoltaice Rzeszów, dotacje bardzo Ci w tym pomogą. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności w tej kwestii.

  9.Czy instalacja fotowoltaiczna działa i produkuje prąd przez cały rok?

  Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika w Rzeszowie produkuje prąd przez cały rok. Otóż tak, nawet w zimie w Rzeszowie fotowoltaika działa. Niemniej ilość produkowanej energii może być mniejsza w mniej słoneczne dni. Dlatego też zaleca się zakup magazynu energii bądź odprowadzanie letniej nadwyżki prądu do sieci. Zimą, w razie niedoboru, można z niego skorzystać. Warto mieć na uwadze, że efektywność paneli fotowoltaicznych zimą czy jesienią w dużej mierze zależy od lokalizacji. Jeśli chodzi o fotowoltaikę Podkarpacie opinie użytkowników są bardzo pozytywne. Często korzystanie z nadwyżek wcale nie jest konieczne,

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami!

  SM-PROJECT najlepsi specjaliści w dziedzinie:
  fotowoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji.

  Kontakt
  Sprawdź też

  Gdzie działamy?

  Gdzie działamy?