Dla domu

Pompy ciepła w twoim domu

Pompy ciepła

Pompa ciepła przepompowuje powietrze z zewnątrz do domowej instalacji grzewczej. Innymi słowy mówiąc, pompa ciepła ma za zadanie pobrać ciepło z powietrza, gruntu lub wody i wykorzystać je do ogrzania naszego domu. Pompa ciepła powietrzna wytwarza ciepło w sposób przyjazny dla środowiska, jednocześnie pozwalając oszczędzić koszty ogrzewania. Cały system, żeby działać sprawnie potrzebuje niewielkiej ilości elektrycznej, , czym można aktywnie przyczynić się do redukcji emisji CO₂. Pompa ciepła ogrzeje nasz dom w chłodne dni, a latem można ją wykorzystać do ochłodzenia powietrza w nagrzanych pomieszczeniach, dzięki czemu uzyskasz kompletny system klimatyzacji.

Koszty

Jakie są koszty montażu pompy ciepła?

Pompy ciepła

Podczas planowania montażu pompy ciepła powinno się wziąć pod uwagę warunki geologiczne, lokalizację naszego domu, a także nasze indywidualne życzenia. Koszty montażu pompy ciepła będą zależne od naszego ostatecznego wyboru. Szeroka gama urządzeń dostępnych na rynku obejmuje odpowiednią pompę ciepła spełniającą każdą potrzebę. Pompy ciepła można zamontować w zupełnie nowo budowanych domach jak i podczas modernizacji starego budynku. Pompy ciepła są bardzo wydajne i energooszczędne, dlatego cieszą się coraz większą popularnością, a właściciele nowoczesnych rozwiązań realnie przyczyniają się do ochrony środowiska.

 

Nasi partnerzy:

Umów się na bezpłatną konsultację
+48 733 707 433

  Pomp ciepła

  Ile kosztuje pompa ciepła?

  Koszty

  Ile kosztuje pompa ciepła? Oprócz kosztów nabycia należy wziąć pod uwagę koszty bieżące w domu. Istnieje wiele wariantów pomp ciepła, które wykorzystują różne zasoby do wytwarzania ciepła. Jeśli zdecydowałeś się na fotowoltaikę, warto także zainwestować w pompę ciepła, taki rozwiązanie pozwala na niezależne wytwarzanie prądu i ciepła, dzięki czemu rachunki zmniejszą się do minimum. To spora inwestycja, ale bardzo szybko się zwróci, a służyć będzie przez długie lata. Ponadto spore koszty można zaoszczędzić już na etapie instalacji, zwykle specjaliści od paneli fotowoltaicznych montują również pompy ciepła. Obie instalacje wykorzystują energię słoneczną i wzajemnie się uzupełniają.

   

  Pomp ciepła

  Rodzaje pomp ciepła

  Rodzaje

  Pompy ciepła dzielimy na powietrzne i gruntowe. Oba rodzaje produkują dużo ciepła przy niskim zużyciu prądu. Koszty eksploatacji są niskie, a także nie wymagają komina ani kotłowni. Najprostsze pompy ciepła powietrzne działają na podobnych zasadach jak klimatyzator. Koszt zarówno montażu, jak i samego urządzenia jest względnie niski. Dodatkową zaletą pomp ciepła jest ich funkcja ogrzewania wody, stosuje się je najczęściej przy ogrzewaniu podłogowym. Im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym pompy ciepła powietrzne są mniej efektywne. To oczywiste, pompy działają najlepiej wtedy, gdy mogą pobrać dużą energię z zewnątrz. Przy niskiej temperaturze urządzenie nie będzie tak skuteczne, wówczas będziemy musieli powietrze ogrzać dodatkowo innym źródłem ciepła np. prądem. Koszt miesięczny takiej pompy będzie uzależniony od warunków atmosferycznych, natomiast zwykle jest on niewielki, gdyż w skali roku jest i tak opłacalny.

  Pompy ciepła gruntowe sprawdzą się bardzo dobrze do ogrzewania wody w kranie. Mają również wyższą efektywność energetyczną niż powietrzne, a dodatkowym atutem jest ich niezależność w stosunku do temperatury na zewnątrz. Sprawdzą się zarówno jako ogrzewanie centralne jak i ogrzewanie wody użytkowej.

  Pytania

  Najczęściej zadawane pytania

  FAQ

  1.Pompa ciepła – co to jest?

  Pompa ciepła to urządzenie stosowane do ogrzewania budynków wyposażonych w niskotemperaturowe instalacje grzewcze (np. ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe) oraz do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła pozyskuje energię ze źródeł odnawialnych, najczęściej takich jak powietrze lub grunt.

  2.Jak działa pompa ciepła?

  Budowa pompy ciepła opiera się na technologii, która umożliwia wymuszony przepływ (wypompowanie) ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Jest to tzw. obieg Lindego, wykorzystywany również w tradycyjnych chłodziarkach.

  3.Jaką pompę ciepła wybrać?

  Dobór pompy ciepła zależy od wielu czynników. Począwszy od decyzji dotyczącej rodzaju pompy ciepła, po określenie mocy pompy, która musi być dostosowana do kubatury ogrzewanego budynku oraz jego efektywności energetycznej.

  4.Ile kosztuje pompa ciepła?

  Koszt pompy ciepła zależy od jej zaawansowania technologicznego, mocy, a także typu, co z kolei wiąże się z takimi kwestiami jak montaż pompy ciepła. W zależności od wybranego rodzaju urządzenia, instalacja pompy ciepła przebiega nieco inaczej, a to wpływa na ostateczny koszt całej inwestycji – np. powietrzna pompa ciepła może być tańsza niż gruntowa.

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami!

  SM-PROJECT najlepsi specjaliści w dziedzinie:
  fotowoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji.

  Kontakt