Pompy ciepła to niewątpliwie jeden z najchętniej wybieranych sposobów ogrzewania domów. Są one niezwykle ekologiczne, a dodatkowo pozwalają na znaczne oszczędności w zużywaniu energii elektrycznej. Ich doborem oraz odpowiednim montażem w Małopolsce Solar Masters zajmuje się od lat. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak i większe bądź mniejsze przedsiębiorstwa na terenie Krakowa oraz okolic. Często spotykamy się z pytaniami: co to jest pompa ciepła, jakie są jej rodzaje i czy naprawdę warto w to inwestować? Zebraliśmy więc wszystkie niezbędne informacje, aby ułatwić i usprawnić proces decyzyjny.

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystując energię odnawialną, ogrzewa bądź ochładza nasze domy. Idealnie sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych budynkach. Oprócz ogrzewania pomieszczeń może posłużyć również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ogromną zaletą tego typu instalacji jest obniżenie kosztów na energii elektrycznej, nawet do 60% w ciągu całego roku. Solar Masters jako jeden z liderów tego typu instalacji chętnie pomoże przy montażu pompy ciepła w Krakowie oraz na terenie całej Małopolski.

Rodzaje pomp ciepła

W związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem nowych technologii obecnie dostępne są pompy ciepła gruntowe, powietrzne oraz wodne. Czym się różnią i którą z nich wybrać?Pompy ciepła gruntowe, jak sama nazwa wskazuje, pobierają energię z ziemi. Idealnie sprawdzą się w nieco chłodniejszych bądź umiarkowanych klimatach, ponieważ temperatura gleby jest stała – niezależnie od pogody energia przez nie dostarczana będzie taka sama. Nie potęgują więc kosztów na dodatkową energię elektryczną, dlatego są tak popularne pośród klientów.Pompy ciepła powietrzne to z kolei rozwiązanie dla osób zamieszkujących nieco cieplejsze tereny, z uwagi na to, że na jej prawidłowe działanie wpływ ma temperatura otoczenia. Im zimniej na zewnątrz, tym ciężej będzie uzyskać odpowiednie ciepło w naszym domu. Co za tym idzie, również koszt utrzymania takiego urządzenia wzrośnie, powiększony o dodatkowe źródło energii tj. prąd. Jej atutem jest niewątpliwie funkcja klimatyzatora – w okresach letnich ratunek dla każdego z nas.Pompy ciepła wodne swoje działanie zawdzięcza m.in. znajdującym się wokół wybranego terenu zbiornikom wodnym. Często stosowaną alternatywą jest również wykopanie dwóch studni głębinowych – z pierwszej z nich pobierana jest woda, przy pomocy której odzyskujemy ciepło i przekazujemy je do wewnątrz budynku, a następnie odprowadzamy schłodzoną ciecz do drugiej studni. Jest to więc korzystna opcja dla osób, które mają swobodny dostęp do większych akwenów tj. rzeka czy jezioro. I choć w Krakowie ta instalacja jest rzadko wykonywana, wspomnieć należy, że jest jedną ze skuteczniejszych metod ogrzewania budynków, we względnie atrakcyjnych kosztach.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, dobór urządzenia zależy od warunków zamieszkania. Istotne są czynniki tj. klimat, ułożenie terenu oraz, co najważniejsze, nasze możliwości finansowe. Nie idźmy za tłumem, wybierając pierwsze lepsze rozwiązanie. Skonsultujmy naszą decyzję z profesjonalistami – Solar Masters ma za sobą już setki takich instalacji w Małopolsce i z chęcią podzieli się swoim doświadczeniem. Ważne są przede wszystkim odpowiednio wykonane plany terenu oraz warunki geologiczne. Nie bójmy się pytać oraz konsultować. Fachowcy z Solar Masters od lat montują pompy ciepła w woj. małopolskim, służąc radą i pomocą w ich odpowiednim doborze.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszty pomp ciepła są zróżnicowane, dopasowane indywidualnie pod każdego klienta. To, ile ostatecznie zapłacimy za instalację, zależne jest m.in. od lokalizacji terenu, technologii budowy domu, a także sposobu jego dotychczasowego ogrzewania. Na uwadze musimy mieć również rodzaj urządzenia. Pompy ciepła gruntowe ze względu na to, skąd pobierają energię, będą droższe niż ich powietrzne odpowiedniki. Świetnym rozwiązaniem, które pozwoli nam nieco zaoszczędzić, jest dodatkowe zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Wspólnie z pompą ciepła dostarczą nam odpowiednią temperaturę, a co więcej, zredukują koszty eksploatacji energii elektrycznej.

Montaż pomp ciepła Kraków

montaż pomp ciepłaMontaż pomp ciepła w Krakowie jest dla Solar Masters codziennością. Wraz ze wzrostem świadomości w kwestii ochrony środowiska coraz więcej osób wybiera taki właśnie sposób ogrzewania swoich budynków. Niezmiernie cieszy nas to, że Małopolska jest jednym z takich regionów, w związku z tym dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym klientom w najlepszy możliwy sposób. Tak jak i w przypadku cen za instalację, to jak będzie wyglądała jej ostateczna realizacja, zależne jest od wybranego urządzenia. W przypadku pomp ciepła pozyskujących energię z gruntu klienci często decydują się na tzw. sondę w postaci kolektora pionowego. Fachowcy pracujący w Solar Masters w Krakowie wykonują odwierty, w których umieszczają sondy w odpowiednich od siebie odległościach. Jest to niezwykle istotne do prawidłowego działania instalacji. Jeśli chodzi natomiast o pompy ciepła powietrzne, popularnie stosowana jest metoda split, polegająca na umieszczeniu jednego urządzenia na zewnątrz, a drugiego wewnątrz budynku. Dobór tego, jaka realizacja będzie najlepiej pasowała do wybranej powierzchni, najlepiej powierzyć w ręce profesjonalistów, a takowych w Krakowie nie brakuje.

Jakie są koszty montażu pompy ciepła?

W skład kosztów montażu pomp ciepła oprócz samego urządzenia wchodzi również opłacenie fachowców. Im bardziej skomplikowana instalacja, tym więcej czasu pochłonie, a co za tym idzie, ostateczny koszt wzrośnie. Być może konieczne będzie użycie dodatkowego sprzętu bądź, z przyczyn od nas niezależnych, wydłuży się czas realizacji. Musimy mieć więc na uwadze, żeby, obok środków na samą instalację, wygospodarować również pieniądze na robociznę oraz opłacenie pracowników. Najtańsza w swoim montażu jest pompa ciepła powietrzna – nie potrzeba w jej przypadku wykonywania żadnych wykopów. Wystarczy umieścić odpowiednią jednostkę na zewnątrz budynku i połączyć ją z instalacją ogrzewania.

Fotowoltaika jako dodatek do pomp ciepła

fotowoltaikaJak wiemy, pompy ciepła korzystają z energii odnawialnej. Wykorzystywana do ich odpowiedniego działania sprężarka musi pobierać 20% energii elektrycznej. I tutaj idealnie sprawdzą się panele fotowoltaiczne, zmniejszające koszty niemalże do zera. Słyszy się wiele głosów przeciw takiego rodzaju połączeniom, pamiętajmy jednak, że nie tyle nie tracimy, ile zyskujemy. Dzięki posiadaniu własnej elektrowni produkujemy tzw. nadwyżki, które pod koniec każdego roku możemy odebrać. Jeżeli więc dobierzemy odpowiednie instalacje, a ich montaż powierzymy sprawdzonym fachowcom z Solar Masters Kraków, w przyszłości będziemy mogli generować naprawdę spore zyski.

Pompy ciepła w Małopolsce – czy to się opłaca?

Instalowanie w domach pomp ciepła to nie tylko korzyść dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Jej dużą zaletą jest przede wszystkim to, że zwalnia nas z przyłącza gazu do domu, co znacznie obniża koszty na etapie budowy. A jak wiemy, w tak gorącym okresie, każda złotówka się liczy. Ponadto, nie musimy zabiegać o dostarczanie nam paliwa bądź oleju opałowego do ogrzewania budynku. Możemy również dopasować odpowiednią instalację do już istniejącego źródła energii, co zmniejsza koszty nawet o 60%. Brzmi rozsądnie, prawda? Zachęcamy do kontaktu z Solar Masters, które kompleksowo zajmie się instalacją pomp ciepła w Krakowie i okolicach.

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czym jest pompa ciepła?
To urządzenie grzewcze, które pobiera energię z odnawialnych źródeł, dzięki czemu jest ekologiczne oraz przyjazne dla środowiska.
  1. Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?
Przede wszystkim usytuowaniem terenu oraz warunkami atmosferycznymi, jakie panują na danym obszarze. Wszelkie wątpliwości warto konsultować z profesjonalistami.
  1. Dla kogo przeznaczona jest pompa ciepła?
Nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Jeżeli zależy nam na dobru środowiska oraz możemy pozwolić sobie na taki wydatek, drzwi są jak najbardziej otwarte.
  1. Jaki jest koszt pompy ciepła?
Ostateczny koszt zależny jest przede wszystkim od mocy urządzenia, jego rodzaju oraz tego, jak skomplikowany będzie proces montażu. Wszystkie niezbędne informacje przekażą profesjonaliści podczas konsultacji. 
W malopolsce

Fotowoltaika Małopolska — to się opłaca!

Fotowoltaika

Jest wiele powodów, dla których fotowoltaika w Krakowie się opłaca. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy rozważają produkcję własnej energii, będą przede wszystkim mieli zapewniony długoterminowy zwrot inwestycji. Regularne i bezpieczne dochody, sprawiają, że fotowoltaika to dzisiaj jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Maksymalne zużycie własne sprawia, że już na wstępie oszczędza się dużą kwotę, a osoba, która posiada panele słoneczne, jest chroniona przed wzrostem cen za energię przez długi czas.

Korzystając z usług Solar Masters Project, otrzymujesz wsparcie na każdym etapie projektu. Nasi specjaliści oferują pomoc od oszacowania możliwości solarnych domu, poprzez wypełnianie niezbędnych formularzy, aż do ostatniego etapu montażu instalacji fotowoltaicznej. Oferujemy odpowiednie rozwiązanie dla każdego zastosowania systemów solarnych.

Umów się na bezpłatną konsultację
+48 575 704 605

    Sprawdź też

    Gdzie działamy?

    Gdzie działamy?