Każdy, kto interesuje się nowoczesną techniką grzewczą, prędzej czy później zetknie się z terminem HEMS (Home Energy Management System). Dzięki takiemu systemowi zarządzania użytkownik może bardziej efektywnie wykorzystywać energię w swoim domu, a tym samym bezpośrednio oszczędzać ją oraz ograniczać koszty zużycia. To niezbędna usługa, jeśli energia słoneczna z własnego systemu fotowoltaicznego ma być wykorzystywana w sposób inteligentny i optymalny. Jest to zatem szczególnie interesujące dla gospodarstw domowych, które dążą do wysokiego stopnia samowystarczalności energetycznej.

Czym jest HEMS?

Początkowo systemy zarządzania energią (EMS) zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniach w przemyśle i handlu. W międzyczasie stały one również udostępnione gospodarstwom domowym. Rozwiązania opracowane w tym celu są zwykle nazywane HEMS, czyli Home Energy Management Systems.Celem systemu zarządzania energią HEMS jest stałe monitorowanie, przechowywanie i wykorzystywanie energii wytwarzanej w domu w sposób jak najbardziej efektywny. Urządzenie monitorujące rejestruje i analizuje wybrane przepływy energii, dzięki czemu można zidentyfikować i wykorzystać potencjalne oszczędności we wszystkich urządzeniach zasilanych energią elektryczną, w tym w instalacjach ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Innymi słowy, system HEMS oszczędza energię, zmniejsza koszty i jest korzystny dla klimatu, czyli pomaga osiągnąć maksymalną efektywność energetyczną.

HEMS – jak działa?

To niewielkie urządzenie jest zwykle umieszczane w skrzynce licznika, do której przepływają informacje pomiarowe dotyczące energii elektrycznej. W zależności od zakresu działania systemu rejestrowane są również inne dane, np. dotyczące systemu solarnego lub pompy ciepła. System przesyła do użytkownika informacje, które są dostępne w aplikacji na urządzenia takie jak tablet czy smartfon, mogą być wyświetlane w formie graficznej, a następnie wykorzystywane do sterowania i regulacji poszczególnych urządzeń w domu. Pozwala to także szybko rozpoznać silne wahania w zużyciu energii i ich przyczyny oraz podjąć natychmiastowe środki zaradcze. W zaawansowanych urządzeniach system sam uczy się optymalnego zarządzania energią na podstawie analizy zachowań użytkowników. W połączeniu z przewidywaniem i analizą energii wytwarzanej przez system fotowoltaiczny HEMS sam dostosuje zużycie energii do potrzeb danego gospodarstwa domowego.Do poszczególnych elementów systemu HEMS należą:
  • menedżer energii (urządzenie centralne w skrzynce licznikowej),
  • portal i jednostka sterująca do podłączenia np. do systemu solarnego, akumulatora i pompy ciepła,
  • w razie potrzeby adapter do podłączenia poszczególnych urządzeń gospodarstwa domowego

Inteligentne systemy zarządzania energią domową

Inteligentna technologia HEMS koordynuje pracę producenta energii, tj. systemu fotowoltaicznego, oraz odbiorcy, tj. pompy ciepła, samochodu elektrycznego, magazynu energii słonecznej, urządzeń gospodarstwa domowego itp. Dzięki temu rozwiązaniu w domu można zminimalizować koszty energii elektrycznej, zwiększyć niezależność od dostawcy energii i ostatecznie osiągnąć maksymalną efektywność energetyczną.Na przykład system fotowoltaiczny, który dostarcza tanią energię elektryczną do napędu pompy ciepła, zwiększa efektywność całego systemu, ponieważ energia elektryczna do pracy nie musi być kupowana od dostawcy, lecz może być wytwarzana niedrogo przez sam system. Ponadto pompa ciepła może być w dużej mierze zasilana energią odnawialną. Nadwyżka energii słonecznej, która nie jest zużywana w gospodarstwie domowym, może być wykorzystana do ładowania zasobnika solarnego, a następnie może być wykorzystana np. do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego.

Dotacje do HEMS

Zachętą do inwestycji w system HEMS jest czwarta edycja programu Mój Prąd, który wspiera dążenie do zwiększenia zużycia energii wytwarzanej przez prosumentów, magazynowanie nadwyżek nie tyle w samej sieci, ile w domu oraz poprawę efektywności gospodarowania energią elektryczną. Z tego powodu program na rok 2022 obejmuje również wsparcie dla systemów fotowoltaicznych wraz z powiązanymi komponentami, takimi jak magazynowanie energii, magazynowanie ciepła i systemy HEMS. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20 500 PLN.Aby uzyskać dofinansowanie do HEMS w ramach rządowego programu Mój Prąd, należy zacząć od przygotowania elektronicznych wersji dokumentów. Jednym z nich jest protokół odbioru prac przez wykonawcę lub oświadczenie o samodzielnym montażu dodatkowych elementów (magazyn ciepła, magazyn energii elektrycznej, system zarządzania energią HEMS/EMS).
W twoim domu

To się opłaca!

Fotowoltaika

Jest wiele powodów, dla których fotowoltaika się opłaca. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy rozważają produkcję własnej energii, będą przede wszystkim mieli zapewniony długoterminowy zwrot inwestycji. Regularne i bezpieczne dochody, sprawiają, że fotowoltaika to dzisiaj jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Maksymalne zużycie własne sprawia, że już na wstępie oszczędza się dużą kwotę, a osoba, która posiada panele słoneczne, jest chroniona przed wzrostem cen za energię przez długi czas.

Korzystając z usług Solar Masters Project, otrzymujesz wsparcie na każdym etapie projektu. Nasi specjaliści oferują pomoc od oszacowania możliwości solarnych domu, poprzez wypełnianie niezbędnych formularzy, aż do ostatniego etapu montażu instalacji fotowoltaicznej. Oferujemy odpowiednie rozwiązanie dla każdego zastosowania systemów solarnych.

Umów się na bezpłatną konsultację
+48 575 704 605

    Sprawdź też

    Gdzie działamy?

    Gdzie działamy?