Ulga termomodernizacyjna w 2024 roku
Planujesz termomodernizację swojego domu? Wykorzystaj ulgę termomodernizacyjną i zainwestuj w komfort oraz niższe rachunki za energię! To świetna okazja, aby podnieść standard swojego domu, zacząć gromadzić oszczędności, a także przyczynić się do ochrony środowiska.
Ulga termomodernizacyjna — zasady
Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która pozwala na odliczenie części wydatków związanych z poprawą efektywności energetycznej domu od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT. Jest to doskonały sposób na zmniejszenie zobowiązania podatkowego, inwestując jednocześnie w komfort i oszczędność energetyczną domu.
Termomodernizacja obejmuje szereg inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku.
- zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie wody użytkowej,
- zmniejszenie strat energii w lokalnych sieciach ciepłowniczych i lokalnych źródłach ciepła,
- wykonanie przyłącza do scentralizowanego źródła ciepła z likwidacją lokalnego źródła,
- zamiana źródeł energii na odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Dzięki termomodernizacji, właściciele budynków mają szansę znacznie zredukować swoje rachunki za energię, a także aktywnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska.To
Ulga termomodernizacyjna — dla kogo?
Ulga termomodernizacyjna przeznaczona jest dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy zainwestowali w prace termomodernizacyjne.
- na zasadach ogólnych,
- podatkiem liniowym,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga termomodernizacyjna nie obejmuje budynków w trakcie budowy. Aby skorzystać z ulgi, należy najpierw zakończyć budowę, a następnie przystąpić do prac termomodernizacyjnych.
Ulga termomodernizacyjna — co można odliczyć
W ramach ulgi termomodernizacyjnej możliwe jest odliczenie kosztów poniesionych na materiały i urządzenia niezbędne do termomodernizacji. Odliczenia obejmują również koszty demontażu starych systemów oraz montażu nowych, w tym opłaty za pracę wykonawców.
- koszty audytu energetycznego,
- analizę termograficzną budynku,
- dokumentację projektową termomodernizacji,
- ocieplenie budynku,
- węzeł cieplny, programator temperatury,
- kocioł gazowy kondensacyjny z osprzętem,
- elementy instalacji grzewczej,
- elementy instalacji do ciepłej wody użytkowej,
- system ogrzewania elektrycznego,
- montaż pompy ciepła, kolektora słonecznego, instalacji fotowoltaicznej,
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Pełna lista możliwych odliczeń zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Ulga termomodernizacyjna — ile zwrotu można otrzymać?
Ulga termomodernizacyjna to szansa na odzyskanie części wydatków zainwestowanych w poprawę efektywności energetycznej domu. W ramach ulgi możesz odliczyć 100% poniesionych kosztów z limitem do kwoty 53 000 zł. Jeśli rozliczasz się ze współmałżonkiem, limit wzrasta do 106 000 zł.
Limit odnosi się do sumy wydatków związanych z wszystkimi przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi realizowanymi w różnych budynkach, będących w posiadaniu lub współposiadaniu podatnika. Obejmuje zarówno bieżący rok podatkowy, jak i kolejne lata, niezależnie od liczby realizowanych projektów termomodernizacyjnych.
- stawka 17% — zwrot do 9 010 zł
- stawka 19% — zwrot do 10 070 zł
- stawka 32% — zwrot do 16 960 zł
Jak rozliczać ulgę termomodernizacyjną?
Wysokość ulgi termomodernizacyjnej ustalana jest na podstawie faktur za prace termomodernizacyjne. Dlatego każda faktura powinna być starannie przechowywana jako dowód poniesionych wydatków.To
Wydatki poniesione na termomodernizację w danym roku kalendarzowym (np. 2023) należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym za ten rok, złożonym w pierwszych miesiącach roku następnego (2024).
Jeżeli kwota ulgi przekroczy Twój dochód za dany rok podatkowy, możesz przenieść niewykorzystaną część ulgi na kolejne lata, maksymalnie przez sześć lat od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Pamiętaj, aby zachować wszystkie dokumenty związane z pracami termomodernizacyjnymi, takie jak faktury, umowy oraz dokumentację techniczną, gdyż mogą być potrzebne do weryfikacji przez organy podatkowe.
Prace termomodernizacyjne muszą być zakończone w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym zrealizowano pierwszy wydatek. Nie dotrzymanie terminu wiąże się z utratą ulgi poprzez doliczenie wcześniej odliczonych kwot do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął termin na zakończenie prac.
Ulga termomodernizacyjna a Program Czyste Powietrze
Osoby, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, mogą dodatkowo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu podatkowym, odliczając swoje własne nakłady finansowe na inwestycje. Należy pamiętać, że wartość uzyskanego dofinansowania nie kwalifikuje się do odliczenia w ramach ulgi. Oznacza to, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej możliwe jest odliczenie jedynie tej części wydatków, która nie została dofinansowana.w
Dofinansowanie na wyciągnięcie ręki
W ramach współpracy przygotujemy dla Ciebie kompleksową dokumentację niezbędną, aby uzyskać finansowanie.
Wykonaj pierwszy krok, aby otrzymać finansowanie
Chcesz zainwestować w zieloną energię dla swojego domu? To wspaniale! Chętnie przeprowadzimy Cię przez cały proces, łącznie z przygotowaniem dokumentów potrzebnych do dofinansowania. Oto jak będzie wyglądać nasza współpraca.
Zgłoś się do nas, aby zacząć
Omówimy Twoje potrzeby, aby dopasować najlepsze rozwiązania.
Stworzymy projekt systemu
Otrzymasz projekt, kosztorys oraz wykaz materiałów potrzebnych do instalacji systemu.
Przygotujemy dokumentację
Zajmiemy się papierkową robotą, aby uzyskać dla Ciebie wsparcie finansowe.
Wykonamy montaż systemu
Profesjonalny montaż to gwarancja efektywnego działania Twojej instalacji.
Te programy również mogą Cię zainteresować
Chcesz oszczędzać na rachunkach za prąd i jednocześnie wspierać ochronę środowiska? Dofinansowania dla gospodarstw domowych to doskonała okazja, aby spełnić te ambicje. Zobacz pozostałe programy, z których możesz skorzystać.
Program Czyste Powietrze
Sprawdź, w którym progu dochodowym jesteś i otrzymaj zwrot do 100% kosztów.
Program Moje Ciepło
Ciesz się finansowaniem do 30% kosztów kwalifikowanych lub 45% z Kartą Dużej Rodziny.
Program Mój Prąd 5.0
Wybierz interesującą Cię pompę ciepła i uzyskaj do 50% kosztów kwalifikowanych.
Brzmi skomplikowanie?
Nie musi takie być!
Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie
Porozmawiaj z doradcą
Skontaktuj się z naszym działałem wsparcia, który chętnie udzieli odwiedzi na wszystkie Twoje pytania.