Fotowoltaika zimą też się opłaca!

Z artykułu dowiesz się:

Zastanawiasz się jak wygląda wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie? Jest to nurtujące pytanie dla wielu osób chcących wyposażyć swój dom w fotowoltaikę. Okres jesienno-zimowy w Polsce wiąże się z krótszymi dniami, mniejszą mocą promieni słonecznych oraz opadami śniegu, co bezpośrednio wpływa na zmniejszoną ogólną produktywność paneli fotowoltaicznych. Czy w takim przypadku panele fotowoltaiczne zimą są opłacalne? Wbrew pozorom okazuje się, że jak najbardziej.

Co utrudnia wytwarzanie energii przez fotowoltaikę?

Mogłoby się wydawać, że zima to niezbyt dobry okres dla paneli fotowoltaicznych. Sporo osób zadaje nawet pytania typu „czy fotowoltaika działa w zimie?”. Otóż o ile sumaryczna ilość wytwarzanej energii jest faktycznie mniejsza niż w okresie letnim, to jednak panele fotowoltaiczne zimą działają bez zarzutu. Tylko w nielicznych sytuacjach instalacja fotowoltaiczna przestaje wytwarzać energię. Są to następujące okoliczności:

  • jest noc,
  • panele przykryte są co najmniej 10-centymetrową warstwą śniegu bądź są mocno oszronione,
  • występuje mgła bądź bardzo duże zachmurzenie.

W rzeczywistości, w celu optymalnego wytwarzania energii przez panele fotowoltaiczne zimą, nie musimy ich nawet odśnieżać. Z reguły panele fotowoltaiczne w Polsce montowane są pod kątem od 30 do 45°, dzięki czemu śnieg samoczynnie usuwa się z powierzchni paneli. Natomiast co do zachmurzenia w Polsce, całkowita ilość pochmurnych dni rokrocznie się zmniejsza. Oznacza to, że fotowoltaika zimą oraz latem z każdym kolejnym rokiem może generować coraz większe ilości energii, dzięki pogłębiającym się zmianom klimatycznym. Choć generalnie dla ludzkości nie jest to dobra wiadomość, niewątpliwie wiąże się ona z korzyściami dla użytkowników fotowoltaiki.

Sprawność paneli fotowoltaicznych zimą a latem

Jednostkowa sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie o dziwo jest większa, aniżeli w okresie letnim. Skąd taka zależność? Otóż moduły fotowoltaiczne wytwarzają energię sprawniej, gdy ich ogólna temperatura nie jest zbyt wysoka. A więc chłodne, zimowe, lecz słoneczne dni są idealne do produkcji energii poprzez fotowoltaikę. Oferowane oraz stosowane przez nas wysokiej klasy panele fotowoltaiczne pozwalają na optymalną pracę nawet w temperaturze do -40° Celsjusza.

Natomiast latem, pomimo dłuższych dni oraz lepszego kąta padania promieni słonecznych, pracę paneli fotowoltaicznych może zakłócać zbyt wysoka temperatura powietrza panująca na zewnątrz. Powoduje ona powstawanie drgań wewnątrz ogniw fotowoltaicznych, co przekłada się na zaburzenia w przepływie elektronów, przez co efektywność instalacji fotowoltaicznej zmniejsza się. Należy jednak zaznaczyć, że Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym, przez co słońce w okresie jesienno-zimowym nie posiada tak dużej mocy oraz nie gości w takim wymiarze czasowym, jak podczas okresu wiosenno-letniego. Stąd sumaryczna ilość produkowanej energii przez fotowoltaikę jest wyższa w okresie letnim. Ponadto niższe położenie słońca na horyzoncie utrudnia pobieranie energii z promieni pod optymalnym kątem.

Fotowoltaika zimą – to się opłaca!

Panele fotowoltaiczne w zimie działają bez zarzutów. Ze względu na panującą w okresie jesienno-zimowym temperaturę, ogólna sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie jest nawet lepsza, niż w okresie letnim. Niestety krótsze dni, mniejsza moc słońca oraz wynikająca z tego mniejsza ilość docierających promieni słonecznych do paneli, oznacza mniejszą ilość produkowanej energii. Dla zwiększenia działania paneli fotowoltaicznych zimą, warto dostosować kąt ich położenia. Niemniej trudno oczekiwać wyprodukowania zimą tak dużych ilości energii jak latem.

Warto jednak mieć na uwadze, że w okresie letnim udaje się zwykle wygenerować nadwyżki energetyczne, które najczęściej są magazynowane w sieci. Tak więc bez problemu można posiłkować się nimi w okresie zimowym, przez co opłacalność oraz wydajność paneli fotowoltaicznych zimą, a także w perspektywie całego okresu rozliczeniowego, pozostaje niezachwiana.Fotowoltaika zimą też się opłaca.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby