Technologia PERC

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest Technologia PERC ?

Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się na pracę z takimi właśnie panelami, nad różnicą pomiędzy zwykłymi panelami PV, a modelami wyposażonymi w dodatkową powłokę PERC i jakie to ma znaczenie dla Ciebie, jako potencjalnego użytkownika ?

Co musisz wiedzieć o PERC

Na początku musisz wiedzieć, że klasyczne ogniwa absorbują promienie słoneczne w ograniczonym zakresie i długościach fali. Stwarza to problemy w przypadku, gdy nie masz możliwości zapewnienia nieprzerwanego dostępu światła do swojej minielektrowni fotowoltaicznej, co ma miejsce w przypadku paneli montowanych na zacienionych miejscach, dachach czy też tam gdzie jest dużo drzew. Również godziny poranne, wieczorne czy zachmurzone niebo to prawdziwa zmora dla klasycznych modułów gdyż stają się mniej wydajne. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup ogniw wyposażonych w dodatkową powłokę PERC.

Aby zobrazować Ci różnicę pomiędzyklasycznym panelem, a panelem typu PERC przedstawiamy je na uproszczonym schemacie, zaczynając od klasycznego panelu PV:

Ogniowa PERC

Rys.1 przedstawia ogniwo standardowe z krystalicznego krzemu, zawierające w swojej strukturze warstwę emitera gdzie znajdują się elektrody ujemne, krzem typu n, złącza p-n, krzem typu p i aluminiowa metalizacja zawierająca elektrody dodatnie, jeżeli przyjrzymy się Rys.2, gdzie prezentowany jest moduł z zastosowanie technologii PERC zauważymy, że jego budowa jest praktycznie taka sama z jednym wyjątkiem, który pozwolił na osiągnięcie wyższych wydajności i pracę w niesprzyjających warunkach. Ogniwa fotowoltaiczne to technologia, która musi się charakteryzować doskonałą czułością dopasowującą się do promieni słonecznych o różnych długościach fal, jednakże o ile fale krótsze niż 500 [nm] są wchłaniane przez klasyczne panele PV to już te dłuższe niż 620 [nm] przebijają się przez ogniwa i niestety nie zostaną przekształcone na energię elektryczną. Warstwa refleksyjna jaka jest wykorzystywana w technologii PERC może się pochwalić wychwytywaniem fal o długościach większych niż 1000 [nm].

Zastosowania PERC

Zastosowana warstwa PERC pozwoliła na ulepszenie procesu wychwytywania promieniowania słonecznego o większej długości fal, czyli właśnie tego, które dociera do ogniwa rano i wieczorem czy w pochmurny dzień, a któro zostało nie w pełni zaabsorbowane przez powłokę krzemową, w ten sposób może zostać odbite i na powrót skierowane na płytkę krzemową oraz z powodzeniem zamienione na energię elektryczną.

Dodatkowym atutem warstwy PERC jest obniżanie przez nią temperatury pracującego ogniwa co przyczynia się do zwiększania sprawności, a wbrew pozorom im wyższa temperatura ogniwa krzemowego tym mniejsza jest jego wydajność.

Podsumowując panele w technologii PERC to jeszcze większa wydajność i lepsze uzyski, dlatego też Solar Masters Projekt jako firma podążająca za trendami właśnie takie moduły pragnie wam zaoferować, moduły które są w stanie zacząć pracę wcześnie rano i wytwarzać energię do późnego wieczora, radząc sobie w skrajnych warunkach znacznie lepiej niż standardowe ogniwa fotowoltaiczne.

 

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby