Mój Prąd 2021 – szansa na dofinansowanie fotowoltaiki i nie tylko

Z artykułu dowiesz się:

Dofinansowanie na fotowoltaikę 2021 to coś, co interesuje każdego, kto planuje zamontować przydomowe instalacje. Mamy dobre wiadomości w tej kwestii, ponieważ już niedługo ma ruszyć program Mój Prąd 2021. Będzie to już trzecia edycja rządowego programu, który odniósł niebywały sukces. Przedstawiamy aktualne informacje na temat dotacji Mój Prąd 2021.

Mój Prąd 2021 – co to jest?

Program Mój Prąd 2021 to kontynuacja programu rządowego, którego poprzedni etap zakończył się 6.12.2020 roku. Wtedy zakończono zbieranie zgłoszeń, których i tak w ciągu niespełna roku udało się zebrać sporo ponad 200 tysięcy. Nie powinno to dziwić, ponieważ zarówno poprzednia edycja, jak i dofinansowanie Mój Prąd 2021 to szansa na uzyskanie zwrotu części kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Wsparcie sięga nawet kilkudziesięciu procent, co znacząco zwiększa opłacalność przydomowych instalacji. Warto w tym miejscu zauważyć, że dofinansowanie na fotowoltaikę 2021 to nie tylko dotacja Mój Prąd 2021. Funkcjonuje również wiele programów lokalnych, jednak Mój Prąd 2021 budzi największe zainteresowanie ze względu na wysokość dofinansowania. Co więcej, jeśli chodzi o Mój Prąd 2021 zasady uzyskania wsparcia są stosunkowo proste do spełnienia. Przedstawiamy je bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.

Mój Prąd 2021 – zasady

Jeśli chodzi o Mój Prąd 2021 i zasady, wedle których będzie przyznawana dotacja, niewiele zmieniło się wobec zasad obowiązujących w poprzedniej edycji. Pragniemy jednak podkreślić, że wszelkie informacje są jeszcze nieoficjalne. O tym, na jakich konkretnie zasadach będzie funkcjonował program Mój Prąd 2021 dowiemy się zapewne na krótko przed jego uruchomieniem. Według informacji przekazywanych przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki, wiemy, że:
● dotacje z programu Mój Prąd 2021 będą przysługiwać osobom, które poniosły koszty związane z montażem fotowoltaiki w terminie z zakresu 1.02.2020 – 31.12.2023,
● dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 będzie przysługiwało jedynie osobom prywatnym, które montują instalację na własny użytek,
● środki są przeznaczone na budowę małych instalacji o mocy od 2 do 10 kW,
● instalacje należy na własny użytek przyłączyć do OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego).

Dotacja Mój Prąd 2021 – od kiedy?

Poprzednia edycja programu trwała od 13.01.20200 do 6.12.2020 roku. Po jej zakończeniu wiele mówiono o programie Mój Prąd 2021, który według pierwszych informacji miał wystartować jeszcze w pierwszym kwartale roku. Tak się jednak nie stało, co wzbudziło obawy wśród osób zainteresowanych fotowoltaiką. Sytuację uspokoił jednak NFOSŚiGW, informując, że nabór na Mój Prąd 2021 rozpocznie się prawdopodobnie 1.07.2021, a zakończy najpóźniej 22.12.2021. Są to jednak daty orientacyjne, które mogą jeszcze ulec zmianie. Ważną informacją jest to, że nabór będzie ciągły. Oznacza to, że wnioski nie będą ze sobą porównywane na zasadzie konkursu, lecz każdy zostanie oceniony indywidualnie.

Mój Prąd 2021 – zmiany wobec poprzedniej edycji

Jeśli chodzi o Mój Prąd 2021 zmiany prawdopodobnie będą dotyczyły zakresu dofinansowanych inwestycji. Jak na razie jednak nie są to potwierdzone informacje. Spekuluje się, że dofinansowanie Mój Prąd 2021 poza fotowoltaiką obejmie również:
● stacje ładowania samochodów elektrycznych,
● systemy inteligentnego zarządzania energią,
● magazyny ciepła i chłodu.

Informacje przekazywane przez ministrów oraz rzecznika NFOSŚiGW wskazują, że z dużym prawdopodobieństwem można będzie liczyć na dofinansowanie każdej z wymienionych powyżej inwestycji. Szczególnie prawdopodobne wydaje się dofinansowanie na inwestycje związane z elektromobilnością, ponieważ wpisywałoby się to w nakreśloną przez rząd strategię rozwoju.

Mój Prąd 2021 to program, który powstał w celu zachęcenia Polaków do inwestycji w fotowoltaikę. Okazuje się, że efekty były bardzo dobre. W 2020 roku, gdy trwała druga edycja programu Mój Prąd, zamontowano niemal 3-krotnie więcej instalacji fotowoltaicznych niż rok wcześniej. Natomiast jak wskazuje organizator akcji, dofinansowanie z programu otrzymało ponad 150 tysięcy gospodarstw domowych. Ile zgłoszeń będzie w tym roku? Jak wysoka będzie suma dotacji? Tego wszystkiego dowiemy się już niebawem.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby