Klimatyzacja domowa – rodzaje urządzeń, instalacja i serwis

Z artykułu dowiesz się:

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja domowa była uważana za luksus, na który decydowało się niewielu. Jednak tak, jak trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić zakup samochodu bez klimatyzacji, tak coraz częściej montujemy tego typu urządzenia także w swoich domach i mieszkaniach. Zalet tego rozwiązania jest dużo. A i ceny klimatyzacji oraz jej montażu w ostatnich latach stały się bardzo atrakcyjne. Dzięki temu klimatyzatory do mieszkania są dostępne dla coraz większego grona.

Klimatyzacja domowa – jakie urządzenie mamy do wyboru?

Podstawowy podział klimatyzatorów domowych obejmuje urządzenia stacjonarne i przenośne. Klimatyzatory stacjonarne to klimatyzatory typu split, które podobnie jak np. pompa ciepła, składają się z dwóch urządzeń – zewnętrznego i wewnętrznego. Tego typu klimatyzatory montowane są na stałe.

Dodatkowo klimatyzatory do domu typu split dzielą się również na:

  • Klimatyzatory ścienne – jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie, najczęściej w okolicach sufitu, przy czym należy zachować minimum 20 cm odstępu od sufitu.
  • Klimatyzatory kasetonowe – nadmuch instalowany jest w podwieszanym suficie, co pozwala na dyskretne i jednocześnie równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza po całym pomieszczeniu.
  • Klimatyzatory przypodłogowe – jednostka typu konsola montowana przy podłodze.
  • Klimatyzatory kanałowe – mogą być stosowane w mieszkaniach lub domach z podwieszanym sufitem, pozwalają na dyskretny montaż klimatyzacji, konieczne jest jednak rozprowadzenie kanałów do instalacji oraz odpowiedni dobór urządzenia pod kątem sprężu dyspozycyjnego.

Klimatyzacja do mieszkania – chłodzenie, usuwanie wilgoci z powietrza i ogrzewanie

Niektórzy mogą nie wiedzieć o tym, że klimatyzacja domowa nie tylko chłodzi pomieszczenia w czasie upałów, ale odprowadza również nadmiar wilgoci z pomieszczeń. Dzięki temu otrzymujemy nie tylko optymalną temperaturę, ale także odpowiednią wilgotność. Co łącznie pozwala na uzyskanie najbardziej przyjaznych warunków dla naszego zdrowia i samopoczucia. Co ważne, na rynku dostępne są klimatyzatory, które oferują również funkcję grzania powietrza w chłodniejsze dni. W takiej sytuacji klimatyzator do mieszkania staje się niejako grzejnikiem z nadmuchem powietrza.

Instalacja klimatyzacji w domu

Montaż klimatyzacji obejmuje instalację jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Przy instalacji klimatyzatorów typu split najlepiej jest skorzystać z usług fachowców. Niepoprawnie przeprowadzona instalacja może spowodować złe funkcjonowanie klimatyzacji, a nawet jej uszkodzenie. Sami producenci klimatyzatorów zalecają skorzystanie z usług profesjonalnych monterów.

Warto również wiedzieć o tym, że w przypadku klimatyzacji split do wyboru mamy dwa rodzaje instalacji. Pierwsza to standardowa klimatyzacja split złożona z jednej jednostki zewnętrznej i z jednej jednostki wewnętrznej. Druga to klimatyzacja multi-split, gdzie mamy jedną jednostkę zewnętrzną i kilka podłączonych do nich jednostek wewnętrznych, co pozwala na zamontowanie klimatyzatorów wewnętrznych np. w 3, 4 czy nawet 5 różnych pomieszczeniach.

Serwis klimatyzacji domowej

Klimatyzacja jest instalacją, która wymaga stałego serwisowania. Serwis klimatyzacji domowej powinien być przeprowadzany dwa razy do roku. W tym celu najlepiej jest skorzystać z usług fachowców, którzy nie tylko dokładnie sprawdzą, wyczyszczą klimatyzację i wymienią filtry, ale w razie potrzeby uzupełnią również czynnik chłodzący. Regularny serwis klimatyzacji jest z reguły warunkiem zachowania gwarancji producenta. Poza tym jest to również konieczne do tego, aby klimatyzacja domowa działała w pełni efektywnie i prawidłowo.

Serwis klimatyzacji domowej
Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby