Jak to jest mieć pełną kontrolę nad zużywaną energią? Jak uniezależnić się od wahań cen prądu i problemów z jego dostawami? Te pytania zadaje sobie coraz więcej Polaków, zwłaszcza teraz, kiedy koszty energii elektrycznej rosną, a sieci przesyłowe bywają przeciążone. Odpowiedzią na nie może być rozwiązanie, które daje większą stabilność energetyczną. W tym artykule dowiesz się, jak działają magazyny energii, jakie są ich rodzaje oraz czy w 2025 roku opłaca się zainwestować w magazyn energii.
Dlaczego warto przechowywać energię w magazynach energii?
Co w sytuacji, kiedy Twoja instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii, niż jesteś w stanie zużyć w danej chwili? Jeśli nie masz magazynu energii, taka nadwyżka trafia do sieci. Gdzie tkwi paradoks? Dostajesz za nią stawkę, która zazwyczaj jest znacznie niższa niż cena, po której kupisz energię z powrotem. Brzmi mało korzystnie, prawda?
By uchronić się od takiej sytuacji, możesz zainwestować w magazyn energii, który umożliwi Ci „przechowywanie” wyprodukowanego prądu i wykorzystanie go w okresie, kiedy słońce nie świeci, podczas awarii czy w okresach wyższego zapotrzebowania. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo oraz niezależność, która jest w dzisiejszym świecie coraz bardziej pożądana.
Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?
Ciężko sobie wyobrazić, jak przechowywać coś, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć na własne oczy, prawda? Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają magazyny energii.
Magazyny energii do fotowoltaiki to nic innego jak duże akumulatory, które przechowują prąd i oddają go w momencie zapotrzebowania. W praktyce oznacza to, że kiedy panele fotowoltaiczne generują więcej energii, niż potrzebujesz, nadmiar trafia właśnie do magazynu. W godzinach, kiedy produkcja jest mniejsza lub zerowa, magazyn automatycznie oddaje zgromadzoną energię do domowej instalacji.
Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać energię własnej produkcji, zmniejszyć pobór prądu z sieci, a także chroni nas przed blackoutami – czyli nagłą przerwą w dostawie energii elektrycznej.
Magazyny energii są coraz bardziej nowoczesne i „smart”, przez co mogą analizować Twoje zużycie i dostosowywać swoją pracę do Twoich potrzeb, dodatkowo zwiększając efektywność całego systemu.
Rodzaje magazynów energii
Obecnie na rynku dominują trzy typy magazynów:
- Baterie litowo-jonowe – te magazyny energii są wybierane najczęściej, głównie ze względu na ich wydajność, żywotność i stosunkowo kompaktowy rozmiar. Mimo że są nieco droższe od innych opcji, mamy zapewniony tutaj najlepszy stosunek jakości do ceny.
- Baterie kwasowo-ołowiowe – ten rodzaj magazynów energii jest znany od lat, charakteryzuje się mniejszą trwałością i większymi gabarytami, niż chociażby baterie litowo-jonowe. Dobrze sprawdzają się w zastosowaniach, gdzie nie ma potrzeby częstego cyklu ładowania i rozładowania.
- Superkondensatory – to najnowocześniejsze rozwiązane, które może zrewolucjonizować rynek branży OZE. To, co wyróżnia superkondensatory to szybkość ładowania i nieporównywalnie dłuższa żywotność.
Nawet jeśli powyższe brzmi dla Ciebie jak przysłowiowa czarna magia, pamiętaj, że w SM-Project oferujemy fachowe doradztwo w wyborze najlepszego magazynu energii. Przeprowadzony przez nas audyt i indywidualne podejście do każdego klienta są gwarancją wyboru trafionego rozwiązania!
Czy magazyny energii się opłacają?
Wiele osób zastanawia się, czy magazyn energii jest tak naprawdę opłacalny. Wątpliwości wynikają z tego, że początkowy wydatek jest stosunkowo wysoki, ale kiedy spojrzysz na to, jak na inwestycję długoterminową, kwota ta już tak nie przeraża. Pamiętaj, że magazyny energii, zwłaszcza w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, to korzystanie z własnego prądu, oszczędność za energię pobieraną z sieci, a także ochrona przed nieprzewidywalnymi podwyżkami cen, czy też awariami.
Warto również pamiętać o dostępnych dofinansowaniach do magazynów energii, np. „Mój Prąd 6.0”. Dzięki tej dotacji początkowy koszt znacznie się obniża, a zwrot inwestycji nastąpi szybciej, niż się spodziewasz.
Magazyn energii to krok w stronę samowystarczalności. Dzięki temu to Ty decydujesz, kiedy i jak korzystasz z własnej energii. Skontaktuj się z nami oraz zamów bezpłatną wycenę dla Twojego domu!
Magazyny energii do fotowoltaiki przechowują prąd, i działają na zasadzie dużych akumulatorów, które oddają go w momencie zwiększonego zapotrzebowania.
Magazyny energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, to korzystne rozwiązanie, ponieważ korzystamy z własnego prądu, oszczędzamy za energie pobieraną z sieci oraz chroni nas przed nieprzewidzianymi podwyżkami cen czy awariami sieci. Dodatkowo dzięki dofinansowaniom koszty znacznie się obniżają i zwrot inwestycji nastąpi dużo szybciej.
Obecnie na rynku dominują trzy typy magazynów:
- Baterie litowo-jonowe
- Baterie kwasowo-ołowiowe
- Superkondesatory