Czy można i warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Z artykułu dowiesz się:

Zainwestowałeś w fotowoltaikę dla domu, jednak po latach moc instalacji okazała się niewystarczająca dla Twojego rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną? A może nie dysponowałeś odpowiednimi środkami, aby zrealizować projekt instalacji fotowoltaicznej zapewniający Ci całkowitą niezależność energetyczną? Niezależnie od przyczyny, jeśli tego potrzebujesz i chcesz, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwa.

Na czym polega rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Temat ewentualnej rozbudowy instalacji pojawia się wtedy, gdy aktualnie moduły nie generują mocy, która zaspokoiłaby potrzeby użytkownika. Tym samym potrzebne są dodatkowe panele fotowoltaiczne, dzięki którym nastąpi zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej. Niestety w wielu przypadkach nie wystarczy jedynie podłączyć nowe moduły. Problem w tym, że falownik(inwerter), stanowiący niejako serce całej instalacji, zwykle jest dostosowany do mocy aktualnie zamontowanych paneli, a większa liczbą dodatkowych modułów stanowiłaby dla niego zbyt duże obciążenie. Pozornie wydawać by się mogło, że najprostszym rozwiązaniem jest montaż falownika przewyższającego mocą zainstalowane panele słoneczne już przy realizacji pierwotnego projektu instalacji fotowoltaicznej. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ inwerter, który nie wykorzystuje całej swojej mocy, znacząco traci sprawność. Tym samym najrozsądniejszym rozwiązaniem jest montaż optymalnej fotowoltaiki dla domu, czyli instalacji o mocy niemal dokładnie dopasowanej do potrzeb danego gospodarstwa.

Sam proces rozbudowy odbywa się w kilku krokach:

  1. Audyt fotowoltaiczny – określenie aktualnych potrzeb i odpowiednich dla nich rozwiązań.
  2. Wymiana inwertera na mocniejszy – o ile jest to wymagane.
  3. Instalacja kolejnych paneli słonecznych w optymalnym miejscu, wybranym na podstawie analizy technicznej.

Rozbudowa instalacji –koszt zależny od wybranego rozwiązania

Jeżeli rozbudowanie instalacji dotyczy montażu od 1 do 4 nowych paneli, być może realizacja projektu ograniczy się do tej czynności, ponieważ falownik poradzi sobie z niewielkim wzrostem mocy. Niemniej jednak podjęcie tej decyzji powinna poprzedzić analiza techniczna wykonana przez specjalistów. Natomiast jeżeli w planach jest większa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, niezbędna jest wymiana inwertera na nowy – mocniejszy

Należy podkreślić, że zanim podjęte zostaną jakiekolwiek decyzje, ponownie powinien zostać wykonany audyt fotowoltaiczny, który dostarczy informacji dotyczących najlepszych rozwiązań w danej sytuacji i określi warunki rozbudowy. Jest to warunek konieczny, aby instalacje fotowoltaiczne rzeczywiście zapewniały oszczędność oraz pełną niezależność energetyczną. Pamiętajmy, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może wymagać przeprowadzenia poszukiwań zupełnie nowych lokalizacji dla paneli fotowoltaicznych. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy poprzednio zamontowane moduły zajmują cały obszar na dachu budynku, który został określony jako optymalny do montażu paneli.

Czy można i warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Czy można i warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Czy warto rozbudowywać instalacje fotowoltaiczne?

Nie można pominąć faktu, że rozbudowanie instalacji oznacza dodatkowy koszt, tym samym zwrot z inwestycji zostaje odłożony w czasie. Z drugiej jednak strony, jeśli rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest konieczna, aby zapewnić sobie pełną niezależność energetyczną, można ją potraktować jako oszczędność, gdyż w dłuższej perspektywie pozwoli uniknąć niemałych wydatków.

Warto już na początku, zanim rozpocznie się realizacja pierwszego projektu instalacji fotowoltaicznej, przewidzieć ewentualne przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W takim przypadku można zamontować instalację o mocy większej od aktualnego zapotrzebowania. Pozwoli to uniknąć dodatkowych wydatków w przyszłości. Niemniej jednak, jeśli jest taka potrzeba, rozbudowa instalacji również jest możliwa i wcale nie aż tak kłopotliwa, jak mogłoby się wydawać.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby