Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym należy pamiętać?

Z artykułu dowiesz się:

Efektywność działania paneli słonecznych zależy od szeregu czynników. Jedną z kluczowych kwestii jest prawidłowy, w pełni profesjonalny montaż fotowoltaiki. Gdzie należy je montować? Jaki jest optymalny kąt nachylenia? Jaki jest koszt fotowoltaiki? W poniższym artykule przybliżamy najważniejsze kwestie dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – gdzie montować?

Dzisiejsze technologie dają duże możliwości w kwestii umiejscowienia paneli. Możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, a także na niemal każdego rodzaju dachach. Przewaga tego rozwiązania nad umiejscowieniem paneli przede wszystkim z trzech głównych czynników:

 • Oszczędność miejsca w ogrodzie – montaż pełnej instalacji wymaga wygospodarowania co najmniej kilku metrów kwadratowych.
 • Znajdując się przy podłożu, panele fotowoltaiczne mogą zostać zasłonięte przez inne obiekty. Zaciemnieje obniża efektywność ich działania.
 • Montaż modułów fotowoltaicznych na płaskim terenie wymaga wykorzystania konstrukcji z ogniwami umieszczonymi na stołach Natomiast montaż modułów fotowoltaicznych na pochyłych dachach daje możliwość zastosowania położonych płasko paneli, za sprawą naturalnego nachylenia podłoża.

Nie mniej jednak, zamieszczenie instalacji fotowoltaicznych na gruncie również ma swoje zalety. Najlepiej działają instalację, które charakteryzują się następującymi parametrami:

 • najbardziej optymalny kąt nachylenia (36 stopni)
 • najbardziej optymalny azymut instalacji (południe)

Pozwala to na najlepsze chłodzenie modułów.

Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym należy pamiętać?
Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym należy pamiętać?

Panele fotowoltaiczne – montaż od południa i pod odpowiednim kątem

Dla efektywności pracy fotowoltaiki nie mniej istotny od miejsca położenia paneli, jest kierunek, w którym są zwrócone. Skuteczność w zamianie energii słonecznej na elektryczną zależna jest również od kąta nachylenia.

“Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych od strony południowej, jednak przy zastosowaniu wysokiej jakości komponentów i ustawieniu właściwego nachylenia, ukierunkowanie na południowy-wschód lub południowy zachód też jest dobrym rozwiązaniem. Takie ustawienie paneli pozwala osiągnąć 90-95% maksymalnej wydajności modułów.” – informuje ekspert z zespołu Solar Masters Project. Instalacje wschód-zachód również działają dobrze, tylko ich moc trzeba odpowiednio przewymiarować.

Montaż paneli fotowoltaicznych Rzeszów – jaki kąt?

Wartość optymalnego nachylenia paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od 3 czynników:

 • pory roku
 • szerokości geograficznej
 • kierunku, w którym zwrócone są panele

Ogólna zasada jest taka, że im wyżej na niebie znajduje się słońce w zenicie, tym mniejszy kąt nachylenia okazuje się optymalny. Jeśli chodzi o szerokość geograficzną, zasadniczo im bliżej do równika, tym niższy kąt nachylenia. Stąd też montaż fotowoltaiki w Rzeszowie wymaga mniej radykalnego pochylenia paneli, niż w północnych częściach kraju.

Fotowoltaika – montaż pod optymalnym kątem

Określenie optymalnego kąta montażu paneli fotowoltaicznych na dachu czy gruncie wymaga profesjonalnej analizy. Rozpoczynamy realizację każdego projektu od analizy optymalnych parametrów instalacji. Wystarczy skontaktować się z naszymi konsultantami, przedstawić swoje potrzeby, a później wystarczy już tylko czekać na fachowców.

Standardowo zaleca się montaż paneli fotowoltaicznych w Rzeszowie pod kątem 25-35%. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie optymalne wartości są zależne od pory roku. Testy wykazują, że zimą przy nachyleniu 15% panele fotowoltaiczne wyprodukują nawet o 60 stopni mniej energii niż przy nachyleniu 60 stopni. Latem natomiast nachylenie rzędu 15-20 stopni daje wynik lepszy o ok. 30% niż kąt 60 stopni. Warto w tym miejscu zauważyć, że wiele zależy również od ukierunkowania paneli fotowoltaicznych.

Co ciekawe, nie zawsze montaż paneli fotowoltaicznych od strony południowej jest najbardziej opłacalny. Rzecz w tym, że koszt montażu fotowoltaiki wraz z kosztem przebudowy dachu może przewyższyć oszczędności wynikające z większej efektywności działania paneli.

Koszt montażu fotowoltaiki

[one][one_second]

Jeśli chodzi o koszt montażu paneli fotowoltaicznych, jest on zależny od kilku czynników:

 • rodzaju komponentów
 • jakości komponentów
 • wielkości instalacji
 • trudności montażowych
 • rodzaju pokrycia dachowego

W przypadku oferowanych przez Solars Masters nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, montaż instalacji niezbędnej dla zaspokojenia potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego wynosi 13-14 tysięcy złotych. Kwota ta uwzględnia dopłatę w ramach programu “Mój Prąd” oraz odliczenie podatku.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby