Dlaczego warto korzystać z dofinansowania na źródła energii?

Z artykułu dowiesz się:

Dofinansowanie do montażu paneli fotowoltaicznych, przyznawane z programów rządowych lub gminnych jest kluczowym elementem, pozwalającym na propagowanie pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca przy jednoczesnej możliwości odliczenia od podatku poniesionych wydatków.

To inwestycja długoterminowa, która może zwrócić się już po kilku latach.

Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii?

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie dedykowane zarówno przedsiębiorcom, jak i prywatnym gospodarstwom domowym, pozwalające na wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Ich coraz większą popularność w ostatnim czasie wyznaczyły zmienne ceny energii oraz rosnąca świadomość dbania o środowisko naturalne na każdej płaszczyźnie życia.

Warto wiedzieć, że energia uzyskiwana z promieni słonecznych może być wykorzystywana nie tylko do zasilania urządzeń elektrycznych, ale i do ogrzewania całych budynków mieszkalnych, a nawet do podgrzewania wody. Panele fotowoltaiczne to użyteczne rozwiązanie, które można zintegrować z innymi systemami oszczędzającymi energię, na przykład z pompami ciepła. Panele fotowoltaiczne mogą okazać się jednak dość drogim rozwiązaniem. Z tego względu warto skorzystać z proponowanych przez rząd lub samorządy gminne rozwiązań, pozwalających na zwrot kosztów inwestycji.

Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki można uzyskać?

Pierwszy z projektów to Mój Prąd 5.0, którego najważniejszym celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej poprzez tworzenie mikro elektrowni fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że dotacje można złożyć przez Internet, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu, a składający wnioski w ramach projektu mogą się starać o możliwość odliczenia kosztów inwestycji od podatku.

Co ciekawe, założenia projektu na kolejne lata obejmują możliwość dotowania przydomowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, systemów ogrzewania budynków przy pomocy pomp ciepła, a także rozproszone magazyny energii. Drugą, równie interesującą formą rządowego wsparcia jest program rządowy „Czyste powietrze”, zakładający zmniejszenie emisji zanieczyszczeń produkowanych przez gospodarstwa domowe, w znacznej mierze opierając się na udzielenie dotacji w zakresie wymiany starych pieców, ale również dotacji do fotowoltaiki.

Jaki jest koszt fotowoltaiki i kiedy ten wydatek się zwróci?

Koszty fotowoltaiki należy podzielić na dwie części – pierwsza z nich to nakłady inwestycyjne, a druga eksploatacyjne. W związku z instalacją systemu należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak wykonanie projektu instalacji dostosowanej do miejsca i warunków, zakup odpowiednich paneli razem z pełnym systemem montażowym, a także wykonanie prac oraz monitoring ich skuteczności. Ciekawostką jest, że tańszym rozwiązaniem w przypadku paneli fotowoltaicznych

będzie ich montaż na dachu, niż na osobnej konstrukcji. Mycie paneli fotowoltaicznych oraz koszty ich serwisowania to tak zwane koszta eksploatacyjne. By były one optymalne, warto postawić na sprawdzonego eksperta w branży. W SM-Project zespół doświadczonych ekspertów oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie doboru odpowiednich paneli, ich montażu, a także dokłada starań, by poniesione koszta zwróciły się jak najszybciej.

Z tego tytułu firma przeprowadza przedsiębiorców oraz osoby prywatne przez proces związany z otrzymaniem dotacji na tego typu rozwiązania.

Dlaczego warto zdać się na ekspertów?

Przede wszystkim dlatego, że właściwy dobór mocy oraz odpowiednia jakość wykonanych prac zadecyduje o terminie zwrotu z inwestycji. Szacuje się, że dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się już po kilku latach. To proces uzależniony od wielu czynników zewnętrznych, między innymi od kosztu prądu z sieci, jakości wykonania poszczególnych modułów, regularnej ich konserwacji, miejsca i jego przystosowania do tego typu rozwiązań oraz profesjonalizmu firmy monterskiej, jednak warto pamiętać, że producenci paneli fotowoltaicznych udzielają nawet 25-letniej gwarancji na ich skuteczność przy założeniu braku spadu mocy instalacji fotowoltaicznej poniżej 80%.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby