Jak obniżyć ceny prądu? 5 skutecznych sposobów!

Z artykułu dowiesz się:

Oszczędzanie prądu to nie tylko krok w kierunku obniżenia rachunków za energię elektryczną, ale również przyczynienie się do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naszej planety. Świadome używanie urządzeń elektrycznych łączy w sobie ekologię oraz ekonomię, co ma szczególne znaczenie w czasach zmiennych cen energii i inflacji. Rosnąca świadomość w tym zakresie i popularność nowoczesnych źródeł pozyskiwania energii  stwarza możliwości oszczędności, z których mogą korzystać tak przedsiębiorcy, jak i osoby prowadzące prywatne gospodarstwa domowe. 

Co zrobić, by obniżyć rachunki za prąd? 

sprawdź, co w Twoim domu generuje najwięcej energii – wystarczy wymiana klasycznych żarówek na LED-we, by w naszym portfelu pozostało nawet kilkaset złotych więcej. Zwykła żarówka zużywa aż 95% energii na produkcję ciepła, a tylko 5% na samo jego oddawanie. Jej żywotność kończy się po 1000 godzinach, w przeciwieństwie do żarówek LED-owych, które przepalają się aż 50 razy wolniej. Warto policzyć wszystkie miejsca do oświetlenia w domu, w których występują żarówki i dobrać do nich odpowiedni typ oświetlenia. Pomocne będzie także zamontowanie czujników ruchu, dzięki którym światło będzie włączone tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie nam ono naprawdę potrzebne. 

przeprowadź audyt elektryczny – cyfrowy watomierz to urządzenie, które pozwoli przeprowadzić kontrolę wydajności energetycznej w domu. Wstawiając go pomiędzy gniazdko elektryczne, a urządzenie, którego zużycie prądu chcemy zmierzyć, sprawdzamy, ile i jakie urządzenie staje się domowym „pożeraczem energii”. Kontroli warto poddać szczególnie starsze sprzęty oraz urządzenia pracujące w cyklu „stand by”, czyli posiadające świecące punkty w obudowie, które generują zużycie prądu również wtedy, gdy pozostają wyłączone. W ich przypadku warto zamontować specjalną listę z wyłącznikiem. 

gotuj rozsądnie wodę w czajniku elektrycznym – co ciekawe, jednym ze sprzętów, które pobierają najwięcej energii elektrycznej, jest czajnik o mocy ponad 2000 W. Często z przyzwyczajenia, gotując wodę na jedną lub dwie filiżanki kawy lub herbaty, doprowadzamy do wrzenia pełną objętość czajnika, wydłużając czas jego pracy, a tym samym wydatki na energię. 

zmień taryfę na nocną i weekendową – jeśli nasz tryb życia nastawiony jest na większą wydajność w drugiej połowie dnia, warto pomyśleć o zmianie taryfy na nocną, która obowiązuje od 22 do 6 rano oraz w weekend. Prąd w tym czasie jest tańszy blisko o połowę! Warto przemyśleć czas uruchomienia takich urządzeń, jak pralka, czy zmywarka, planując je na godziny późnowieczorne. 

postaw na własne źródło energii – po obniżeniu zużycia energii elektrycznej warto pomyśleć o inwestycji we własną produkcję prądu z odnawialnych źródeł. Dlaczego warto najpierw przemyśleć zużycie prądu, a później zainwestować z nowoczesne źródła energii?Powód jest prosty – ich zakup nie będzie opłacalny, jeśli marnujemy energię energetyczną pod postacią sprzętu pochłaniającego jej nadmierną ilość. Instalacja paneli fotowoltaicznych i wiatraków służących do efektywnego wykorzystania prądu z roku na rok staje się coraz bardziej dostępne. Coraz więcej miejscowości wdraża politykę ochrony klimatu oraz osiągania neutralności klimatycznej, wspierając finansowo w podnoszeniu efektywności oraz instalowaniu własnych mikroelektrowni. Fotowoltaika, pompy ciepła, czy klimatyzacje  to powszechne rozwiązania nie tylko w biznesie, ale również w prywatnych gospodarstwach domowych.

Czy fotowoltaika obniża rachunki za prąd?

Inwestowanie w technologie i poprawa efektywności wykorzystywania nowoczesnych źródeł energii, do których należą między innymi instalacje fotowoltaiczne, w znacznym stopniu przyczyniają się do obniżenia kosztów produkcji energii elektrycznej. Szacuje się, że wraz z upływem czasu czysta energia pozyskiwana między innymi ze słońca może stać się konkurencyjna wobec dotychczas znanych nam źródeł, a przejście na tego typu rozwiązania coraz bardziej dostępne i tańsze. Obniży to nie tylko wydatki na energię elektryczną, ale wpłynie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz złagodzenie zmian klimatycznych. 

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby