Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Z artykułu dowiesz się:

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne? Dachy i grunty to najczęściej wybierane lokalizacje, ale istnieją także inne możliwości. Panele PV można zainstalować na balkonie, elewacji, a nawet na ogrodzeniu. W tym artykule poznasz alternatywne miejsca na montaż fotowoltaiki, a także dowiesz się, jakie warunki należy spełnić, aby zapewnić maksymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to inwestycja, która przynosi korzyści dla domowego budżetu. Kluczem do pełnego wykorzystania jej potencjału jest dokładne zaplanowanie oraz wykonanie instalacji.

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych

Panele PV najlepiej ustawić w kierunku południowym, ponieważ zapewnia to maksymalną ekspozycję na światło słoneczne. Moduły ustawione w tym kierunku będą produkować energię przez cały dzień.

Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż paneli w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Tak zamontowane moduły będą produkować nieco mniej energii, ale różnicę tę można zredukować na przykład poprzez zwiększenie liczby modułów.

Jeśli ustawienie paneli w kierunku południowym nie jest możliwe, wówczas warto rozważyć kierunek wschodni lub zachodni. Panele skierowane na wschód najwięcej energii w wytwarzają rano, podczas gdy te zorientowane na zachód szczyt wydajności osiągają wieczorem.

Osiągi instalacji fotowoltaicznej w zależności od umiejscowienia modułów

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest równie ważny, jak omawiany wcześniej kierunek ustawienia. W Polsce rekomendowany kąt nachylenia modułów wynosi między 30 a 40 stopni, w zależności od położenia geograficznego. W regionach południowych kraju, gdzie promieniowanie słoneczne jest intensywniejsze, zalecany kąt nachylenia znajduje się w przedziale od 30 do 35 stopni. Tymczasem na północy, ze względu na mniejszy kąt padania promieni słonecznych, zaleca się większe nachylenie paneli, od 35 do 40 stopni.

Grafika przedstawiająca odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych.

Zacienienie paneli fotowoltaicznych

Otoczenie instalacji fotowoltaicznej również ma wpływ na jej wydajność. Nawet niewielkie zacienienie spowodowane przez drzewa, kominy, czy słupy energetyczne może obniżać efektywność systemu. W sytuacjach, gdzie całkowite uniknięcie zacienienia jest niemożliwe, stosuje się specjalne rozwiązania takie jak diody bocznikujące, optymalizatory mocy, czy mikroinwertery, które zmniejszają negatywny wpływ zacienienia.

Diody bocznikujące umożliwiają przepływ prądu, gdy część panelu znajduje się w cieniu. Działają poprzez omijanie zacienionych sekcji panelu, co zapobiega spadkom wydajności całego układu i chroni przed uszkodzeniem.

Optymalizatory mocy stosuje się, gdy część instalacji jest podatna na zacienienie. Urządzenia monitorują i dostosowują pracę każdego panelu niezależnie. Dzięki temu nawet w przypadku zacienienia poszczególnych modułów reszta instalacji może funkcjonować z pełną wydajnością.

Mikroinwertery przekształcają prąd stały w zmienny na poziomie modułu. Umożliwiają niezależną pracę każdego panelu, co jest szczególnie korzystne, gdy część instalacji jest zacieniona. Dzięki temu każdy panel może osiągnąć maksymalną wydajność niezależnie od pozostałych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, z czego dokładnie składa się system fotowoltaiczny, koniecznie sprawdź nasz artykuł Fotowoltaika od A DO Z.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Dachy budynków są najczęściej wybieranym miejscem montażu fotowoltaiki. Instalacja na dachu z reguły jest tańsza i prostsza w realizacji w porównaniu do wersji gruntowej. Co więcej, panele umieszczone na dachu są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Fotowoltaika na dachu skośnym

Fotowoltaika na dachu skośnym to najpopularniejszy rodzaj instalacji w Polsce. Nachylenie dachów sprzyja samoczynnemu oczyszczaniu paneli z opadów atmosferycznych. W takich instalacjach moduły zwykle ustawione są w jednym kierunku i mają ten sam kąt nachylenia.

Fotowoltaika na blachodachówce

Montaż paneli PV na blachodachówce wykonuje się przy użyciu śrub dwugwintowych lub mostków, które wkręcane są w krokwie dachu. Następnie, na tych elementach mocuje się adaptery i szyny aluminiowe, w których umieszczane są moduły fotowoltaiczne.

Fotowoltaika na dachu z blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest dobrą bazą do montażu fotowoltaiki. Jej ukształtowanie zapewnia wentylację systemu oraz szybkie spływanie wody. Montaż realizowany jest na wiele sposobów w zależności od grubości blachy np. przy użyciu szyn przykręcanych do blachy lub szyn wielorowkowych mocowanych do wspornika trapezowego.

Fotowoltaika na płaskim dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu wymaga specjalnego podejścia oraz odpowiedniej konstrukcji wsporczej. Realizuje się go na trzy sposoby:

  • bezpośredni montaż za pomocą śrub lub szpilek, który wymaga dokładnego uszczelnienia; 
  • konstrukcje dociążane balastem, które nie naruszają poszycia dachowego i pozwalają na większe nachylenie paneli;
  • system samonośny, będący lekką, aerodynamiczną konstrukcją idealną dla dachów o ograniczonej nośności.

Fotowoltaika na dachu z papy

Papę charakteryzuje intensywna absorpcja ciepła, dlatego istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji między panelami a powierzchnią dachu. W tym celu należy stworzyć przestrzeń umożliwiającą cyrkulację powietrza, co ograniczy ryzyko przegrzewania się modułów. Ważnym aspektem jest także zastosowanie odpowiednich uszczelek, które zabezpieczą instalację przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Fotowoltaika na gruncie to atrakcyjna opcja w przypadku lokalizacji, które dysponują dużą przestrzenią otwartą. Instalacja naziemna daje elastyczność w ustawieniu modułów, umożliwiając uzyskanie najlepszej ekspozycji na światło słoneczne. Co więcej, zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza wokół paneli, sprzyjając ich chłodzeniu, a także ułatwia serwisowanie oraz czyszczenie instalacji.

Z drugiej strony fotowoltaika na gruncie wiąże się z wyższymi kosztami ze względu na konieczność zastosowania specjalnych stelaży odpornych na warunki atmosferyczne. Należy mieć też na uwadze, że panele umieszczone na ziemi są bardziej narażone na kradzież lub przypadkowe uszkodzenia.

Alternatywne miejsca, gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne

Lokalizacje fotowoltaiki nie ograniczają się wyłącznie do dachów i gruntów. Oto kilka alternatywnych opcji dla montażu paneli PV, które warto rozważyć, gdy tradycyjne miejsca instalacji nie są dostępne.

Fotowoltaika na balkonie

Fotowoltaika na balkonie to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z energii słonecznej, ale nie dysponują miejscem na dachu lub gruncie. Panele mogą zostać umieszczone na balustradzie lub ścianie balkonu. Należy jednak upewnić się, że konstrukcja jest na tyle wytrzymała, aby udźwignąć ciężar paneli.

W przypadku balkonów w blokach mieszkalnych montaż fotowoltaiki wymaga dopełnienia formalności z zarządem wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Ponieważ balkon stanowi część elewacji zewnętrznej i nie należy wyłącznie do właściciela nieruchomości, niezbędne jest uzyskanie zgody na przeprowadzenie instalacji.

Fotowoltaika na elewacji

Montaż fotowoltaiki na elewacji budynku wymaga spełnienia uwarunkowań prawnych i technicznych. Kluczowe jest tu zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej budynku, zastosowanie zasad bezpieczeństwa pożarowego oraz upewnienie się, że elewacja jest odporna na zmiany temperatury.

Do montażu paneli na elewacji stosuje się specjalnie zaprojektowane komponenty, które różnią się od tych używanych w tradycyjnych instalacjach dachowych. Coraz bardziej popularne staje się rozwiązanie Building Integrated Photovoltaics (BIPV), które łączy funkcję produkowania energii z elementami architektonicznymi, nadając budynkom nowoczesny i elegancki wygląd.

Należy jednak mieć na uwadze, że wydajność paneli montowanych pionowo na elewacji jest zazwyczaj niższa niż tych instalowanych pod optymalnym kątem na dachach. Mimo to, w zimowych miesiącach, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem, panele elewacyjne mogą osiągać lepsze rezultaty niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Wiata garażowa z fotowoltaiką

Wiata garażowa z fotowoltaiką typu carport to nowoczesne rozwiązanie łączące funkcjonalność zadaszenia z możliwością wytwarzania zielonej energii. Jest to konstrukcja wykorzystująca ogniwa fotowoltaiczne, które nie tylko produkują prąd, ale także służą jako ochronne pokrycie dachowe. Taka wiata skutecznie osłania zaparkowane pod nią pojazdy przed różnymi warunkami atmosferycznymi w tym przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wyposażone w ładowarkę są atrakcyjnym rozwiązaniem dla właścicieli samochodów oraz innych pojazdów elektrycznych.

Fotowoltaika na ogrodzeniu

To stosunkowo nowe rozwiązanie, które wykorzystuje dwustronne moduły fotowoltaiczne zamontowane pionowo na ogrodzeniach. Takie panele są szczególnie efektywne, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, czyli rano i wieczorem. Zimą dodatkową korzyść przynosi śnieg odbijający światło słoneczne na panele, co zwiększa ich efektywność.

Warto jednak zwrócić uwagę na wyzwania związane z tym rozwiązaniem. Do najważniejszych należy zwiększone ryzyko uszkodzenia paneli przez ludzi i zwierzęta, czy konieczność regularnego przycinania trawy.

Podsumowanie

Wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej efektywności instalacji. Nie musisz jednak samodzielnie podejmować tej decyzji! Jako firma specjalizująca się w instalacjach fotowoltaicznych mamy niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby dopasować instalację do specyficznych warunków Twojej nieruchomości. Bez względu na to, czy wybierzesz montaż fotowoltaiki na dachu, gruncie, ogrodzeniu, elewacji czy balkonie, zaprojektujemy i wdrożymy system, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał energii słonecznej.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby