Fotowoltaika zimą — jak działa i czy się opłaca?

Z artykułu dowiesz się:

Temat fotowoltaiki zimą budzi spore wątpliwości. Czy fotowoltaika działa w pochmurne dni? Jak radzić sobie z niedoborem prądu? Czy panele PV trzeba odśnieżać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

Jak fotowoltaika działa zimą?

Fotowoltaika to system całoroczny, który działa także zimą, lecz z mniejszą wydajnością. Głównym czynnikiem wpływającym na efektywność systemu jest ilość światła słonecznego, które dociera do paneli. W zimowych miesiącach, gdy dni są krótkie, a ilość słońca ograniczona, wydajność systemu może spaść nawet o 75%. 

Innym czynnikiem wpływającym na efektywność fotowoltaiki jest moc systemu, która powinna odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu dla danego gospodarstwa domowego. Ważne jest także prawidłowe umiejscowienie paneli (odpowiednia orientacja i kąt nachylenia). Więcej o czynnikach wpływających na efektywność fotowoltaiki znajdziesz w artykule Jaka jest wydajność fotowoltaiki w ciągu roku? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak poradzić sobie z niedoborem prądu z fotowoltaiki?

W zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej istnieją różne sposoby radzenia sobie z potencjalnym niedoborem prądu w okresie zimowym.

System on-grid — system sieciowy 

System on-grid umożliwia przekazywanie nadwyżek wyprodukowanej energii do publicznej sieci energetycznej. Gdy domowa produkcja energii jest niewystarczająca, wówczas prosument może odebrać energię zgromadzoną w sieci (net metering — stary system opustów) lub kupić energię korzystając z nadwyżek zgromadzonych w postaci depozytu prosumenckiego (net billing — nowy system rozliczeń). To rozwiązanie zapewnia stały dostęp gospodarstwa domowego do energii elektrycznej, niezależnie od warunków pogodowych i sezonowych zmian nasłonecznienia.

System off-grid — system niezależny

System off-grid nie jest podłączony do publicznej sieci energetycznej. W tym systemie, nadwyżki wyprodukowanej energii przechowywane są w domowych magazynach energii. Typowa pojemność takiego magazynu wynosi od kilku do kilkunastu kWh, które powinny wystarczyć na pokrycie 2-3 dni zapotrzebowania energetycznego dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że zimą system nie zapewni wystarczająco dużo energii, aby samodzielnie zasilić dom rodzinny. System głównie znajduje zastosowanie w miejscach, takich jak domki letniskowe czy działki rekreacyjne.

System hybrydowy

To rozwiązanie łączące zalety systemów on-grid i off-grid. Umożliwia przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii w domowych magazynach energii oraz korzystanie z publicznej sieci energetycznej, gdy własna produkcja jest niewystarczająca. System hybrydowy gwarantuje ciągłość dostępu do energii. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne w okresie zimowym, gdy zmniejsza się efektywność wytwarzania energii przez panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika zimą — najczęstsze pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie do fotowoltaiki zimą. Jeśli nie znalazłeś tu swojego pytania, śmiało napisz do nas, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni, lecz ich wydajność w tych warunkach jest niższa niż w pełnym nasłonecznieniu. Moduły fotowoltaiczne są przystosowane do wytwarzania energii nawet przy niskim nasłonecznieniu, dzięki czemu mogą wykorzystywać światło rozproszone przez chmury. W zimowy, pochmurny dzień, niezacienione panele mogą wyprodukować około 0,5-krotności swojej mocy nominalnej. Natomiast w słoneczny, długi dzień, ich wydajność wzrasta nawet do 7-krotności mocy nominalnej.

Czy fotowoltaika działa w niskiej temperaturze?

Niska temperatura sprzyja efektywnej pracy modułów fotowoltaicznych. Wzrost temperatury powoduje nagrzewanie się krzemu w panelach, co prowadzi do obniżenia napięcia i efektywności energetycznej. Szacuje się, że przy wzroście temperatury powyżej 25°C wydajność paneli zmniejsza się o 0,3-0,4% za każdy dodatkowy stopień.

Czy śnieg zmniejsza sprawność działania fotowoltaiki?

Gruba warstwa śniegu na panelach ogranicza dostęp światła słonecznego do ogniw, co skutkuje mniejszą produkcją energii elektrycznej.

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Przy niewielkich opadach śniegu z reguły nie ma potrzeby odśnieżania paneli fotowoltaicznych. Dzięki montażowi pod odpowiednim kątem i śliskiej powierzchni śnieg zazwyczaj samoczynnie zsuwa się z paneli. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, gdy obfite opady śniegu lub marznący deszcz ograniczają dostęp światła, odśnieżanie może być konieczne. Aby odśnieżyć panele najlepiej użyć miękkiej miotły. Niewłaściwe odśnieżanie może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych paneli, dlatego należy podejść do tego zadania z ostrożnością.

Czy śnieg może uszkodzić panele fotowoltaiczne?

Śnieg sam w sobie nie jest zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych. Panele wykonane są ze szkła hartowanego, które jest odporne na uderzenia. Panele mogą wytrzymać obciążenie do około 550 kg/m². Kontakt ze śniegiem nie powoduje degradacji ogniw i nie wpływa na trwałe obniżenie ich wydajności energetycznej.

Czy warto instalować fotowoltaikę zimą?

Decydując się na montaż fotowoltaiki zimą, unikniesz długich kolejek, które są typowe w cieplejszych miesiącach, kiedy zapotrzebowanie na fotowoltaikę wzrasta. Co więcej, system zainstalowany zimą będzie w pełni gotowy do efektywnego działania na wiosnę i lato. Dzięki temu zaczniesz szybciej czerpać korzyści z inwestycji i maksymalizować oszczędności na rachunkach za prąd.

Jak wygląda instalacja paneli fotowoltaicznych zimą?

Instalacja paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym przebiega podobnie jak w pozostałych porach roku. Główną różnicą jest potrzeba zwrócenia większej uwagi na kwestie bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku pracy na dachu podczas niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak śnieg czy lód. Profesjonalne ekipy montażowe przygotowane są do pracy przez cały rok, zapewniając skuteczny i bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej.

Podsumowanie — Czy fotowoltaika zimą się opłaca?

Fotowoltaika to system całoroczny, dlatego jej ocena powinna być oparta na rocznej wydajności. Chociaż wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie jest ograniczona, dotyczy to zaledwie 2-3 miesięcy w ciągu roku. Już po roku użytkowania fotowoltaiki możesz korzystać z nadwyżek energii wyprodukowanych latem. Zatem, pomimo sezonowych wahań wydajności, to średnia roczna produkcja energii określa opłacalność fotowoltaiki.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby