Fotowoltaika off-grid — wszystko, co warto wiedzieć o systemie bez podłączenia do sieci

Z artykułu dowiesz się:

Fotowoltaika off-grid to system działający niezależnie od publicznej sieci energetycznej. Wykorzystuje panele PV do wytwarzania energii elektrycznej, którą magazynuje w akumulatorach na późniejsze wykorzystanie. Poznaj zalety i wady fotowoltaiki off-grid i dowiedz się, gdzie najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie. Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika off-grid — na czym polega?

Instalacja off-grid, znana również jako wyspowa, to system działający w pełni niezależnie od publicznej sieci energetycznej. Oznacza to, że wyprodukowana energia jest w całości wykorzystywana przez użytkownika bez możliwości przekazywania nadwyżek do sieci publicznej, czy pobierania energii w przypadku wystąpienia niedoborów.

Jak działa fotowoltaika off-grid bez podłączenia do sieci?

System off-grid zbudowany jest z kilku kluczowych komponentów:

  • Moduły fotowoltaiczne — panele PV przekształcają energią słoneczną w prąd elektryczny.
  • Inwerter wyspowy (falownik) — konwertuje prąd stały na prąd zmienny.
  • Akumulatory (magazyny energii) — gromadzą nadwyżki energii na późniejsze wykorzystanie.
  • System zarządzania energią — monitoruje produkcję, magazynowanie i zużycie energii elektrycznej.

W systemie off-grid wyprodukowany prąd w pierwszej kolejności zużywany jest przez urządzenia podłączone do gniazdek, a nadwyżki prądu kierowane są do magazynów energii. Szacunkowo przeciętne gospodarstwo domowe na bieżąco zużywa około 20-30% wyprodukowanej energii, podczas gdy pozostała część gromadzona jest na późniejsze potrzeby. Gdy magazyny energii są w pełni naładowane, system automatycznie zaprzestaje dalszej produkcji prądu.

Magazyn energii w instalacji off-grid

Magazyny energii są niezbędnym elementem systemu, bez którego nie jest on w stanie funkcjonować. Urządzenia przechowują nadwyżki energii wyprodukowanej w słoneczne dni, gdy produkcja jest wyższa niż bieżące zapotrzebowanie. Umożliwia to dostęp do zasilania nawet wtedy, gdy panele słoneczne nie produkują energii, np. w pochmurne dni lub w nocy.

Zalety fotowoltaiki off-grid

  1. Całkowita niezależność energetyczna 

Niezależność od publicznej sieci energetycznej oznacza m.in., że nie będziesz doświadczać przestojów w dostawie prądu spowodowanych awariami linii energetycznych.

  1. Stabilne koszty energii elektrycznej

Chociaż początkowy koszt instalacji off-grid może być wysoki, oszczędności w dłuższej perspektywie rekompensują te wydatki. Będąc użytkownikiem fotowoltaiki off-grid, możesz zapomnieć o podwyżkach cen prądu.

  1. Alternatywne źródło zasilania dla obszarów bez dostępu do sieci elektrycznej

Instalacja off-grid to idealne rozwiązanie dla odległych obszarów, gdzie infrastruktura jest słabo rozwinięta, a dostęp do sieci energetycznej ograniczony. W tych rejonach ryzyko przerw w dostawie prądu jest wysokie, a instalacja off-grid uczyni budynek samowystarczalnym i niezależnym od niepewnej miejskiej energii​​.

Wady fotowoltaiki off-grid

  1. Wyższy koszt początkowy inwestycji

Fotowoltaika off-grid wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi inwestycji w porównaniu do systemów on-grid. Głównym czynnikiem wpływającym na zwiększenie kosztów są magazyny energii. Stanowią one znaczącą część wydatków, mogąc wynosić nawet 30-40% całkowitego kosztu instalacji.

  1. Konieczność cyklicznej wymiany akumulatorów

Akumulatory w systemach off-grid wymagają wymiany co 5 do 15 lat, w zależności od rodzaju oraz sposobu użytkowania. Regularna wymiana akumulatorów to istotny element kosztów eksploatacyjnych fotowoltaiki off-grid. Jest to czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy ocenie długoterminowej opłacalności tego rozwiązania.

  1. Ograniczona pojemność magazynów energii

Magazyny energii mogą przechowywać tylko ograniczoną ilość energii elektrycznej. To istotne ograniczenie, szczególnie gdy dostęp do energii słonecznej jest utrudniony, np. w pochmurne dni. W takich warunkach akumulatory mogą nie być w stanie zaspokoić pełnego zapotrzebowania na energię.

Fotowoltaika off-grid — gdzie się sprawdzi?

Fotowoltaika off-grid sprawdza się w lokalizacjach, w których nie ma dostępu do publicznej sieci energetycznej lub dostęp jest utrudniony. To popularne rozwiązanie na działkach rekreacyjnych lub w domkach letniskowych, gdzie stałe podłączenie do sieci nie jest konieczne. Doskonale sprawdza się również w przyczepach kempingowych, zapewniając niezależne źródło energii w podróży. System off-grid umożliwia efektywne wykorzystanie energii słonecznej w odizolowanych lokalizacjach, zwiększając komfort i samowystarczalność energetyczną użytkowników.

Instalacja hybrydowa — idealne rozwiązanie dla domów rodzinnych

Fotowoltaika off-grid jest idealna w miejscach bez dostępu do publicznej sieci energetycznej, ale może nie wystarczać dla budynków o całorocznym zapotrzebowaniu na energię. W przypadku domów rodzinnych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest stałe przez cały rok, warto rozważyć instalację hybrydową.

Instalacja hybrydowa łączy cechy systemów on-grid i off-grid, umożliwiając przesyłanie nadwyżek energii do publicznej sieci oraz magazynowanie energii w akumulatorach na własne potrzeby. W przypadku awarii sieci energetycznej system hybrydowy przełącza się na zasilanie z akumulatorów, zapewniając nieprzerwaną dostawę energii.

Podsumowanie

Fotowoltaika off-grid to niezależny system energetyczny, który szczególnie sprawdzi się w obszarach bez dostępu do publicznej sieci, takich jak odległe gospodarstwa, domki letniskowe czy tereny górskie. Dla domów rodzinnych korzystne jest zastosowanie instalacji hybrydowej, która zwiększa niezawodność i wydajność energetyczną gospodarstwa domowego. Jeśli rozważasz instalację fotowoltaiczną dla Twojego domu, skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualne doradztwo. Nasz ekspert odpowie na pytania i zaproponuje rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb oraz warunków lokalizacji.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby