Magazyny energii – dobór i montaż

Z artykułu dowiesz się:

Magazynowanie energii nie jest nowym zjawiskiem. Podręczne baterie w telefonie czy akumulator samochodowy to bez wątpienia pewnego rodzaju magazyny energii. Dzisiaj magazynowanie zasobów energetycznych dotyczy również energii odnawialnej. O odnawialnych źródłach energii mówi się coraz częściej, prognozy na rozwój tego obszaru są obiecujące, a Polacy coraz chętniej decydują się na domowe magazyny energii. Co warto wiedzieć o ich doborze i montażu?

Czym są magazyny energii?

Najkrótsza definicja magazynu energii brzmi następująco – są to wszelkie urządzenia służące do gromadzenia energii. Najczęściej spotyka się je przy fotowoltaice. Działa to tak, że energia wyprodukowana przez nasze urządzenia zużywana jest w czasie rzeczywistym, natomiast nadwyżki oddawane są do sieci energetycznej. Nadwyżkę tę możemy odebrać, gdy nocą instalacja nie pracuje, a tym samym nie produkuje energii. Zmagazynowana energia przydaje się również zimą, gdy do ziemi dociera niewiele promieni słonecznych, które mogą zostać wykorzystane przez moduły do wytworzenia prądu. Zakłady energetyczne czerpią korzyści z naszej energii, pobierając jej część bezpowrotnie (wraca do nas około 70-80% wysłanej energii). W celu uniknięcia takiej sytuacji i narażania się na straty warto inwestować w domowe magazyny energii elektrycznej.

Jak dobrać magazyn energii elektrycznej?

Dobór zarówno rodzaju, jak i wielkości systemu będzie zależny od indywidualnego zapotrzebowania na moc. Należy pamiętać, że magazyn energii fotowoltaicznej musi być dopasowany do mocy całej instalacji wytwarzającej prąd, oraz że pracuje w trybie cyklicznym. Nadwyżki energetyczne wyprodukowane przez panele fotowoltaiczne ładują domowe magazyny energii, natomiast są rozładowywane w momencie korzystania z tych zgromadzonych nadwyżek. Akumulatorem często wybieranym przez gospodarstwa domowe jest magazyn żelowy. Przy doborze magazynu warto zwrócić uwagę na jego możliwość dostosowania do działania w różnych warunkach atmosferycznych, a co za tym idzie – w różnych temperaturach.

Dobrym sposobem na dobór tego urządzenia jest zastanowienie się, jakie urządzenia muszą być zasilane w naszym domu w razie awarii zasilania. Należy również określić, czy nasz domowy magazyn energii powinien być urządzeniem typu AC, czy typu DC? Różnica pomiędzy nimi jest następująca: typ AC (alternating current) dostosowany jest do prądu przemiennego, natomiast tym DC (direct current) jest przystosowany do prądu stałego.

Jak przebiega montaż magazynu energii elektrycznej?

Na początku trzeba podkreślić, że magazyn energii elektrycznej nie wymaga przeznaczania mu odrębnego pomieszczenia. Urządzenie można powiesić na ścianie – zajmuje około 2 metry kwadratowe powierzchni. Zazwyczaj montuje się go w pobliżu instalacji fotowoltaicznej lub na bocznej ścianie garażu, kotłowni lub innego pomieszczenia gospodarczego. Magazyny energii montowane przez nas stoją na ziemi, nie wieszamy ich.

Sam montaż magazynu energii do fotowoltaiki jest dosyć skomplikowany. Przede wszystkim wymaga odpowiedniej wiedzy, wcześniejszego przeszkolenia oraz uprawnień. To zadanie dla montera – nie należy robić tego samodzielnie. Nasi specjaliści wykonują profesjonalny montaż magazynu energii elektrycznej. Posiadamy w tym zakresie duże doświadczenie.

Domowy magazyn energii – cena

Energia elektryczna nie należy do najtańszych. Domowe magazyny energii to także pewna inwestycja, która jednak szybko się zwraca. Ceny magazynów energii są zależne od wielu czynników. Po pierwsze cena zależy od mocy urządzenia. Im większa moc, tym więcej trzeba zapłacić za urządzenie. Po drugie, znaczenie mają również preferencje co do wyglądu magazynu energii. Najczęściej sprzęt jest biały lub czarny. Po trzecie, na cenę może mieć wpływ montaż. Skomplikowany pochłonie więcej środków.

Co do samej ceny, w zależności od parametrów i personalizacji urządzenia, waha się pomiędzy kilkunastoma a kilkudziesięcioma tysiącami złotych. Może się wydawać, że cena jest wysoka. Warto jednak pamiętać, że przydomowy magazyn energii to inwestycja na lata.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby