Program czyste powietrze 2021

Z artykułu dowiesz się:

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce przekracza normy europejskie, co ma negatywny wpływ na nasze codzienne życie oraz jest przyczyną kar finansowych nakładanych przez UE. Poza tym już niemal każdy zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą globalne ocieplenie. To wszystko sprawia, że konieczna jest wymiana szkodliwych źródeł ciepła na źródła neutralne dla środowiska. Temu służy między innymi projekt Czyste Powietrza.

Czym jest program Czyste Powietrze?

Dotacja Czyste Powietrze to forma dofinansowania wymiany szkodliwych źródeł ciepła. Obejmuje dofinansowania wymiany pieca węglowego na przykład na fotowoltaikę i pompę ciepła. Program Czyste Powietrze został uruchomiony w 2018 roku. Wnioski mają być przyjmowane do 2027, natomiast ostatnie dofinansowania w ramach programu będą wypłacane w 2029 roku. Środki przeznaczone na wsparcie dla użytkowników fotowoltaiki wynoszą 103 mld złotych.

Na dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze może liczyć każda osoba fizyczna, będąca właścicielem domu jednorodzinnego lub wydzielonego lokalu w budynku. Oznacza to, że o dofinansowanie Czyste Powietrze mogą się starać również właściciele mieszkań w blokach.

Od początku istnienia programu zaszło w nim już wiele zmian. Każdego roku wprowadzane są modyfikacje w zakresie kwoty dofinansowania oraz zakresu, który obejmuje program. Przedstawiamy, jak prezentuje się program Czyste Powietrze 2021.

Czyste Powietrze 2.0, czyli program podzielony na dwie części

Rządowy program Czyste Powietrze jest podzielony na dwie części. Różnice dotyczą zakresu dofinansowania, przede wszystkim jednak odnoszą się do wymogów, które trzeba spełniać, aby zostać beneficjentem.

Pierwsza część programu jest bardziej dostępna i dotyczy wszystkich osób fizycznych, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. Wartość maksymalna dofinansowania jest zależna od wybranej opcji, czyli zakresu prac modernizacyjnych. Przyjrzyjmy się najpopularniejszej opcji, czyli tej, oferującej najwyższą maksymalną kwotę dofinansowania. W tym przypadku wynosi ona 30 000 zł. Program Czyste Powietrze 2021 w tej opcji części pierwszej zapewnia dofinansowanie w następującym zakresie:

 • demontaż starego pieca,
 • montaż pompy powietrze-woda lub gruntowej,
 • montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • montaż wentylacji z rekuperacją,
 • instalacja przegród budowlanych zapewniających odpowiednią izolację cieplną.

Część druga przeznaczona jest dla osób o niskich dochodach. W programie Czyste Powietrze 2021 progi kwalifikacji zostały nieco podniesione i wynoszą: 1564 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwach wieloosobowych, 2189 w gospodarstwach jednoosobowych. Maksymalna dotacja wynosi 37 000 zł. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze obejmuje w tym przypadku:

 • demontaż starego źródła pieca,
 • montaż nowego źródła ciepła do ogrzewania budynku lub lokalu,
 • instalacja nowego c.w.u – np. pompa ciepła,
 • montaż instalacji fotowoltaicznej.

Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze 2021

Jak już wspominaliśmy, każdego roku program Czyste Powietrze jest uaktualniany. Wersja Czyste Powietrze 2.0 pojawiła się w lipcu tego roku. Wprowadzono w niej kilka istotnych modyfikacji. Najważniejsze z nich, to:

 • zakończenie udzielania dofinansowania na zakup kotłów węglowych wraz z końcem 2021 roku,
 • podwyższenie maksymalnej kwoty dotacji na zakup kotłów na pellet do 9 tys. zł. w części pierwszej programu i do 12 tys. w części drugiej,
 • wprowadzenie dotacji w formie częściowej spłaty kredytu bankowego udzielonego na wykonanie prac modernizacyjnych dofinansowywanych przez program Czyste Powietrze. Kredyty są dostępne w bankach: Alior Bank i BOŚ

Warto na bieżąco śledzić zmiany w programie Czyste Powietrze, aby mieć świadomość możliwych do uzyskania benefitów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Czyste Powietrze? Infolinia naszej firmy jest dostępna pod numerem +48 733 707 433. Przedstawimy Ci zasady ubiegania się o przyznanie dofinansowania wymiany pieca i montażu fotowoltaiki. Poinformujemy również, jak możemy Ci pomóc w uzyskaniu dotacji.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby