Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Z artykułu dowiesz się:

Wytwarzanie energii słonecznej jest przyjazne dla środowiska. Aby jednak systemy te były jak najbardziej wydajne, a tym samym opłacalne, należy je regularnie czyścić. Jest to konieczne, ponieważ moduły PV są narażone na codzienne zabrudzenia z otoczenia. Czy istnieją zasady dotyczące okresów konserwacji i jak często należy czyścić instalacje solarne?

Po co czyścić panele słoneczne?

Moduły słoneczne z czasem ulegają zabrudzeniu, ponieważ są narażone na działanie kurzu i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, takich jak liście, pyłki, mech oraz osady z deszczu lub spalin samochodowych. Kurz może osiadać jeszcze szybciej, jeśli system znajduje się w pobliżu kompleksów przemysłowych lub placów budowy. Instalacje solarne zainstalowane w gospodarstwach rolnych są też silniej zanieczyszczone nawozami i cząstkami azotu, które mogą powodować powstawanie rdzy na powierzchni instalacji.

Znanym źródłem uszkodzeń systemów PV są też ptasie odchody, które nie tylko zmniejszają produkcję energii, ale mogą również powodować gorące miejsca, czyli tzw. hot spoty. Do powstania hot spotów w dłuższej perspektywie doprowadzą również wszelkie niedoskonałości w ogniwach słonecznych, takie jak pęknięcia, złe połączenia lutowane i niedopasowania. Długotrwałe skutki takich gorących punktów to między innymi ślady wypalenia, które mogą spowodować uszkodzenie ogniwa, a nawet całego systemu PV.

Zabrudzone moduły mają duży wpływ na wydajność. Może to prowadzić do strat dochodzących do 20%, nawet jeśli zabrudzenia nie są nawet wyraźnie widoczne.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Często mówi się, że deszcz lub śnieg wystarczą, aby utrzymać płytki PV w czystości. Oczywiście silna ulewa może zetrzeć powierzchowne zabrudzenia, takie jak resztki liści czy kurz. Nie dotyczy to jednak zaschniętych zanieczyszczeń, które osiadają na krawędziach ramek modułów. Efekt samooczyszczenia zależy również od kąta zainstalowanych modułów, które powinny być nachylone o co najmniej 15 stopni. Jeśli są położone na płaskiej powierzchni, deszcz ma małe szanse na zmycie brudu. Dlatego powszechnie przyjmuje się, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się raz w roku. Natomiast w przypadku instalacji znajdujących się w pobliżu gospodarstw rolnych, autostrady lub terenów przemysłowych nawet dwa razy rocznie.

Jak myć panele fotowoltaiczne na dachu?

Należy pamiętać, że system nigdy nie powinien być czyszczony w bezpośrednim świetle słonecznym. Ze względu na wysokie temperatury w modułach łatwo tworzą się naloty kamienia. Dlatego najlepiej zaplanować to na wczesny ranek lub wieczór.

W większości przypadków najlepszą i najbezpieczniejszą metodą czyszczenia jest spłukiwanie dachowych systemów solarnych za pomocą węża ogrodowego. Strumień wody powinien opadać na panele jak woda deszczowa, pozwalając grawitacji wykonać całą pracę. Długotrwałe polewanie powinno poradzić sobie również z ptasimi odchodami, ponieważ woda je zmiękcza. Do czyszczenia uporczywych plam można użyć alkoholu izopropylowego, popularnie zwanego „IPA”, który jest również powszechnie stosowany w warsztatach samochodowych i serwisach elektronicznych. Nie zaleca się stosowania innych środków czyszczących lub mydeł, ponieważ mają one tendencję do pozostawiania na powierzchni modułu osadów, które w przyszłości mogą przyciągać więcej zanieczyszczeń.

różnica panele monokrystaliczne polikrystaliczne

Czym myć panele słoneczne?

Niektórzy czyszczą moduły solarne w dość niedoświadczony sposób, np. twardą szczotką lub szorstką szmatką. Fakt, że są one uszczelnione szkłem, nie powinien jednak przesłaniać tego, że jest to zazwyczaj szkło specjalne, a nie zwykłe szkło okienne. Moduły PV pokryte są niewidoczną, niezwykle cienką i delikatną warstwą antyrefleksyjną, którą można bardzo łatwo uszkodzić. Najlepszą myjką do paneli fotowoltaicznych będzie więc miękka szczotka, która delikatnie, ale pewnie poradzi sobie z zabrudzeniami.

Oczywiście wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, który jest już wyposażony w odpowiednie narzędzia. Taka fachowa i regularna konserwacja pomaga utrzymać wydajność systemu PV i zapewnić jak mu najdłuższą żywotność.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby