Tańsze ogrzewanie domu, czy pompa ciepła się opłaca?

Z artykułu dowiesz się:

Ekologia coraz bardziej wchodzi nam w nawyk. Odnawialne źródła energii, zero waste, samochody elektryczne itd…, to zmiany, które mocno wpływają na naszą codzienność. Zaczynamy więc zastanawiać się jak żyć eko, a przy tym zaoszczędzić kilka złotych przykładowo na ogrzewaniu domu i na rachunkach za prąd. Im więcej o tym myślimy, tym częściej spotykamy się z różnymi pojęciami takimi jak np.: panele fotowoltaiczne, czy też pompa ciepła. Nie posiadając jednak specjalistycznej wiedzy, zaczynamy się zastanawiać, czy te rozwiązania są rzeczywiście opłacalne i czy nie lepiej pozostać przy dobrze nam znanym gazie, węglu czy też uzależnieniu się od dostawcy prądu.

Są to trudne pytania, szczególnie biorąc pod uwagę, że zainwestowanie w ekologiczne rozwiązania początkowo generuje wyższe koszty samej instalacji. Z tego względu np.: tanie ogrzewanie domu pompą ciepła budzi spore emocje. Głównie chodzi o koszt samej instalacji, jak również i czas jej zwrotu. Czy słusznie? Sprawdźmy!

Sposób na tańsze ogrzewanie domu – dlaczego akurat pompą ciepła?

Decyzja o zakupie i instalacji pompy ciepła jako źródła ogrzewania domu nie jest łatwe. Oczywistym powodem jest koszt inwestycji, który wynosi około 30 tys. zł. Co więcej, wiele osób zastanawia się, czy opłaca się instalować w nowym, dobrze ocieplonym domu, pompę ciepła. Przecież czas zwrotu będzie dużo dłuższy niż w przypadku instalacji takiego urządzenia w budynku słabo zaizolowanym. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ do domu słabo ocieplonego niezbędny będzie zakup pompy ciepła o znacznie większej mocy, a więc droższej, a to z kolei przekłada się na dłuższy okres zwrotu z inwestycji.

Co więcej, wielu inwestorów pragnących mieć domy ekologiczne i żyć w świadomości, że nie degradują środowiska, skłania się w kierunku pompy ciepła. I chociaż pompa napędzana jest energią elektryczną pochodzącą z węgla, to jej udział stanowi zaledwie 17%. Jeżeli jednak połączymy pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, to już zupełnie nie szkodzimy środowisku naturalnemu. Nie każdego jednak przekonuje troska o środowisko…

Wiele osób kieruje się głównie swoim dobrem i oszczędnościami. Więc czy pompa ciepła się opłaca, na tyle aby można ją było instalować z czysto ekonomicznych pobudek?

Opłacalność pompy ciepła

Od pewnego czasu wymiana starego systemu ogrzewana na pompę ciepła staje się bardzo powszechnym działaniem, szczególnie, że Państwo oferuje liczne programy obniżające koszty zakupu. Niemniej jednak decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy wziąć kilka aspektów pod uwagę:

  • Jeżeli chcemy zainstalować pompę ciepła w formie współpracującej z zainstalowanym urządzeniem grzewczym, to jest to całkiem dobry pomysł. Możemy w ten sposób zredukować koszty ogrzewania nawet o 60%;
  • Instalacja pompy ciepła jest dobrym rozwiązaniem, o ile istniejący system grzewczy nie wymaga zbyt wysokiej temperatury zasilania > 60o W takim wypadku należy wybrać pompę o wysokiej temperaturze zasilania nawet przy ujemnych temperaturach. Jest ona oczywiście droższa;
  • Jeżeli aktualnym urządzeniem grzewczym są kotły opalane olejem, to pompa ciepła będzie doskonałym wyborem, pod względem oszczędności na rachunkach, jak również i dla środowiska.

Jak tanio ogrzewać dom jednorodzinny, czyli zalety pomp ciepła

Wielu zwolenników pomp ciepła podkreśla znaczne oszczędności na ogrzewaniu oraz na dodatkowych kosztach wynikających np.: już na samym etapie budowy domu. Przykładowo podczas stawiania domu ogrzewanego pompą ciepła nie musimy budować komina, jeśli stosujemy wentylację mechaniczną. Co więcej, nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia do gromadzenia materiału opałowego. Pompa ciepła nie wymaga również przyłącza gazu, więc oszczędzamy na instalacji gazu do budynku, a ta czasem bywa wysoka. Te wszystkie „oszczędności” przekładają się na szybszy czas zwrotu z inwestycji w pompę ciepła.

Zastanawiając się jakie ogrzewanie wybrać powinniśmy wziąć wiele aspektów pod uwagę, a mianowicie, koszt pompy ciepła, wysokość dotacji z państwowych programów, jakość ocieplenia budynku oraz kilka innych parametrów, które wpłyną na czas zwrotu z inwestycji. Po dokonaniu odpowiednich obliczeń można dokładnie określić czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest dla nas ogrzewanie pompą ciepła, czy też lepiej pozostać przy bardziej klasycznych rozwiązaniach jak ogrzewanie gazem. Warto jednak pamiętać, że ceny paliwa takiego jak gaz, węgiel, drewno oraz prąd wciąż rosną. A jeżeli połączymy instalację pompy ciepła z fotowoltaiką, to wzrosty cen praktycznie nas nie dotkną.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby