Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – czy się opłaca?

Z artykułu dowiesz się:

Czy fotowoltaika sprawdza się w gospodarstwie rolnym? Ile można zaoszczędzić, inwestując w OZE? Te pytania zadaje sobie wielu rolników chcących zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz pragnących prowadzić gospodarstwo w sposób bardziej ekologiczny. W państwach zachodnich takich jak Niemcy czy Austria, panele słoneczne dla rolników są bardzo popularne. Można do zauważyć w każdym gospodarstwie. W Polsce ten trend jeszcze się nie rozwinął na taką skalę, może to wynikać z profilu gospodarstw rolnych, które są mniejsze i mniej zautomatyzowane. Niemniej jednak wciąż rosnące koszty energii zaczynają być coraz bardziej uciążliwe. Warto więc pochylić się nad tematem fotowoltaiki dla rolników i gospodarstw rolnych, ponieważ ta dzięki wsparciu Państwa może okazać się dobrą alternatywą na obniżenie kosztów energii elektrycznej.

Czy fotowoltaika w gospodarstwie rolnym jest opłacalna?

Wielu rolników zastanawia się, czy inwestować w instalację fotowoltaiczną ze względu na dość wysoki koszt początkowy. Należy jednak pamiętać, że na inwestycję tego typu trzeba patrzeć w szerokim ujęciu, gdyż po okresie zwrotu inwestycji, gospodarstwo zacznie generować spore oszczędności.

Panele fotowoltaiczne dla rolników mogą znacząco obniżyć rachunki za prąd, ponieważ w okresie wiosna/lato, kiedy to gospodarstwa zużywają najwięcej energii, mogą pokrywać swoje zapotrzebowanie właśnie z instalacji fotowoltaicznej, która również w tych okresach jest najwydajniejsza. Co więcej, inwestując w magazyny energii, gospodarstwo rolne staje się całkowicie niezależne od dostawców energii elektrycznej, co generuje w dłuższym spektrum czasu, kolejne oszczędności.

Warto również wspomnieć o dofinansowaniu z programów państwowych i UE. Dodatkowe środki znacznie obniżają koszt instalacji, przez co okres zwrotu inwestycji może się zmniejszyć nawet do kilku lat.

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla gospodarstw rolnych – skąd brać dodatkowe środki na instalację w 2022 roku?

Wysokie ceny energii elektrycznej przekładają się na wzrost kosztów produkcji żywności, co dodatkowo odbija się na wciąż rosnącej inflacji. Zdają sobie z tego sprawę, zarówno Unia Europejska jak i polski rząd, wprowadzając przeróżne programy dofinansowań, obniżających koszty inwestycji. Jakie są to programy?

  • Ogólnopolski Program Agroenergia – zapewnia on dotację na fotowoltaikę dla rolników i gospodarstw rolnych. Koszty, jakie kwalifikują się w tym programie, obejmują (zakup, montaż oraz odbiór, a także uruchomienie instalacji fotowoltaicznej). Program trwa od 1 czerwca 2021 do 30 czerwca 2027 roku. Podpisywanie umów zakończone będzie do 31 grudnia 2025 roku.

Wysokość dofinansowania w tym programie uzależnione jest od mocy instalacji:

  • Do 13% dla przedziału mocy 30 kW do 50 kW, nie więcej niż 25 000 zł,
  • Do 20% dla mocy od 10 KW do 35 kW, jednak nie więcej niż 15 000 zł.
  • Program AO – Ochrona Atmosfery – jest to kolejna forma pomocy przy budowaniu instalacji fotowoltaicznej. Program kierowany jest jednak dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Pożyczka może wynieść nawet 100% wartości kosztów kwalifikowanych. Program trwa od 20 lutego 2020 roku aż do wyczerpania środków.
  • Program EKO – KLIMAT, Woda, Powietrze, Ziemia – skierowany jest dla województwa kujawsko-pomorskiego. Ma on trwać do 31 października 2027 roku bądź do wyczerpania środków. Obejmuje on pożyczkę nawet do 100% kosztów kwalifikowanych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
  • Ulga inwestycyjna – ulga ta obejmuje panele fotowoltaiczne dla rolników w wysokości maksymalnie 25% kosztów inwestycji. Odliczenie to jest bezterminowe i ogólnodostępne.

Jak można zauważyć, najkorzystniejsze formy finansowania, to program Agroenergia oraz ulga inwestycyjna. Dzięki nim można sfinansować sporą część kosztów instalacji fotowoltaicznej, a to oczywiście szybko przełoży się na skrócenie okresu zwrotu.

Można więc powiedzieć, że odpowiednio dobrana i zainstalowana fotowoltaika w gospodarstwie rolnym jest bardzo opłacalna, szczególnie przy skorzystaniu z ulg i dotacji, jakie oferuje nam Państwo. Ważne jest jednak, aby zainwestować w wysokiej jakości panele fotowoltaiczne dla rolników, które niezawodnie posłużą przez wiele lat.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby