Wpływ instalacji fotowoltaicznej na cenę nieruchomości

Z artykułu dowiesz się:

Liczne zalety instalacji fotowoltaicznych są niezaprzeczalne, a wiele osób zdołało odczuć osobiście korzyści związanie z ich wykorzystaniem. Ciekawym zagadnieniem jest wpływ instalacji fotowoltaicznej na cenę nieruchomości, jednak czy zasada ma odzwierciedlenie w polskich realiach? Czy faktycznie fotowoltaika podnosi wartość domów na krajowym rynku nieruchomości?

Jaki wpływ na cenę nieruchomości ma instalacja fotowoltaiczna?

Mimo że zielona energia nie jest już tematem nieznanym, a panele słoneczne widuje się coraz częściej nawet mniejszych miejscowościach, wiele osób wciąż utożsamia temat instalacji fotowoltaicznej z ogromnymi kosztami. Tymczasem ceny paneli są coraz niższe, a dodatkowo istnieje wiele sposobów na ich finansowanie – od preferencyjnych kredytów, po dotacje. Dodatkowo warto wiedzieć, że deklarowana wydajność paneli słonecznych w przypadku renomowanych producentów to nawet kilkadziesiąt lat, coraz bardziej wydłuża się również czas gwarancji, którą objęte są panele, co tylko potwierdza ich wydłużającą się użyteczność – inwestycja może więc przynosić długofalowe korzyści.

Kwestię instalacji fotowoltaicznej warto rozważyć zarówno w przypadku budowy domu, jak i planów zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. W grę wchodzą tu rzecz jasna przede wszystkim oszczędności w ramach budżetu domowego, niezależność energetyczna i ochrona środowiska naturalnego, jak się jednak okazuje to nie jedyne zalety. Jaki wpływ na cenę nieruchomości ma instalacja fotowoltaiczna? W miarę jak zielona energia zyskuje na popularności, dostrzega się więcej długofalowych, potencjalnych korzyści tych rozwiązań. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości. Czy instalując panele słoneczne, można faktycznie zyskać i w tym wymiarze?

Instalacja fotowoltaiczna a cena nieruchomości – co warto wiedzieć?

Każdy, kto decyduje się na sprzedaż swoich czterech kątów chce, by nieruchomość osiągnęła jak najwyższą cenę – to naturalne. Zanim dowiesz się jednak, jaki wpływ na cenę nieruchomości ma instalacja fotowoltaiczna, warto poznać wszystkie zmienne istotne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Na wycenę domu wpływa wiele czynników – przede wszystkim lokalizacja, stan techniczny i metraż, ważne są jednak również wprowadzone udogodnienia. Szczególne znaczenie ma każde nowoczesne rozwiązanie, które przekłada się bezpośrednio na potencjalne oszczędności – odpowiednie ocieplenie, zapobiegające nadmiernej utracie energii termicznej czy pompa ciepła wpływają na cenę, jaką można uzyskać w przypadku sprzedaży domu, co ważne również fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości w sposób realny. Wpływ instalacji fotowoltaicznej na cenę nieruchomości jest niezaprzeczalny, zgodnie z analizami fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości średnio o kilka procent. Świadomość na temat oszczędności, jakie przynoszą odnawialne źródła energii jest na tyle duża, że domy z zainstalowaną fotowoltaiką są łakomym kąskiem dla nabywców i często stanowią czynnik, który ostatecznie przesądza o wyborze danej nieruchomości. Warto więc zainwestować w nowoczesne rozwiązania, jak m.in. instalacja fotowoltaiczna, a cena nieruchomości z pewnością będzie mogła być odpowiednio podwyższona. Z punktu widzenia kupującego kalkulacja jest prosta – zyskuje on rozwiązanie, które najczęściej od razu generuje oszczędności i będzie efektywne nawet przez kilkadziesiąt lat.

Sprzedaż nieruchomości z fotowoltaiką – co w przypadku dotacji?

Wiele osób może zastanawiać się, czy sprzedaż nieruchomości z fotowoltaiką, na którą wzięto dotację, jest w ogóle możliwa. Warto rozwiać te wątpliwości – dofinansowanie na panele słoneczne nie jest przeszkodą w przypadku planów sprzedaży lub darowizny. Warto jednak zapoznać się z formalnościami, jakich trzeba dopilnować w takiej sytuacji. Dla przykładu zbycie nieruchomości w przypadku korzystania z dofinansowania programu Mój Prąd wymaga:

• przeniesienia okresu trwałości projektu na kupującego,

• pisemnego zawiadomienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

• przesłania do NFOŚiGW kopii dokumentów kosztowych – faktur dotyczących dostaw i montażu.

Warunki te należy spełnić wyłącznie, jeśli sprzedaż nieruchomości z fotowoltaiką następuje w okresie wspomnianej już trwałości projektu, czyli w przypadku większości programów w okresie 3 lat od uzyskania dotacji. Wpływ instalacji fotowoltaicznej na cenę nieruchomości jest – jak widać – realny. Warto rozważyć ten temat w kontekście długofalowej inwestycji – zarówno jako dobry sposób na oszczędności, jak i na wypadek ewentualnej sprzedaży domu. Należy pamiętać, że cena domu z fotowoltaiką zależy od jej jakości, a także od tego, jak dawno ją zamontowano. Warto więc by była to dobrze zaprojektowana, w pełni sprawna instalacja fotowoltaiczna, a cena nieruchomości z pewnością będzie wyższa.

instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to dobry pomysł?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może rodzić szereg pytań, jedną z zasadniczych wątpliwości jest to, czy można przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu. Dowiedz się, czy panele słoneczne na konstrukcji o małym lub zerowym nachyleniu są zgodne z prawem i czy fotowoltaika na płaskim dachu daje jakiekolwiek efekty!

Instalacje fotowoltaiczne na płaskim dachu – czy to możliwe?

Przemierzając kraj w niemal każdej miejscowości można obecnie zauważyć instalacje fotowoltaiczne. Najczęściej jednak wzrok przykuwają ciemne lub niebieskawe panele zamontowane na dachach skośnych – czy to oznacza, że nieruchomości, których dachy mają zerowe lub niewielkie nachylenie, są skazane na korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii? Na szczęście nie – instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim to szeroko stosowane rozwiązanie, ważne jednak by wybrać sprawdzonego wykonawcę, który zaprojektuje i zamontuje instalację zapewniającą maksymalną efektywność i bezpieczeństwo. Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu musi być przeprowadzony w sposób dokładny, z zachowaniem najwyższych standardów.

Płaskie dachy nie są ewenementem – to popularne zwieńczenie domów, ale również m.in. zakładów pracy, magazynów, szpitali, czy bloków. Każdy z tego typu budynków może korzystać z ekologicznego prądu, jednak czy montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest zgodny z prawem budowlanym? Przepisy nie zakazują zakładania instalacji na konstrukcjach o małym lub zerowym nachyleniu. Przede wszystkim pozwolenie na budowę należy uzyskać dla instalacji powyżej określonej mocy – niezależnie od tego, czy w grę wchodzi dach spadzisty, płaski, czy nawet grunt. Prawo przewiduje także kilka wyjątkowych sytuacji, w których również mikroinstalacje o najmniejszej mocy muszą otrzymać odpowiednie zezwolenie – dotyczy to m.in. prac na obiekcie zabytkowym.

Instalacje fotowoltaiczne na płaskim dachu – kluczowe kwestie

Fotowoltaika na płaskim dachu wymaga zadbania o kilka istotnych kwestii, co zagwarantuje maksymalną wydajność, ale również pełne bezpieczeństwo. Przede wszystkim instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim musi być poprzedzona obliczeniem wielkości dodatkowego obciążenia i nośności konstrukcji. Ponadto warto wiedzieć, że nieumiejętnie przeprowadzony montaż może negatywnie wpływać na szczelność warstwy hydroizolacyjnej dachu. Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiedniego ustawienia paneli – dostosowany do danych warunków, optymalny kąt nachylenia zapewni niezakłóconą produkcję energii i zagwarantuje stabilność całej instalacji, nawet podczas silnych podmuchów wiatru. Elementem, który zapewnia zarówno prawidłowe ustawienie, jak i solidne osadzenie paneli jest tzw. konstrukcja nośna, istnieje kilka dedykowanych sposobów montażu, które dobiera się biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania danej instalacji, najczęściej stosuje się:

• konstrukcję bez balastu – moduły instalowane są na ramie z aluminium, która jest z kolei przytwierdzona do dachu,

• konstrukcję balastową – za stabilność odpowiadają specjalne obciążniki.

Warto wiedzieć, że obecne rozwiązania przewidują wiele konfiguracji systemów, jak np. system wschód-zachód, czy system konsolowy, które ułatwiają ich dobór indywidualnie do potrzeb związanych z konkretnymi uwarunkowaniami.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – zalety

Jak widać, dach o małym lub zerowym nachyleniu wcale nie przekreśla szans na korzystanie z zielonej energii. Mimo że instalacje fotowoltaiczne na płaskim dachu wymagają specjalnego podejścia m.in. podczas projektowania, warto zauważyć, że rozwiązanie to ma sporo zalet. Przede wszystkim płaski dach znacznie ułatwia dostęp do instalacji, dodatkowo odpowiednio dobrana i profesjonalnie wykonana konstrukcja daje możliwość regulacji optymalnego ustawienia paneli względem słońca – wbrew pozorom może więc zapewniać większą elastyczność niż instalacje na skośnych dachach. W ramach kluczowych kwestii fotowoltaika na płaskim dachu nie różni się od tej montowanej na dachu spadzistym. W obu przypadkach, by zapewnić efektywność panele muszą oczywiście być skierowane w stronę południową. Zarówno montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu, jak i na dachu skośnym wykorzystuje najczęściej konstrukcję aluminiową, cenioną za lekkość i odporność na działanie warunków atmosferycznych. Kolejne podobieństwo dotyczy powierzchni – panele można montować na różnych jej rodzajach, jednak musi ona być ogniotrwała i spełniać wymogi związane z bezpieczeństwem.

Jak widać, montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu nie jest niemożliwy, a wydajność takiego rozwiązania może być porównywalna z instalacją na spadzistych dachach – wszystko zależy oczywiście od dobrego projektu i wykonania. Najważniejsze jednak jest to, że fotowoltaika – na płaskim dachu, czy skośnym – jest inwestycją, która zwraca się w kilka lat i zapewnia ekologiczną i darmową energię.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby