Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to dobry pomysł?

Z artykułu dowiesz się:

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może rodzić szereg pytań, jedną z zasadniczych wątpliwości jest to, czy można przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu. Dowiedz się, czy panele słoneczne na konstrukcji o małym lub zerowym nachyleniu są zgodne z prawem i czy fotowoltaika na płaskim dachu daje jakiekolwiek efekty!

Instalacje fotowoltaiczne na płaskim dachu – czy to możliwe?

Przemierzając kraj w niemal każdej miejscowości można obecnie zauważyć instalacje fotowoltaiczne. Najczęściej jednak wzrok przykuwają ciemne lub niebieskawe panele zamontowane na dachach skośnych – czy to oznacza, że nieruchomości, których dachy mają zerowe lub niewielkie nachylenie, są skazane na korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii? Na szczęście nie – instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim to szeroko stosowane rozwiązanie, ważne jednak by wybrać sprawdzonego wykonawcę, który zaprojektuje i zamontuje instalację zapewniającą maksymalną efektywność i bezpieczeństwo. Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu musi być przeprowadzony w sposób dokładny, z zachowaniem najwyższych standardów.

Płaskie dachy nie są ewenementem – to popularne zwieńczenie domów, ale również m.in. zakładów pracy, magazynów, szpitali, czy bloków. Każdy z tego typu budynków może korzystać z ekologicznego prądu, jednak czy montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest zgodny z prawem budowlanym? Przepisy nie zakazują zakładania instalacji na konstrukcjach o małym lub zerowym nachyleniu. Przede wszystkim pozwolenie na budowę należy uzyskać dla instalacji powyżej określonej mocy – niezależnie od tego, czy w grę wchodzi dach spadzisty, płaski, czy nawet grunt. Prawo przewiduje także kilka wyjątkowych sytuacji, w których również mikroinstalacje o najmniejszej mocy muszą otrzymać odpowiednie zezwolenie – dotyczy to m.in. prac na obiekcie zabytkowym.

Instalacje fotowoltaiczne na płaskim dachu – kluczowe kwestie

Fotowoltaika na płaskim dachu wymaga zadbania o kilka istotnych kwestii, co zagwarantuje maksymalną wydajność, ale również pełne bezpieczeństwo. Przede wszystkim instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim musi być poprzedzona obliczeniem wielkości dodatkowego obciążenia i nośności konstrukcji. Ponadto warto wiedzieć, że nieumiejętnie przeprowadzony montaż może negatywnie wpływać na szczelność warstwy hydroizolacyjnej dachu. Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiedniego ustawienia paneli – dostosowany do danych warunków, optymalny kąt nachylenia zapewni niezakłóconą produkcję energii i zagwarantuje stabilność całej instalacji, nawet podczas silnych podmuchów wiatru.

Elementem, który zapewnia zarówno prawidłowe ustawienie, jak i solidne osadzenie paneli jest tzw. konstrukcja nośna, istnieje kilka dedykowanych sposobów montażu, które dobiera się biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania danej instalacji, najczęściej stosuje się:

  • konstrukcję bez balastu – moduły instalowane są na ramie z aluminium, która jest z kolei przytwierdzona do dachu,
  • konstrukcję balastową – za stabilność odpowiadają specjalne obciążniki.

Warto wiedzieć, że obecne rozwiązania przewidują wiele konfiguracji systemów, jak np. system wschód-zachód, czy system konsolowy, które ułatwiają ich dobór indywidualnie do potrzeb związanych z konkretnymi uwarunkowaniami.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – zalety

Jak widać, dach o małym lub zerowym nachyleniu wcale nie przekreśla szans na korzystanie z zielonej energii. Mimo że instalacje fotowoltaiczne na płaskim dachu wymagają specjalnego podejścia m.in. podczas projektowania, warto zauważyć, że rozwiązanie to ma sporo zalet. Przede wszystkim płaski dach znacznie ułatwia dostęp do instalacji, dodatkowo odpowiednio dobrana i profesjonalnie wykonana konstrukcja daje możliwość regulacji optymalnego ustawienia paneli względem słońca – wbrew pozorom może więc zapewniać większą elastyczność niż instalacje na skośnych dachach.

W ramach kluczowych kwestii fotowoltaika na płaskim dachu nie różni się od tej montowanej na dachu spadzistym. W obu przypadkach, by zapewnić efektywność panele muszą oczywiście być skierowane w stronę południową. Zarówno montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu, jak i na dachu skośnym wykorzystuje najczęściej konstrukcję aluminiową, cenioną za lekkość i odporność na działanie warunków atmosferycznych. Kolejne podobieństwo dotyczy powierzchni – panele można montować na różnych jej rodzajach, jednak musi ona być ogniotrwała i spełniać wymogi związane z bezpieczeństwem.

Jak widać, montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu nie jest niemożliwy, a wydajność takiego rozwiązania może być porównywalna z instalacją na spadzistych dachach – wszystko zależy oczywiście od dobrego projektu i wykonania. Najważniejsze jednak jest to, że fotowoltaika – na płaskim dachu, czy skośnym – jest inwestycją, która zwraca się w kilka lat i zapewnia ekologiczną i darmową energię.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby