Rosnące ceny prądu, gazu, a nawet opału motywują wiele osób do szukania alternatywnych rozwiązań. Właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się na pozyskiwanie prądu z energii słonecznej. Czy równie dobrym pomysłem jest ogrzewanie domu jednorodzinnego prądem z fotowoltaiki? Sprawdź, jaki jest koszt i opłacalność takiego rozwiązania!
Sezon grzewczy a fotowoltaika
Odnawialne źródła energii, zwłaszcza energii słonecznej to coraz częstszy wybór właścicieli nieruchomości, ich opłacalność nie budzi wątpliwości. Instalacja fotowoltaiczna może bez trudu zasilić prądem domowe sprzęty, jednak pojawia się pytanie, czy możliwe jest wykorzystanie jej do zapewnienia ciepła w budynku? Odpowiedź brzmi tak – ogrzewanie domu jednorodzinnego prądem z fotowoltaiki(https://sm-project.pl/fotowoltaika-dla-domu/) wymaga jedynie urządzeń grzewczych, których źródło zasilania stanowi prąd. Czy jednak w miesiącach o dużym zachmurzeniu również można liczyć na efektywność tej technologii?
W kontekście fotowoltaiki wciąż pojawiają się pewne mity, jednym z nich jest stwierdzenie, że liczba słonecznych dni w Polsce nie wystarczy na całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego. Polskie warunki klimatyczne są zbliżone do uwarunkowań w Niemczech, gdzie instalacje fotowoltaiczne są wykorzystywane na szeroką skalę. Wiele osób musi nastawić się na spore oszczędności, kiedy nadchodzi sezon grzewczy, a fotowoltaika może być szansą na to, by obniżyć nie tylko koszt związany z rosnącymi cenami prądu, ale i opału.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła(https://sm-project.pl/pompy-ciepla-2/) to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, który pobiera energię ze środowiska. Zasada działania jest prosta – usuwa ona ciepło z zewnątrz i przekazuje je do budynku. W wyjaśnieniu tego, jak działa pompa ciepła pomocne będzie omówienie jej budowy, zasadniczo można ją podzielić na 3 części:
- źródło ciepła – odpowiedzialne za pobór energii ze środowiska (np. z wód gruntowych), dzięki specjalnej cieczy absorbującej ciepło,
- pompa ciepła – wyposażona jest m.in. w parownik i skraplacz – krążący w pompie czynnik chłodniczy oddaje ciepło w skraplaczu,
- system dystrybucyjny – instalacja rozprowadza ciepło w budynku, dodatkowo w ramach systemu funkcjonuje bufor, który jest magazynem niewykorzystanej energii.
Pompa może również służyć chłodzeniu budynku podczas upałów – jak działa pompa ciepła w takim przypadku? Wykorzystuje ona niską temperaturę np. wód gruntowych lub korzysta z odwróconej pracy. Co ważne takie rozwiązanie generuje niższe koszty niż działanie klimatyzacji.
Rezygnacja z ogrzewania prądem i przejście na pompę ciepła
Wiele osób obawia się, że kolejne przepisy dotyczące fotowoltaiki (https://sm-project.pl/) spowodują mniejsze oszczędności, niż wykazywały prognozy. Czy w związku z tym rezygnacja z ogrzewania prądem i przejście na pompę ciepła jest zasadna? Pompa gwarantuje niższy koszt ogrzewania, jednak trzeba przygotować się na wydatki związane z instalacją oraz serwisowaniem urządzenia. Z kolei obawy dotyczące fotowoltaiki są nieco przesadne – specjaliści podkreślają, że nadal będą one generować niemałe oszczędności.
Rezygnacja z ogrzewania prądem i przejście na pompę ciepła musi być dobrze przemyślana. Nie można zapominać, że pompa do działania potrzebuje energii elektrycznej. W związku z tym warto zwrócić uwagę na zalety połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła – ten system jest uważany za najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje pewną samowystarczalność w ramach zaopatrzenia domu w kluczowe media.
Zalety połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła
Koszt tradycyjnego ogrzewania to od 30% do 40% domowych wydatków. Wielu właścicieli nieruchomości zwraca uwagę na opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z dwóch systemów OZE, warto w tym kontekście podkreślić zalety połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła. Jakie korzyści przynosi takie zestawienie?
- niezależność od podwyżek cen prądu i ogrzewania,
- bardziej efektywne wykorzystanie prądu z paneli słonecznych,
- przyjazność środowisku naturalnemu,
- szybszy zwrot z inwestycji w obie instalacje,
- możliwość zastosowania różnych form ogrzewania.
Odnawialne źródła energii dają wiele możliwości, które są nie tylko ekologiczne, ale również korzystne pod kątem finansów. Alternatywnych metod ogrzewania jest coraz więcej, warto gruntownie przeanalizować nowoczesne metody, które w ostatecznym rozrachunku okazują się dużo korzystniejsze.