Instalacje solarne – mały koszt duże oszczędności

Z artykułu dowiesz się:

W dobie walki o zatrzymanie zmian klimatu, korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma duże znaczenie. W ostatnim czasie wiele osób inwestuje m.in. w instalacje solarne. Jednym z pozytywnych aspektów takiego rozwiązania są spore oszczędności. Pozyskiwanie energii ze słońca jest nie tylko darmowe, ale także bezpieczne dla środowiska. Montaż solarów i fotowoltaiki może być więc dobrą i przyszłościową inwestycją.

Solary – czy opłaca się je instalować?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kolektory słoneczne są opłacalne. Pomijając ekologiczne aspekty korzystania z tego typu rozwiązań, należy wziąć pod uwagę także zysk z instalacji solarnych. Najczęściej ich montaż wiąże się z chęcią obniżenia kosztów ogrzewania, co jest możliwe z racji pozyskiwania energii ze słońca. Warto jednak wiedzieć, że instalacja solarna w domu jednorodzinnym to długoterminowa inwestycja. Wiele kolektorów może pracować bez utraty sprawności nawet przez 25 lat. Niektórzy producenci oferują także klientom wieloletnie gwarancje, co wyklucza koszty ewentualnych napraw. Myśląc o zysku, jaki niosą za sobą solary i fotowoltaika warto wziąć pod uwagę także popularne ostatnio formy dofinansowania tego typu inwestycji. Można z nich korzystać za równo na poziomie programów ogólnokrajowych, jak i gminnych. W perspektywie długofalowej, korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest bardzo opłacalne, a ponadto pozwala oszczędzać zarówno pieniądze, jak i środowisko.

Instalacja fotowoltaiczna – na czym polega jej działanie?

W ostatnim czasie popularność fotowoltaiki w Polsce stale rośnie. Wszystko za sprawą zysków, które można osiągnąć wdrażając ten system pozyskiwania energii. Szacuje się, że inwestycja w standardową instalację fotowoltaiczną zwraca się już po kilku latach, dzięki czemu jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Montując taki system w domu, warto znać podstawowe zasady jego działania. Instalowane na dachu lub w gruncie panele fotowoltaiczne, przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Odbywa się to za sprawą surowca (najczęściej krzemu), z którego wykonana jest większość modeli instalacji. To właśnie ten surowiec odpowiada za to, że pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarza się ładunek elektryczny. Prąd, który jest generowany przez panele ma charakter stały, stąd też instalacja posiada również inne elementy odpowiedzialne za przetwarzanie energii w prąd zmienny. Z reguły odpowiada za to inwerter lub mikroinwertery, które umieszcza się tuż przy panelach. Wszystko jest zależne od rozwiązania wybranego przez inwestora. Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga odpowiedniego ustawienia paneli, które muszą być skierowane na południe. To właśnie wtedy możliwa jest najbardziej efektywna produkcja energii.

Solary i fotowoltaika – główne zalety

Mimo, że solary i fotowoltaika to dwa różne typy instalacji, łączy je zależność od promieni słonecznych. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma wiele zalet, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu konkretnej inwestycji.
Zalety instalacji solarnej

• Szacuje się, że 3 kolektory słoneczne są w stanie pokryć połowę zapotrzebowania na ciepłą wodę, w domu zamieszkałym przez 4 osoby. To spora oszczędność w domowym budżecie.
• Solary są w pełni bezpieczne dla środowiska.
• Instalacja solarna jest rozwiązaniem energooszczędnym.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

• Instalacja fotowoltaiczna pozwala znacznie zredukować koszty opłat za energię.
• W całym kraju występują dobre warunki pogodowe, które sprzyjają produkcji prądu.
• Fotowoltaika jest inwestycją, która będzie służyć inwestorowi przez wiele lat.
Planując montaż systemu do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, zawsze należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby gospodarstwa domowego. Niewątpliwie jednak zarówno solary, jak i fotowoltaika mogą przyczynić się do znacznych oszczędności w domowym budżecie.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby