Ogrzewanie podłogowe i pompy ciepła – co warto o tym wiedzieć?

Z artykułu dowiesz się:

Ogrzewanie podłogowe to często wybierany rodzaj instalacji grzewczej. To popularne rozwiązanie znajduje zastosowanie w wielu domach, gdyż zapewnia równomierny rozkład temperatury. Popularna podłogówka jest przede wszystkim ekonomiczna, gdyż nie wymaga inwestycji w grzejniki. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie jej z nowoczesną pompą ciepła, która jest alternatywą dla tradycyjnych metod ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto w to zainwestować?

W ostatnim czasie w większości nowo powstałych budynków montowane jest ogrzewanie podłogowe. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z wielu zalet podłogówki, która świetnie sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i lokalach biznesowych. Wiele osób zwraca uwagę na to, że ten typ ogrzewania nie wysusza powietrza tak bardzo, jak w momencie korzystania z klasycznych grzejników. To zapewnia z kolei większy komfort przebywania w danym pomieszczeniu i jest szczególnie istotne w przypadku alergików oraz astmatyków. Z racji na to, że ten system grzewczy składa się z równomiernie rozprowadzonych pod podłogą rur, pozwala on na optymalny dla człowieka rozkład temperatury (wyższa tuż przy stopach, niższa w wyższych partiach tułowia). Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że jest ono niewidoczne. To ważna kwestia zwłaszcza w miejscach, w których liczy się estetyka i aranżacja wnętrz. Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest jednak oszczędność, gdyż cechuje je mniejsze zużycie czynnika grzewczego niż w przypadku klasycznych kaloryferów. Podczas, gdy te zazwyczaj wymagają osiągania temperatury większej niż 60°C, przy grzaniu podłogowym wystarcza jedynie 45°C. W skali roku może to istotnie odciążać budżet.

Pompy ciepła – współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym

Pompy ciepła to świetna alternatywa dla tradycyjnych źródeł ogrzewania, takich jak np. grzanie gazowe, olejowe czy elektryczne. Mimo, że jest to dość kosztowne rozwiązanie, to warto w nie zainwestować. Pompy ciepła są nie tylko ekologiczne (pozyskują ciepło z otoczenia, np. z gruntu, wody, powietrza), ale także bardzo wydajne i wygodne, gdyż nie wymagają praktycznie żadnej obsługi. W przeciwieństwie do innych urządzeń grzewczych zajmują one również mniej miejsca, a w połączeniu z podłogówką mogą tworzyć bardzo efektywny system. Szukając odpowiedzi na pytanie, czy ogrzewanie podłogowe jest konieczne przy pompie ciepła, należy zwrócić uwagę na kwestię wykorzystania potencjału tego nowoczesnego urządzenia. Przyjęło się, że praca pompy jest najbardziej efektywna właśnie w połączeniu z podłogówką. To niskotemperaturowy typ ogrzewania płaszczyznowego, które dzięki dużej powierzchni grzewczej idealnie sprawdza się we współpracy z pompą. Zastanawiając się jakie ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła wybrać, to większość firm instalacyjnych zaleca systemy o większej niż standardowo średnicy rur. Dodatkowo np. w łazienkach można zastosować także grzanie ścienne lub sufitowe.

Ogrzewanie podłogowe, a grzejniki

Pompy ciepła najczęściej są montowane w nowo powstałych budynkach, jednak zdarza się, że instaluje się je również w starszych domach. Mimo, że najbardziej efektywna jest współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym, to czasami zachodzi potrzeba zastosowania innych rozwiązań. Instalacja podłogówki w starszym budynku, z reguły wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu, który nie zawsze jest opłacalny. Prostszym rozwiązaniem może być montaż ogrzewania płaszczyznowego na ścianach lub na suficie. Jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia modernizacji budynku, to w ostateczności można skorzystać z tradycyjnych grzejników, które nie są jednak zalecane. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z kaloryferami może być jednak świetnym połączeniem w domach, w których nie korzysta się z pomp ciepła, ale z innych urządzeń grzewczych.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby