Rekuperacja to system, który pozwala na wymianę brudnego powietrza w domu na czyste, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. W odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja pozwala na pełną kontrolę ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. Wszystko za sprawą specjalnego urządzenia, jakim jest rekuperator.
Co to takiego rekuperacja?
Rekuperacja to mechaniczna wentylacja, która nie tylko wprowadza do domu świeże powietrze, ale też ogrzewa je i oczyszcza m.in. z alergenów. Dzięki specjalnym filtrom, nie trzeba obawiać się w domu zanieczyszczeń z powietrza. Rekuperacja to znacznie lepsze rozwiązanie niż klasyczna wentylacja grawitacyjna. Po pierwsze standardowe wentylacje nie potrafią gromadzić i odzyskiwać ciepła, przez co nie są energooszczędne. Inaczej jest w przypadku rekuperacji, której instalacja pomaga oszczędzać energię potrzebną do ogrzewania domu. Dodatkowo ten typ wentylacji niweluje dobrze znany zimą problem, jakim jest otwieranie okien w trakcie, gdy na zewnątrz pojawia się smog. Przy rekuperacji ten problem właściwie znika, gdyż otwieranie okien nie jest zalecane ze względu na niepotrzebne straty ciepła. Zastanawiając się po co w domu rekuperacja, warto więc wziąć pod uwagę kwestie takie, jak zdrowie, ekologia oraz oszczędności.
Czy warto mieć rekuperator? – główne zalety urządzenia
Montaż rekuperacji to zadanie, które najlepiej pozostawić fachowcom. Decydując się na ten typ wentylacji warto znać jednak podstawowe zasady jej działania, które opiera się na rekuperatorze. To urządzenie będące centralnym punktem całego systemu wentylacyjnego. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach w tym samym momencie. Pierwszym ze strumieni jest powietrze chłodne (pobierane z zewnątrz), a drugim powietrze ciepłe i brudne, które jest wywiewane z pomieszczeń przez anemostaty (kratki znajdujące się m.in. na suficie). Zarówno jeden, jak i drugi strumień przepływa przez rekuperator (wymiennik), jednak nie miesza się ze sobą. Powietrze brudne zostawia w urządzeniu swoje ciepło, zaś nawiewane z zewnątrz powietrze chłodne odbiera je, a następnie przez kanały wentylacyjne trafia z powrotem do wnętrza domu. Dzięki temu możliwa jest spora oszczędność energii.
Dom z rekuperacją – czy warto zainwestować?
Zadając sobie pytanie „po co mi rekuperacja?” warto poznać wszystkie zalety tego urządzenia. Oprócz filtrowania powietrza z zanieczyszczeń oraz możliwości odzysku ciepła ze zużytego powietrza, istnieje także kilka innych korzyści, które płyną z posiadania w domu rekuperatora.
• Rekuperacja zapewnia możliwość sterowania ilością nawiewanego i wyciąganego powietrza. Możliwa jest więc pełna kontrola nad instalacją.
• Zmniejszenie ilości kurzu w pomieszczeniach. Rekuperator utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza, co jest istotne zwłaszcza dla osób zmagających się z alergią.
• Koniec problemu z uciążliwymi owadami latem. Dzięki rekuperacji możliwa jest wentylacja na żądanie, która nie wymaga otwierania okien.
• Wykorzystując specjalne czujniki CO2 oraz wilgoci, rekuperacja może być w pełni zautomatyzowana.
• Zwiększenie standardu budynku. Domy z rekuperacją są uznawane za nowoczesne, dzięki czemu rośnie ich wartość rynkowa.
Dobra wentylacja to podstawa w każdym budynku. Mimo, że wiele osób wciąż decyduje się na klasyczne wentylacje grawitacyjne, to budując nowy dom warto zainwestować właśnie w rekuperację. To system, który będzie służył przez całe lata, a koszty związane z jego wdrożeniem z pewnością się zwrócą.