Jak zadbać o fotowoltaikę zimą?

Z artykułu dowiesz się:

Standardowy system solarny dostarcza około trzech czwartych swojego zysku latem i wiosną, zaś pozostała część przypada na jesień i zimę. W lecie instalacja może generować naprawdę duże ilości energii, ale gdy zimą układ PV znika pod warstwą śniegu, sytuacja jest niepokojąca dla wielu użytkowników systemu. Czy moduły nadal generują energię elektryczną i czy obciążenie ich śniegiem może stanowić zagrożenie? Oto krótki przegląd fotowoltaiki zimą.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych zimą

Panele solarne osiągają najlepsze wyniki latem, kiedy słońce jest najsilniejsze. System ten wytwarza jednak energię o każdej porze roku, nawet zimą, niezależnie od niższego położenia słońca i krótszego czasu jego promieniowania.

Istotny wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych ma temperatura. Oczywiste jest, że więcej energii powstaje, gdy na moduły pada więcej promieni słonecznych. Jednak to, czego wiele osób nie wie, to fakt, że wraz ze wzrostem temperatury wydajność układu PV spada. To też tłumaczy, dlaczego miesiące letnie nie są lepsze od wiosennych, mimo większej ilości godzin słonecznych. W konsekwencji na każde 10°C obniżenia temperatury efektywność zwiększa się o około 4%. Dzięki przepływowi energii elektrycznej w chłodne zimowe dni temperatura paneli osiąga 25°C, natomiast w miesiącach letnich możliwe są temperatury dochodzące do 70°C. Nie dziwi więc fakt, że w słoneczny zimowy dzień produkcja energii elektrycznej jest czasem nawet wyższa niż w sierpniowy upał.

Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Typowa fotowoltaika o mocy 10kWp w grudniu dostarcza około 200kWh. Przy takiej samej instalacji w ciągu jednego miesiąca w lecie można spodziewać się nawet 1400kWh. Oczywiste jest zatem, że system PV produkuje więcej energii elektrycznej latem. Nie oznacza to jednak, że nie warto stosować go zimą.

W miesiącach zimowych od grudnia do lutego panele słoneczne o mocy 10kWp mogą wytworzyć łącznie nawet 658kWh energii elektrycznej, co stanowi prawie 6,6% jej produkcji w całym roku. Jeśli dodać do tego jesienne miesiące: wrzesień, październik i listopad, to liczba ta wynosi prawie 23%.

Śnieg a panele fotowoltaiczne

Obfite, kilkudniowe opady śniegu zwykle nie stanowią problemu. W przypadku zaśnieżonych systemów solarnych sprawność spada tylko nieznacznie. Jeśli dom znajduje się 1000 metrów n.p.m. lub wyżej, sprawność paneli zmniejszy się zaledwie od 5 do 8%.

Światło słoneczne przenika do 15 cm przez pokrywę śnieżną, dzięki czemu może być nadal wyłapywane przez moduły i przetwarzane na energię elektryczną. Także podczas lekkich opadów śniegu energia elektryczna jest stale wytwarzana przez systemy PV. Jeśli moduły fotowoltaiczne zostaną przykryte grubą warstwą śniegu na tydzień, to ich roczna wydajność zostanie tylko nieznacznie naruszona.

fotowoltaika w zimie

Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych

Śnieg z dachów skośnych przeważnie samoczynnie się zsuwa. Dzieje się to tym szybciej, że części modułu słonecznego są odsłonięte i nagrzewają się, powodując topnienie śniegu. Dlatego w tym przypadku zazwyczaj nie ma konieczności ręcznego usuwania śniegu. Jeśli mimo to chcesz usunąć śnieg z modułów solarnych i dodatkowo jest on jeszcze bardzo miękki, najlepiej zrobić to miękką miotłą na kijku teleskopowym. Nigdy nie używaj do tego celu łopaty do śniegu lub twardej miotły, ponieważ możesz porysować lub uszkodzić panele słoneczne. Inaczej sytuacja wygląda na dachach płaskich. W tym przypadku śnieg powinni usuwać tylko fachowcy, którzy są przeszkoleni, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie uszkodzić instalacji PV lub dachu.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby