Nasłonecznienie w Polsce a fotowoltaika

Z artykułu dowiesz się:

Nie jest tajemnicą, że panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną wówczas, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Z tego względu wiele osób zastanawia się czy w naszym kraju, w którym nie ukrywajmy pogoda jest dość kapryśna, inwestycja w fotowoltaikę ma sens? W dzisiejszym wpisie postaramy się zatem przybliżyć temat paneli fotowoltaicznych a nasłonecznienia w Polsce i rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Ile godzin nasłonecznienia potrzebuje instalacja PV?

Nietrudno domyślić się, że im więcej bezpośredniego światła pada na panele fotowoltaiczne, tym cała instalacja generuje więcej energii. Oczywiście w idealnych warunkach fotowoltaika powinna być eksponowana na bezpośrednie światło słoneczne 24h/7 dni w tygodniu. Niestety takie warunki są jednak nierealne, bowiem ruch Ziemi powoduje zmianę położenia słońca na nieboskłonie, w ciągu doby mamy do czynienia z nocą, a na dodatek w ciągu dnia słońce często zasłaniane jest przez przesuwające się na niebie chmury! Zmieniając więc narrację, istotne jest raczej pytanie: ile godzin szczytowych (czyli czasu, w którym promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze) potrzebuje instalacja fotowoltaiczna, aby była opłacalna? Generalnie rzecz ujmując, przyjmuje się, że wystarczą cztery godziny szczytu w ciągu dnia, aby fotowoltaika generowała wystarczającą ilość energii.

Innym wskaźnikiem, który mówi o wydajności fotowoltaiki jest nasłonecznienie. Optymalną wartością jest nasłonecznienie na poziomie 1000 kWh/m2 oraz temperatura ogniwa wynosząca 25°C. Powyżej tej temperatury skuteczność funkcjonowania paneli fotowoltaicznych zaczyna spadać. Z podanych danych łatwo więc wywnioskować, że dla efektywnego działania paneli fotowoltaicznych wcale nie są potrzebne upały. Zaznacza się nawet, że słoneczna i bezwietrzna pogoda w połączeniu z upałem jest niekorzystna, bowiem może doprowadzić do przegrzewania się ogniw, a w konsekwencji do ich uszkodzenia!

Warto w tym miejscu obalić jeszcze jeden, często pojawiający się mit, jakoby fotowoltaika „nie pracowała” w pochmurne dni. Oczywiście jest to nieprawda! Nowoczesne konstrukcje paneli fotowoltaicznych są tak wykonane, aby nawet niewielka ilość światła słonecznego przebijająca się przez chmury, była w stanie uruchomić produkcję energii. Należy zaznaczyć także, że instalacja solarna działa również w zimie, gdyż jak wspomniano uprzednio, fotowoltaika do pracy potrzebuje światła, a nie ciepła. Oczywiście w sezonie jesienno-zimowym uzyskuje się mniej energii niż na wiosnę czy w lecie, jednak wówczas można skorzystać z nadwyżki energii zmagazynowanej w miesiącach o najlepszym natężeniu!

Fotowoltaika, a nasłonecznienie w Polsce

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, średnie nasłonecznienie w Polsce to 1289 kWh/m2, a średnia roczna produkcja energii elektrycznej z paneli to 1045 kWh/kW. Również liczba dni słonecznych w naszym kraju osiąga dosyć dobre wyniki. Niniejsza wartość jest w zasadzie jednakowa na obszarze całej Polski i wynosi około 1600 godzin, co w przeliczeniu daje około 66 dni słonecznych w roku! Co więcej w naszym kraju wyróżnić można województwa, w których inwestycja w solarne źródła energii naprawdę się opłaca. Należą do nich m.in.: województwo podkarpackie, lubelskie, małopolskie, opolskie, dolnośląskie oraz łódzkie. Ponadto wyodrębnić można również najlepsze miasta pod względem rocznego nasłonecznienia, a są to:

  • Rzeszów – 1351 kWh/m2,
  • Tarnów – 1339 kWh/m2,
  • Lublin – 1337 kWh/m2,
  • Opole – 1319 kWh/m2,
  • Kalisz – 1308 kWh/m2,
  • Wrocław – 1304 kWh/m2,
  • Kraków – 1302 kWh/m2,
  • Kielce – 1299 kWh/m2.

Oczywiście powyższe dane nie oznaczają, że w innych miejscowościach nie opłaca się inwestować w energię solarną. Jest to po prostu lista miejsc, w których roczne nasłonecznienie jest najwyższe.

Czy w naszym kraju montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Podsumowując spekulacje w temacie nasłonecznienie w Polsce, a fotowoltaika, można śmiało stwierdzić, że warunki klimatyczne w naszym kraju są optymalne dla efektywnego i opłacalnego działania paneli fotowoltaicznych! Rozważając montaż instalacji solarnej należy zastanowić się nie tyle, czy w ogóle warto inwestować w tego typu rozwiązania, co jaka liczba paneli fotowoltaicznych będzie w naszym przypadku najkorzystniejsza. Oczywiście samodzielne obliczenie takich wartości jest bardzo trudne, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami, którzy dokładnie wyliczą nie tylko odpowiednią liczbę paneli, ale przeanalizują wszystkie czynniki oddziałujące na efektywną pracę domowej elektrowni solarnej. Dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu i współpracy z SM-Project!

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby