Pompa ciepła – zasady działania

Z artykułu dowiesz się:

Dom ogrzewany pompą ciepła to w obecnych czasach rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób przeprowadzających gruntowny remont swojego domu czy dopiero budujących własną nieruchomość. Popyt na pompy ciepła wynika z faktu, że jest to jeden z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie budynku i wody użytkowej, wpisując się tym samym w aktualne wymogi budowlane oraz oczekiwania użytkowników, co do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i gazu. Warto zatem zgłębić temat i dowiedzieć się jak działa pompa ciepła oraz jakie płyną z niej realne korzyści dla użytkowników.

Zasada działania pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które jak już wspomniano mają za zadanie generować ciepło w sposób ekologiczny i energooszczędny. Ich działanie opiera się na przepływie ciepła z obszaru o niższej temperaturze, do obszaru cieplejszego. Warto wiedzieć, że cały proces przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu powietrza, dlatego potrzebuje zewnętrznej energii mechanicznej bądź cieplnej. Mówiąc prościej, pompa ciepła wykorzystywana do ogrzewania obiektów „wypompowuje” ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze (jak np. grunt, powietrze, woda) i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego, oddaje je do ogrzewanej przestrzeni budynku. Większość pomp ciepła nie tylko ogrzewa pomieszczenia oraz wodę użytkową, ale posiada także funkcję chłodzenia, dzięki czemu użytkownicy zyskują kompletny system grzewczy z klimatyzacją.

Rodzaje pomp ciepła a ich działanie

Grzanie za pomocą pompy ciepła byłoby niemożliwe bez udziału środowiska naturalnego. To właśnie z uwagi na żywioł, na którym opiera się montaż całej instalacji, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła, które różnią się od siebie efektywnością działania oraz oczywiście kosztami.

Najbardziej popularny, a przez to najczęściej wybierany rodzaj, to pompy ciepła typu powietrze-woda, które wykorzystują energię powietrza jako dolne źródło. Ich montaż zaleca się na terenach o umiarkowanych zmianach temperatury otoczenia, a największym atutem jest stosunkowo łatwa instalacja oraz możliwość dostosowania rozmiaru pompy do warunków budowlanych. W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda należy jednak pamiętać o tym, że wraz ze spadkiem temperatury otoczenia ich sprawność niestety się obniża, dlatego bywają niewystarczającym (samodzielnym) rozwiązaniem do ogrzewania domu w trakcie dużych mrozów.

Bardziej efektywnym rozwiązaniem są pompy ciepła typu woda-woda, które jako dolne źródło ciepła wykorzystują studnię bądź wody gruntowe. Należy tutaj zaznaczyć, że tego rodzaju urządzenia mogą być montowane jedynie na terenach wyposażonych w zasoby wodne, a więc nie każdy budynek „może sobie na nie pozwolić”. Co więcej, wymogiem instalacji pompy ciepła typu woda-woda jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń wodnoprawnych przez właścicieli działki.

Ostatnim, najbardziej wydajnym i stabilnym rozwiązaniem są pompy ciepła gruntowe. Ich największą zaletą jest fakt, że zapewniają stabilną pracę niezależną od zmian temperatury otoczenia, ponieważ ogólnie rzecz ujmując zasilane są ciepłem ziemi. Niestety ich montaż wymaga dość dużego metrażu działki, a sam koszt inwestycji jest również niemały.

Grzanie za pomocą pompy ciepła, dlaczego to się opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że montaż pomp ciepła mimo poniesienia początkowych, czasem dosyć wysokich kosztów, jest w ostatecznym rozrachunku przedsięwzięciem bardzo korzystnym. Przede wszystkim tego typu urządzenia są w stanie pozyskać do 80% energii ze źródeł naturalnych, zapewniając ogrzewanie obiektów i ciepłą wodę, nawet o temperaturze do 65°C. Co więcej działanie pompy ciepła jest możliwe nawet w bardzo niskich temperaturach otoczenia (do -25°C), będąc rozwiązaniem całorocznym – w zimie grzejąc, w lecie chłodząc pomieszczenia. Znikome koszty eksploatacji urządzenia, niemal całkowity brak konieczności jego obsługi oraz wysokie dofinansowania na jego zakup i montaż, to dodatkowe walory pompy ciepła, o których również warto pamiętać.

Grzanie za pomocą pompy ciepła to niewątpliwie opłacalna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych sposobów ogrzewania budynków i wody użytkowej. Zwłaszcza obecnie, w dobie wysokiej inflacji i stale rosnących kosztów energii elektrycznej i gazu, dom ogrzewany pompą ciepła jest racjonalnym rozwiązaniem. Warto więc bliżej zapoznać się z niniejszym tematem, w czym oczywiście pomogą Państwu nasi konsultanci. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby