Dofinansowanie do pomp ciepła z programu Moje Ciepło

Z artykułu dowiesz się:

Już od przyszłego roku właściciele nowo wybudowanych domów jednorodzinnych mogą liczyć na dofinansowanie do pomp ciepła z programu Moje Ciepło. Projekt planowany na 2022 rok umożliwi zmniejszenie kosztów poniesionych na zakup energooszczędnych źródeł ciepła w nowych inwestycjach. Kto i na jakich zasadach może wziąć udział w projekcie? Ile dofinansowania można otrzymać? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Na jak duże dofinansowanie do pomp ciepła można liczyć?

Właściciele nowych domów jednorodzinnych mogą otrzymać dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota dotacji, jaką mogą otrzymać prywatni inwestorzy to 21 000 zł. To, ile dofinansowania można otrzymać, zależy od rodzaju pompy ciepła, na jaką się zdecydujemy. Jeśli będzie to pompa powietrzna, otrzymamy maksymalnie 7 000 zł dotacji. W przypadku pompy gruntowej, będzie to całkowita wartość dofinansowania, czyli 21 000 zł.

Przykład: Jeśli właściciel domu zdecyduje się na zakup i montaż powietrznej pompy ciepła o łącznej wartości 30 000 zł, to w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dotację otrzyma dofinansowanie inwestycji o wartości 7 000 zł. Gdy zdecyduje się na montaż pompy gruntowej o tej samej wartości, dotacja wyniesie 9 000 zł.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nazwie Moje Ciepło jest skierowany do właścicieli i odbiorców końcowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Możliwość otrzymania dotacji jest jednak uzależniona od stanu technicznego domu. Kto może otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie do pomp ciepła z programu Moje Ciepło mogą starać się jedynie właściciele domów jednorodzinnych posiadających podwyższony standard energetyczny. Samo spełnienie warunków technicznych zaktualizowanych w 2021 roku niestety nie zagwarantuje otrzymania dotacji. Dlaczego?

Program Moje Ciepło wymaga posiadania budynku o niskim współczynniku EP. Jest on wyznacznikiem ilości nieodnawialnej energii pierwotnej w stosunku rocznym, która jest potrzebna m.in. do ogrzania, chłodzenia i wentylacji domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. W pierwszym roku trwania projektu wskaźnik ten nie powinien przekroczyć 63 kWh/m2 rocznie. W ramach kolejnych edycji współczynnik EP zostanie obniżony do 55 kWh/m2 rocznie.

Obecne warunki techniczne zakładają budowę domu o współczynniku EP na maksymalnym poziomie 70 kWh/m2 rocznie.

Nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Moje Ciepło to kolejny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego rozpoczęcie planowane jest na I lub II kwartał 2022 roku. Celem stworzonego projektu jest rozwój ogrzewnictwa indywidualnego w polskich domach poprzez instalację źródeł ciepła wykorzystujących energię odnawialną. Uzyskane dotacje pozwalają na obniżenie wydatków związanych z zakupem i montażem pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych przez ich właścicieli.

Nowy program będzie stanowił uzupełnienie już uruchomionego projektu Czyste Powietrze, w którym o dofinansowanie do pomp ciepła mogli liczyć właściciele istniejących już domów. Mogli oni skorzystać z dotacji na wymianę starych pieców i montaż pomp ciepła oraz niezbędne prace związane z termomodernizacją budynku.

Skąd pochodzą środki na dofinansowanie pomp ciepła w programie Moje Ciepło?

Dotacje na zakup i montaż pomp ciepła pochodzą z II transzy środków unijnego Funduszu Modernizacyjnego zarządzanego przez Europejski Bank Inwestycyjny, których łączna wysokość to 8,1 mld zł. Jego zadaniem jest wsparcie sektora energii w krajach, które zmagają się z trudnościami w spełnianiu unijnych celów związanych z redukcją emisji CO2.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako operator krajowy wspomnianego Funduszu zarządza uzyskanymi środkami, przeznaczając je na priorytetowe programy związane z wykorzystywaniem energii OZE, efektywnością energetyczną i modernizacją sieci energetycznych. Opracowywane projekty obejmują także wsparcie transformacji w regionach, które są uzależnione od wykorzystywania paliw kopalnych. Do 2030 roku Polska ma uzyskać 43% z Funduszu Modernizacyjnego na realizację kluczowych programów.

Poza programem Moje Ciepło środki z Funduszu Modernizacyjnego objęły również 5 innych projektów dotyczących:

  • Wsparcia wykorzystania magazynów na cele stabilizacji sieci.
  • Digitalizacji sieci ciepłowniczych.
  • Kogeneracji dla Energetyki i Przemysłu.
  • Kogeneracji dla Ciepłownictwa.
  • Wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne.

Budżet programu Moje Ciepło to 600 mln zł.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby