Moje Ciepło. W 2022 będą dopłaty do pomp ciepła

Z artykułu dowiesz się:

Moje Ciepło startuje już od 2022 roku. Program mający na celu poprawę efektywności energetycznej w polskich domach tym razem obejmie również właścicieli nowych budynków. Mogą oni liczyć na dopłaty do zakupu pomp ciepła już od przyszłego roku. Nowy projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie uzupełniał się z trwającym już programem Czyste Powietrze, z którego korzystać mogą jedynie właściciele chcący wymienić dotychczasowe źródło ogrzewania. Kto może przystąpić do nowego programu oraz dlaczego warto z niego skorzystać?

Do kogo skierowany jest program?

Program Moje Ciepło to dofinansowanie skierowane do właścicieli oraz współwłaścicieli nowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Projekt zakłada wsparcie finansowe zakupu pompy ciepła dla osób fizycznych, które są w trakcie budowy nowego domu.Dzięki temu mogą wyposażyćswoją nieruchomość w ekologiczne źródło ciepła.

Dopłatę do pomp ciepła w 2022 roku mogą także uzyskać osoby, które już dokonały jej zakupu i montażu. Według ekspertów NFOŚiGW refundacja kosztów obejmie również wydatki poniesione przed oficjalnym rozpoczęciem naboru wniosków – jednak tylko te wykonane nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2021 roku.

Moje Ciepło – co to za program?

Zadaniem programu Moje Ciepło na 2022 rok jest umożliwienie uzyskania dopłat do pomp ciepła instalowanych w nowych domach. Nowy projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to odpowiedź na potrzeby prywatnych inwestorów, którzy dopiero rozpoczęli budowę nowego domu.

Do tej pory nie mogli oni bowiem skorzystać z innych dofinansowań. Dlaczego? Cieszący się popularnością program Czyste Powietrze w wyniku zmian wprowadzonych w 2020 roku nie obejmował dopłat do pomp ciepła w nowych budynkach. Dofinansowanie otrzymywali jedynie właściciele istniejących domów, którzy chcieli poddać je termomodernizacji oraz wymienić źródło ciepła, z którego korzystali dotychczas.

Dlaczego warto skorzystać z programu?

Moje Ciepło to wparcie dla tych, którzy stawiają na energooszczędne rozwiązania podczas budowy nowego domu. Dopłaty do pomp ciepła są zachętą dla inwestorów do przejścia na zeroemisyjne źródła ciepła, co przekłada się na szybszy rozwój i poprawę energooszczędnych rozwiązań ciepłowniczych w polskich domach. Cena zakupu i montażu tego typu urządzeń to spory wydatek, dlatego możliwość przynajmniej częściowego dofinansowania ich obniża koszty całej inwestycji i jednocześnie przyczynia się do wzrostu zainteresowania korzystnymi dla środowiska instalacjami.

Uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie do 30% kosztów kwalifikowanych poniesionych na zakup i montaż pompy ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania uzależniona jest od rodzaju zainstalowanego urządzenia. Może to być 7 000 zł w przypadku montażu pompy powietrznej oraz 21 000 zł za instalację pompy gruntowej. Całkowity budżet programu został pozyskany z Funduszu Modernizacyjnego i wynosi 600 mln złotych.

Zalety instalowania pompy ciepła w nowych domach można rozpatrywać nie tylko w aspekcie ekologicznym. Budynek wyposażony w źródło ciepła pochodzące z energii odnawialnej generuje niższe koszty eksploatacji. Dodatkowo w połączeniu z pozostałymi rozwiązaniami, np. panelami fotowoltaicznymi – może znacząco zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem domu.

Kto może otrzymać dofinansowanie na pompy ciepła?

Na dopłaty do pomp ciepła może liczyć właściciel nowo wybudowanego domu jednorodzinnego. Musi jednak spełnić konkretne wymagania zawarte w programie, aby otrzymać dofinansowanie. Oznacza to konieczność dostosowania budynku do mocno sprecyzowanych wytycznych związanych z jego stanem technicznym. Jakie kryteria musi on spełnić?

Podstawowym warunkiem umożliwiającym otrzymanie dopłaty do pomp ciepła w 2022 roku jest uzyskanie niskiego współczynnika EP budynku. W pierwszym przejściowym roku musi on wynosić maksymalnie 63 kWh/m2 rocznie. W kolejnych latach obowiązywać będzie próg o wartości maksymalnie 55 kWh/m2 rocznie.

Oznacza to, że nowo wybudowany dom, mimo spełnienia nowych warunków technicznych obowiązujących od 2021 roku może nie zostać zakwalifikowany do tego programu. Dlaczego? Według nowych standardów budynek może osiągnąć wartości EP do maksymalnie 70 kWh/m2 rocznie. Natomiast wspomniane wcześniej warunki programu Moje Ciepło wymagają, aby wskaźnik ten był niższy o co najmniej 7 kWh/m2. Zakłada również obniżenie jego wartości w kolejnych latach trwania projektu o kolejne 8 kWh/m2.

Program Moje Ciepło zostanie uruchomiony już w przyszłym roku. Planowane rozpoczęcie naboru wniosków jest przewidywane na I lub II kwartał 2022 roku.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby