Program Moje Ciepło – dla kogo, od kiedy i jakie warunki?

Z artykułu dowiesz się:

Program Moje Ciepło to plan zakładający dofinansowanie zakupu oraz instalacji pomp ciepła w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych. Jego celem jest rozwój i wsparcie polskiej energetyki konsumenckiej poprzez wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań. Projekt rusza już od 2022 roku, czas więc poznać najważniejsze informacje dotyczące możliwości uzyskania dotacji. Kto może ją otrzymać oraz na jakich warunkach? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Dla kogo jest program Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło skierowany jest do właścicieli nowych domów jednorodzinnych oraz ich współwłaścicieli. Każda osoba fizyczna, która jest w trakcie budowy domu jednorodzinnego, może skorzystać z oferowanego wsparcia na zakup i instalację pompy ciepła. Co więcej – program Moje Ciepło zakłada również refundację kosztów zakupu i montażu pompy ciepła przed oficjalnym terminem uruchomienia projektu. Ze zwrotu kosztów kwalifikowanych mogą skorzystać osoby, które dokonały takiego zakupu nie wcześniej niż od stycznia 2021 roku.

To, dla kogo przeznaczony jest program Moje Ciepło, zależy również od spełnienia określonych warunków projektu. Przed złożeniem wniosku należy dokładnie się z nimi zapoznać, aby upewnić się, że dana nieruchomość jest nim objęta. Budynek powinien bowiem spełniać konkretne kryterium techniczne, które zadecyduje o możliwości otrzymania dofinansowania.

Jakie są warunki dofinansowania na pompy ciepła?

Główne warunki programu Moje Ciepło to wspomniana wcześniej budowa nowego domu jednorodzinnego – jednak uzyskanie dofinansowania jest możliwe tylko w przypadku budynków, których stan techniczny jest zgodny z surowymi wymogami programu. Co dokładnie obejmują te wytyczne?

Otrzymanie dofinansowania do pompy ciepła będzie możliwe jedynie dla właścicieli budynków o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że powinny one spełniać bardziej restrykcyjne wymagania niż te przewidziane w nowych warunkach technicznych obowiązujących od stycznia 2021 r.

Wspomniane kryterium dotyczy niskiego współczynnika EP, czyli wskaźnika energii pierwotnej budynku. Odzwierciedla on ilość energii potrzebnej do ogrzania, chłodzenia czy oświetlenia domu oraz wyprodukowania ciepłej wody użytkowej. Jego wysokość zależy od wielu aspektów m.in. rodzaju zastosowanej izolacji, sposobie wentylacji czy konkretnej lokalizacji budynku.

Aby otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku, nowo wybudowany dom powinien posiadać wskaźnik EP na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 rocznie. W kolejnych latach trwania programu współczynnik ten zostanie obniżony do wartości 55 kWh/m2 rocznie.

Według nowych warunków technicznych, jakie obowiązują od 2021 roku, wskaźnik ten nie powinien przekraczać 70 kWh/m2 rocznie. Program Moje Ciepło wymaga jednak uzyskania jeszcze niższego poziomu EP, co może już na starcie wykluczyć część właścicieli domów chcących skorzystać z dotacji.

Od kiedy dofinansowane będą pompy ciepła?

Dofinansowanie na pompy ciepła będzie możliwe już w 2022 roku. Od kiedy będzie można składać wnioski? Start programu jest planowany na I lub II kwartał nowego roku. Dokładna data rozpoczęcia pierwszej tury naboru wniosków na dotację nie jest jeszcze znana.

Na jakie dopłaty można liczyć w ramach programu Moje Ciepło?

Uczestnicy programu mogą liczyć na dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych – do maksymalnie 21 000 zł.  Kwota dofinansowania do pomp ciepła będzie uzależniona od jej rodzaju. Będzie to wartość do 7 000 zł w przypadku pompy powietrznej i do 21 000 zł przy zakupie gruntownej pompy ciepła.

Wysokość budżetu przewidzianego w programie Moje Ciepło to 600 mln złotych. Środki na ten cel pochodzą z unijnego Funduszu Modernizacyjnego finansującego poprawę efektywności energetycznej polskich domów.

Moje Ciepło – co to za program?

Moje Ciepło to kolejny program stworzony z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach. Tym razem został on przewidziany dla osób, które do tej pory nie miały możliwości skorzystania z dofinansowań w ramach funkcjonującego kilka lat programu Czyste Powietrze.

Nowy projekt stanowi jego uzupełnienie oraz umożliwia uzyskanie dotacji na pompy ciepła również tym, którzy dopiero budują swój dom. W przypadku programu Czyste Powietrze dofinansowanie nie było dla nich możliwe, ponieważ projekt obejmował termomodernizację wyłącznie starych domów i wymianę dotychczasowych urządzeń grzewczych. Jest to więc szansa dla osób, które rozpoczęły budowę swojego nowego lokum i chcą zainstalować w nim energooszczędne źródło ciepła.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby