Klimatyzacja do mieszkania w bloku – jaką wybrać i czy warto?

Z artykułu dowiesz się:

Klimatyzatory to urządzenia niezwykle przydatne, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt, wielu producentów oferuje coraz to lepsze i bardziej innowacyjne produkty, które nie tylko ochładzają, ale i usprawniają jakość powietrza w naszych domach. Wyposażając się w nie, zapewniamy sobie więc niesamowity komfort oraz pozytywnie wpływamy na swoje zdrowie. Nie jest to jednak mały wydatek, szczególnie w czasach tak dużej inflacji. Zatem czy klimatyzacja w bloku jest rozwiązaniem potrzebnym, a co najważniejsze, opłacalnym? Przekonajmy się!

Klimatyzacja domowa – typy urządzeń

Jeśli chodzi o dostępne na rynku klimatyzatory, znajdziemy zarówno modele stacjonarne, do zamontowania w środku naszych domów, jak i przenośne, idealne dla osób często podróżujących. Klimatyzatory mobilne są jednak znacznie głośniejsze niż ich stacjonarny odpowiednik, dlatego niezupełnie sprawdzą się jako urządzenia do użytku domowego.

Jeśli chodzi o typy klimatyzatorów, wyróżniamy rodzaj split oraz multi-split. Pierwszy z nich składa się z dwóch jednostek, zewnętrznej oraz wewnętrznej. To rozwiązanie dedykowane jest dla osób, chcących wykonać instalację klimatyzacji w jednym pomieszczeniu. Znajdzie swoje zastosowanie zatem nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale też biurach bądź gabinetach. Oprócz urządzeń typu split, mamy również do wyboru wspomniany wcześniej rodzaj multi-split, który świetnie sprawdzi się w większych metrażowo domach czy kilkupokojowych mieszkaniach. Klimatyzator o takim rodzaju dzieli się na instalację zewnętrzną, jak i wewnętrzną, która pozwala nam na montaż urządzenia w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Jest to więc korzystne rozwiązanie szczególnie dla rodzin, w których każdy preferuje inną temperaturę otoczenia.

Klimatyzatory typu split – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na tego typu urządzenia, klimatyzatory typu split występują w czterech różnych rodzajach, pozwalając każdemu na dobór właściwego do jego pomieszczenia sprzętu. Wśród nich wyróżniamy m.in. klimatyzatory ścienne, montowane w okolicach sufitu, które cieszą szczególnie wysoką wydajnością oraz nienagannym wyglądem. Ponadto, do wyboru mamy również niezwykle użyteczne klimatyzatory kasetonowe, pozwalające na szybki oraz równomierny przepływ zimnego powietrza. Dla domów lub mieszkań z podwieszanym sufitem, ciekawą alternatywą będą natomiast modele kanałowe, które, odpowiednio zamontowane, nie będą widoczne gołym okiem. W przypadku mniejszych metrażowo pomieszczeń warto natomiast zastanowić się nad klimatyzatorem przypodłogowym. Nieograniczone możliwości montażu urządzenia, w niemal każdym miejscu, pozwalają nam dopasować go do dowolnego wnętrza.

Montaż klimatyzacji

Instalacja klimatyzacji to proces niesamowicie złożony, do którego pomocy na pewno potrzebować będziemy fachowców. W przypadku klimatyzatorów typu split przebieg ten będzie nieco łatwiejszy, jednak mimo wszystko warto postawić na profesjonalną pomoc. Urządzenia, które zazwyczaj kosztują nas sporo pieniędzy, wymagają specjalistycznej wiedzy, którą posiadają tylko eksperci. Ponadto, musimy pamiętać, że nie każdy klimatyzator pasował będzie do naszych mieszkań. Źródła internetowe czy porady znajomych mogą w takim przypadku okazać się niewystarczające. A przy nieodpowiednim wyborze oraz nieprecyzyjnym montażu, możemy narazić się na spore straty finansowe.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Klimatyzacja w mieszkaniu to luksus, na który niewielu z nas może sobie pozwolić. Jednak mimo to, coraz więcej z nas decyduje się na zakup urządzenia, głównie z uwagi na doskwierające nam upały oraz złą jakość powietrza. Koszt klimatyzacji w bloku zależy od wielu czynników, na które warto zwrócić uwagę przed decyzją o zakupie urządzenia. Najbardziej istotną kwestią jest rodzaj oraz moc danego klimatyzatora, a także jego producent. W zależności od okresu działania marki na rynku oraz jej prestiżu możemy spotkać się zarówno z droższymi, jak i tańszymi urządzeniami. Na ostateczną kwotę składają się zazwyczaj również usługi montażowe, co dla wielu klientów może okazać się odstraszające. Wtedy zazwyczaj decydujemy się na zakup urządzenia z Internetu. Nie zawsze jest to jednak odpowiedni wybór, ponieważ w przypadku takiej transakcji, otrzymujemy tylko sam klimatyzator. Fachowców będziemy musieli szukać na własną rękę i nie mamy gwarancji, iż instalacja klimatyzacji przebiegnie pomyślnie. Finalnie cena klimatyzacji do domu czy mieszkania to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – nie wydaje się to aż tak wygórowaną kwotą, jeśli weźmiemy pod uwagę, że urządzenie służyć nam będzie przez lata.

Serwis klimatyzacji

Tak, jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, tak i w przypadku klimatyzatorów zdarzyć się mogą awarie. Nawet jeżeli uda nam się ich uniknąć, kompleksowy przegląd urządzeń raz bądź dwa razy do roku jest naszym obowiązkiem. Być może doszło do minimalnego uszkodzenia instalacji, którego nie widać gołym okiem. W takim przypadku konieczna jest pomoc fachowców, którzy kompleksowo sprawdzą poprawność działania sprzętu, wymienią filtry, a także odpowiednio wyczyszczą urządzenie. Nie zapominajmy o tym, gdyż regularny serwis klimatyzacji bardzo usprawni proces działania klimatyzatora i przedłuży jego żywotność.

Klimatyzacja do mieszkania w bloku – czy jest potrzebna?

To, że klimatyzatory są potrzebne, nie ulega żadnej wątpliwości. Musimy jednak zastanowić się nad tym, czy są one absolutnie niezbędne. Czy, nawet w najgorętszych okresach, nie wystarczy otworzenie okien i zrobienie tzw. przeciągu, aby nieco ochłodzić pomieszczenie? W przeszłości zazwyczaj tak właśnie było, głównie dlatego, iż nie było nas stać na zakup tak drogiego sprzętu. W dzisiejszych czasach klimatyzatory do pokoju oraz innych pomieszczeń w domu to niesamowita wygoda i komfort, na który decydujemy się nawet kosztem uszczuplenia domowego budżetu. Sprzęty te bowiem nie tylko pozwalają nam na regulowanie temperatury powietrza i zapewniają odpowiedni chłód, ale i odprowadzają wilgoć z pomieszczeń, a w przypadku niektórych modeli, nawet je ogrzewają. Jest to więc wielofunkcyjne urządzenie, w które warto jest zainwestować.

Jak widzimy, na rynku mamy obecnie szeroki wybór klimatyzatorów do naszych domów czy mieszkań. To, jaką decyzję ostatecznie podejmiemy, powinien zależeć nie tylko od naszego budżetu, ale i od tego, jaką przestrzenią dysponujemy oraz jaka instalacja będzie dla niej najodpowiedniejsza. Nie zapominajmy jednak, że proces ten może okazać się zbyt skomplikowany, abyśmy przeprowadzali go samodzielnie – poprośmy o pomoc fachowców. Uzyskamy zadowalający efekt na długie lata.

Z artykułu dowiesz się:
Jakub Długosz

Jakub Długosz

Główny projektant w SM-Project. Ekspert w fotowoltaice, pompach ciepła, farmach PV. Z wykształcenia elektrotechnik, posiadający certyfikaty SEP/UDT. Promotor zielonej energii w Polsce, jak i Europie.

Powiązane wpisy

Technologia PERC

Czym jest Technologia PERC ? Czym jest Technologia PERC ? z ang. Passivated Emitter and Rear Cell czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa, która określa konstrukcję ogniwa słonecznego. Pisząc najprościej jest to technologia mająca na celu podwyższenie sprawności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Na pewno zastanawiasz się dlaczego zdecydowaliśmy się

Przeczytaj więcej

Fotowoltaika jako przyszłość światowej energetyki

Fotowoltaika dla domu Fotowoltaika to przyszłość dla Twojego domu, która gwarantuje Ci przede wszystkim oszczędność, w dalszej części artykułu dowiemy się, że inwestycja zwraca się już nawet po paru latach, gdzie w późniejszym czasie generujemy oszczędności o niebagatelnej sumie. Inwestycja ta stanowi dla nas stabilne korzyści ekonomiczne jak i ekologiczne

Bloomberg Tier 1 – ranking modułów fotowoltaicznych

Chce zamontować w swoim domu panele fotowoltaiczne, chce zacząć oszczędzać na energii i chronić moją planetę. Ile z was postawiło sobie już to jako cel, jednak zatrzymało się na etapie, że wpisało hasło fotowoltaika w Internet i nie wiedziało co wybrać, jakiego producenta, tak aby urządzenie działało jak najdłużej, żeby